Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Šatan nie je ani náhradník, nezapadá do koncepcie. Chára ponesie vlajku

Zdeno Chára v drese Bostonu (vpravo). (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 16. jan 2014 o 11:20

Do Soči naisto pocestuje 57 športovcov, ďalší ešte môžu pribudnúť po kvalifikačných súťažiach.

BRATISLAVA. Na zimných olympijských hrách v Soči sa od 7. do 23. februára 2014 predstaví minimálne 57 slovenských športovcov, z nich bude 40 mužov a 17 žien.

Zloženie výpravy schválili členovia Slovenského olympijského výboru. Do 27. januára však ešte môžu pribudnúť aj ďalší olympionici.

Kvalifikačné procesy vo viacerých športoch sa končia v nedeľu 19. januára, do piatka 24. januára sa budú prerozdeľovať miestenky v rámci medzinárodných federácií.

Slováci majú ešte šancu na štart v boboch, snoubordingu a skokoch na lyžiach. Zmeniť kvóty sa môžu aj v zjazdovom lyžovaní a behu na lyžiach.

Šatana do prvých dvoch pätiek nechcú

Miroslav Šatan nie je v nominácii ani ako náhradník. Generálny manažér hokejovej reprezentácie Otto Sýkora však tvrdí, že v samotnom hokejovom tíme s ním ešte ako s náhradníkom počítajú.

"Šatan za 14 mesiacov od zranenia ku dňu našej nominácie odohral deväť zápasov, v ôsmich nebodoval vôbec. S trénerom Vůjtekom si Šatana veľmi vážime, ale hokej je tímový šport," povedal Sýkora.

"Nezapadá nám do prvých dvoch pätiek, do ktorých by typologicky vyhovoval a do tretej a štvrtej máme iných hráčov. Je stále na longliste hráčov pre olympiádu, ale dnes nezapadá do našej koncepcie."

"V Amerike sme s trénerom obišli hráčov v NHL. Mrzí ich, do akých rozmerov to tu prerástlo. Vůjtek je najlepší tréner, akého tu teraz môžme mať. Spochybňovať jeho športovú fundovanosť by bolo zlé," dodal.

Boston dal Chárovi výnimku

Vlajkonosičom výpravy na slávnostnom otvorení hier bude hokejista Zdeno Chára.

"Všetci hráči z NHL budú uvoľnení k 9. februáru, do Soči priletia špeciálom zo zámoria. Chára pricestuje do Soči skôr, dostal výnimku od klubu. Výnimku nedostali ani Ovečkin či Crosby," povedal prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár.

"Je to veľká pocta, ide o najväčšie športové podujatie. Vždy, keď môžete byť jeho súčasťou, tak je to obrovská česť. Tak isto, ako byť kapitánom národného tímu," povedal Chára pre oficiálnu stránku Bostonu.

Tridsaťšesťročný obranca bude chýbať mužstvu v NHL 6. februára v zápase na ľade St. Louis a o dva dni neskôr doma proti Ottawe.

Pre vedenie tímu z Bostonu je však cťou, že ich kapitán ponesie slovenskú vlajku v Soči.

"Zdeno prišiel ku mne a generálnemu manažérovi Petrovi Chiarellimu a povedal nám, že bude vlajkonosičom svojej vlasti. Peter to schválil a odo mňa má tiež podporu," povedal pre zámorské médiá tréner Bruins Claude Julien.

"Keď sa pozriete, čo všetko Zdeno urobil pre klub, tak ide o ľahké rozhodnutie. Bude niesť vlajku svojej krajiny na olympiáde a aj keď vynechá zápas alebo dva, tak uvoľniť ho bude to najmenej, čo môžeme urobiť pre človeka, ktorý od svojho príchodu dal klubu toho veľmi veľa," dodal Julien.

Chára bude po Petrovi Šťastnom (Lillehammer 1994), Róbertovi Petrovickom (Salt Lake City 2002) a Žigmundovi Pálffym (Vancouver 2010) štvrtým hokejistom, ktorý na ceremoniáli ponesie štátnu zástavu.

