Pondelok, 18. októbra, 2021Meniny má Lukáš

Šatan prispel k premiérovému víťazstvu Buffala

SITA|14. okt 2003 o 10:55

NEW YORK 14. októbra (SITA) - Buffalo konečne pretrhlo streleckú smolu a v pondelkovom zápase zámorskej NHL na domácom ľade tesne zvíťazilo nad Dallasom. Sabres sa tak vyhli najhoršiemu štartu v 34-ročnej histórii klubu. Domáci mali raketový nástup do str

Ani v druhom zápase sezóny sa nepodarilo Torontu zvíťaziť a s Washingtonom doma iba remizovalo 2:2. Najväčšiu zásluhu na deľbe bodov má hosťujúci brankár Olaf Kölzig, ktorý zneškodnil 34 z 36 striel domácich. Prekonať sa ho podarilo iba ruskému centrovi Nikolajovi Antropovovi, ktorého prihrávku si nešťastne zrazil do vlastnej siete nováčik v drese Capitals Boyd Gordon, a v druhej tretine počas presilovky piatich proti trom kanonierovi Alexandrovi Mogiľnému. V drese hostí sa opäť strelecky presadil Peter Bondra, keď v polovici zápasu pri početnej výhode prekonal pohotovou strelou Eda Belfoura a na svoje konto si pripísal už tretí gól v úvodných troch zápasoch sezóny. Výbornú hru Washingtonu v presilovkách v tomto zápase potvrdil v tretej tretine český stredný útočník Robert Lang, ktorý z pravej strany stanovil konečné skóre zápasu. "Vedeli sme, že Toronto sa chce doma rehabilitovať za nevydarený úvodný zápas a okrem prvého gólu sa nám podarilo prečkať ich úvodný nápor. Musím sa poďakovať spoluhráčom za perfektnú hru v oslabeniach. S bodom sme spokojní," povedal na margo zápasu Kölzig. V závere zápasu odstúpil z hry domáci Mogiľnyj, ktorý si poranil slabiny a jeho účasť v ďalších zápasoch je ohrozená.

Columbus pokračuje vo výborných výkonoch a po NY Rangers zdolal doma aj silný Vancouver, ktorý utrpel prvú prehru po dvoch úspešných domácich vystúpeniach. Blue Jackets dosiahli dve víťazstvá v sezóne najrýchlejšie v krátkej klubovej histórii - už po troch zápasoch. Darilo sa najmä Toddovi Marchantovi, ktorý bol pri všetkých góloch domácich, keď jeden gól sám dal a na ďalšie dva prihrával. Boli to zároveň prvé body tohto skúseného hráča v drese Columbusu, kam prestúpil počas leta ako voľný hráč po ôsmich rokoch strávených v Edmontone. "Je to vždy výborný pocit, keď prispejete k výhre mužstva dobrým výkonom v ofenzíve aj defenzíve," vyjadril sa k svojmu výkonu Marchant. Spoľahlivý výkon opäť podal v domácej bránke Marc Denis, ktorý v tomto ročníku zatiaľ zaznamenal 77 zásahov z 81 striel. Slovenský útočník Andrej Nedorost sa bodovo nepresadil a do štatistík si pripísal plusový bod a dve strely.

Caroline sa nevydarila odveta za štvrtkovú prehru na ľade Floridy a v domácom prostredí remizovala s konkurentom z Juhovýchodnej divízie, čo znamená najhorší štart Caroliny od sezóny 1997-98. Hráčov Hurricanes privádzal do zúfalstva brankár Panthers Robert Luongo, ktorý sa blysol viacerými skvelými zákrokmi a celkovo si pripísal na svoje konto 33 zásahov. V drese hostí nastúpil Branislav Mezei, ale prezentoval sa iba dvojminútovým trestom za hrubosť.

Výsledky - pondelok:

Buffalo - Dallas 4:3 (2:1, 2:0, 0:2)

Buffalo konečne pretrhlo streleckú smolu a v pondelkovom zápase zámorskej NHL na domácom ľade tesne zvíťazilo nad Dallasom. Sabres sa tak vyhli najhoršiemu štartu v 34-ročnej histórii klubu. Domáci mali raketový nástup do stretnutia, keď hosťujúceho Martyho Turca prekonal najskôr český útočník Aleš Kotalík strelou z ľavého kruhu a o 29 sekúnd kapituloval brankár Dallasu po presnom zásahu Taylora Pyatta. Stars síce rýchlo znížili po dorážke Stua Barnesa, pre ktorého to bol už tretí gól sezóny, ale to bolo od nich na dlhé minúty všetko. V druhej tretine začala úradovať v domácom drese dvojica Miroslav Šatan a Daniel Briere, keď v 31. minúte slovenský kapitán Sabres poslal nádherný pas na hokejku Briera, ktorý sa práve vracal z trestnej lavice, a ten zo samostatného nájazdu nezaváhal. Na konci druhej tretiny využil presilovku Miroslav Šatan práve po prihrávke Briera a zaznamenal tak premiérový zásah v tomto ročníku NHL. V poslednej časti hry sa Dallasu podarilo zdramatizovať priebeh zápasu zásluhou gólov Robidasa a Bouchera. Domáci však nakoniec tesné víťazstvo udržali aj zásluhou skvelého zákroku Martina Birona v predposlednej minúte pri tutovke Billa Guerina hrajúceho svoj 800. duel NHL v kariére. "Bol to pre nás dôležitý zápas, pretože sme sa potrebovali chytiť po predchádzajúcich prehrách. Víťazstvo je povzbudivé, najmä proti takému dobrému tímu ako Dallas," povedal po stretnutí spokojný Miroslav Šatan.

Góly: 5. Kotalík (Drury, Afinogenov), 6. Pyatt (C. Brown), 31. Briere (ŠATAN), 37. ŠATAN (Briere, Dumont) - 7. Barnes (Arnott), 46. Robidas (S. Young, Turgeon), 51. P. Boucher (Guerin, Matvichuk). Vylúčení: 9:4 na 2 min, navyše McKee, Peters - Ott, Downey na 5 min, presilovky: 1:2, oslabenia 0:0. Strely na bránku: 21:21. Brankári: Biron - Turco (od 41. Tugnutt). Diváci: 11 867.

Carolina - Florida 2:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Góly: 8. Vašíček (Wesley, E. Cole), 36. Boulerice (Hedican. Markov) - 19. Huselius (Nilson, Van Ryn), 33. Nilson (Bouwmeester, Van Ryn). Vylúčení: 6:7 na 2 min, navyše C. Adams, Boulerice - Hordichuk, Odelein na 5 min, presilovky 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 35:20. Brankári: Weekes - Luongo. Diváci: 10 223.

Columbus - Vancouver 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)

Góly: 32. Výborný (Pirjetä, T. Marchant), 33. T. Marchant (Shelley, Sydor), 50. Nash (Richardson, T. Marchant) - 13. Öhlund (D. Sedin, H. Sedin), 41. Morrison (Öhlund, Sopel). Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše: Shelley - B. May na 5 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Strelz na bránku: 26:29. Brankári: Denis - Cloutier. Diváci: 16 580.

Toronto - Washington 2:2 po predĺžení (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)

Góly: 7. Antropov, 35. Mogiľnyj (Jackman, T. Kaberle) - 30. BONDRA (Gončar, Lang), 49. Lang (Gončar, Grier). Vylúčení: 5:9 na 2 min, presilovky 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 36:18. Brankári: Belfour - Kölzig. Diváci: 18 917.