Okrem hokejistov boli vlajkonosičmi v ére samostatnosti aj bežec na lyžiach Ivan Bátory (Nagano 1998) a sánkar Walter Marx (Turín 2006).

Najviac Slovákov bolo vo Vancouveri

Pred štyrmi rokmi vo Vancouveri malo Slovensko doteraz najväčšiu výpravu na ZOH v histórii. V Kanade sa vďaka tímom hokejistov a hokejistiek predstavilo až 73 športovcov (41 mužov a 32 žien).

Pri premiére v roku 1994 v Lillehammeri štartovalo 42 Slovákov (34 mužov a 8 žien), v roku 1998 v Nagane iba 39 (31+8), v roku 2002 v Salt Lake City 49 (37+12) a v Turíne 2006 bolo 58 športovcov (46+12).

Slávnostný sľub za členov slovenskej výpravy zložia 30. januára do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča na Bratislavskom hrade biatlonistka Anastasia Kuzminová a bežec na lyžiach Martin Bajčičák.

"V minulosti sme hovorili o troch, štyroch medailách, ale aj vinou zranení a horšej formy sa tieto plány trochu skomplikovali. Verím však, že zo Soči prídeme domov s medailou," povedala šéfka slovenskej výpravy Janka Gantnerová.

Slovák získa za zlato 45-tisíc eur

Finančné odmeny pre slovenských športovcov (v eurách):

Jednotlivci: 1. miesto - 45-tisíc, 2. miesto - 35-tisíc, 3. miesto - 25-tisíc, 4. miesto - 15-tisíc, 5. miesto - 10-tisíc, 6. miesto - 8-tisíc, 7. miesto - 6-tisíc, 8. miesto - 4-tisíc.

Kolektívne športy (na každého člena družstva): 1. miesto - 15-tisíc, 2. miesto - 13-tisíc, 3. miesto - 11-tisíc, 4. miesto - 9-tisíc, 5. miesto - 6-tisíc, 6. miesto - 4-tisíc.

Zloženie výpravy

Vedúca výpravy: Janka Gantnerová

Pobrežná olympijská dedina:

 • Administrátor a zástupca vedúcej výpravy pre Pobrežnú dedinu: Boris Demeter
 • Lekár: Vladimír Lupták
 • Ďalší tlačový atašé: Tomáš Štulajter
 • Maséri a fyzioterapeuti: Branislav Prokop, Michal Nemček

Horská olympijská dedina:

 • Hlavný lekár: Branislav Delej
 • Administrátorka a zástupkyňa vedúcej výpravy pre Horskú dedinu: Petra Gantnerová
 • Hlavný tlačový atašé: Ľubomír Souček
 • Maséri a fyzioterapeuti: Igor Adamus, Jakub Veškrna

Vytrvalostná olympijská dedina:

 • Zástupca vedúcej výpravy: Roman Buček
 • Lekár: Vladimír Vachalík
 • Maséri a fyzioterapeuti: Jakub Hudák, Marek Vrba

Akrobatickí lyžovanie (2):

Natália Šlepecká, Zuzana Stromková

Vedúci a tréner: Tomáš Murgáč, tréner: Lukáš Mikula

Alpské lyžovanie (8):

Petra Vlhová, Jana Gantnerová ml., Barbara Kantorová, Barbora Lukáčová, Kristína Saalová, Adam Žampa, Matej Falat, Martin Bendík

Vedúci: Juraj Gantner, tréneri: Matej Gemza, Andrej Gyüre, Ivan Iľanovský, Dušan Kantor, Ľubomír Martinček, Boris Vlha, Bohumír Zeman ml., Tomáš Žampa, Mattio Freo, servisman: Stanislav Vozárik, náhradníci: Andreas Žampa, Vladimír Siráň, Slávka Žampová (v prípade zvýšenia účastníckych kvót FIS)

Beh na lyžiach (4):

Alena Procházková, Daniela Kotschová, Martin Bajčičák, Peter Mlynár

Vedúci: Peter Bartoň, tréneri: Ján Valuška, Stanislav Holienčík, servismani: Ondrej Benka-Rybár, Benedikt Procházka, Daniel Novota, Erwin Kobelt, náhradník Andrej Segeč

Biatlon (10):

Tomáš Hasilla, Pavol Hurajt, Matej Kazár, Miroslav Matiaško, Martin Otčenáš, Paulína Fialková, Jana Gereková, Martina Chrapánová, Anastasia Kuzminová, Terézia Poliaková

Vedúci: Pavel Kobela, tréneri: Manfred Geyer, Josef Obererlacher, Milan Gašperčík, Juraj Sanitra, Daniel Kuzmin, servismani: Dušan Otčenáš, Lukáš Daubner, Jakub Leščinský, Roman Reguly, Fabien Blondeau, Quentin Blondeau, náhradníci: Dušan Šimočko ml., Natália Prekopová, sprievod: Peter Bielik

Hokej (25 športovcov):

Brankári: Peter Budaj (Montreal Canadiens/NHL), Jaroslav Halák (St. Louis Blues/NHL), Ján Laco (Donbas Doneck/KHL)

Obrancovia: Ivan Baranka (Avangard Omsk/KHL), Dominik Graňák (Dinamo Moskva/KHL), Zdeno Chára (Boston Bruins/NHL), Martin Marinčin (Edmonton Oilers/NHL, Oklahoma City Barons/AHL), Andrej Meszároš (Philadelphia Flyers/NHL), Andrej Sekera (Carolina Hurricanes/NHL), Michal Sersen (HC Slovan Bratislava/KHL), Ľubomír Višňovský (New York Islanders/NHL)

Útočníci: Milan Bartovič (HC Slovan Bratislava/KHL), Marián Gáborík (Columbus Blue Jackets/NHL), Michal Handzuš (Chicago Blackhawks/NHL), Marcel Hossa (Dinamo Riga/KHL), Marián Hossa (Chicago Blackhawks/NHL), Tomáš Jurčo (Detroit Red Wings/NHL, Grand Rapids Griffins/AHL), Tomáš Kopecký (Florida Panthers, USA/NHL), Tomáš Marcinko (HC Košice), Michel Miklík (HC Slovan Bratislava/KHL), Peter Ölvecký (HC Slovan Bratislava/KHL), Richard Pánik (Tampa Bay Lightning/NHL), Tomáš Surový (Dinamo Minsk/KHL), Tomáš Tatar (Detroit Red Wings/NHL), Tomáš Záborský (Salavat Julajev Ufa/KHL)

Vedúci tímu: Otto Sýkora, hlavný tréner: Vladimír Vůjtek, asistenti trénera: Peter Oremus, Vladimír Országh, videoanalytik: Igor Andrejkovič, kustódi: Michal Malina, Samuel Petráš, kondičný tréner: Roman Švantner, manažér: Viktor Matys

Náhradníci (do príchodu hráčov NHL): Rastislav Staňa, Jaroslav Janus, René Vydarený, Milan Jurčina, Tomáš Starosta, Marek Ďaloga, Branko Radivojevič, Juraj Mikúš, Mário Bližňák, Andrej Šťastný

Krasokorčuľovanie (1):

Nicole Rajičová

Vedúci: Tomislav Rajič, náhradníci: Lukáš Csölley, Federica Testová (obaja v prípade pozvania ISU), Monika Simančíková

Rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe (1):

Tatiana Bodóvá

Tréner: Igor Bodó

Sane (6):

Jozef Ninis (muži), Viera Gbúrová (ženy), Marián Zemaník - Jozef Petrulák, Marek Solčanský - Karol Stuchlák (dvojice)

Vedúci: Walter Marx st., tréneri: Ľubomír Mick, Walter Marx ml., Rastislav Drajna, náhradníci: Ján Harniš, Branislav Regec.


Športovci, ktorí majú šancu v prípade splnenia kritérií medzinárodných športových federácií štartovať v Soči:

Boby:

Milan Jagnešák, Lukáš Kožienka, Juraj Mokráš, Martin Tešovič

Vedúca: Zdenka Jagnešáková, tréner: Vladimír Jagnešák, servisman: Patrik Subally.

Skoky na lyžiach:

Tomáš Zmoray

Tréner: Pavel Mikeska

Snoubording:

Klaudia Medlová

Tréner: Martin Hliničan

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.