Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Šarapovovú s Dementievovou prekvapil holandský exhibicionista

SITA|Publikované 4. júl 2006 o 18:38

LONDÝN 4. júla (SITA, AP) - Podľa nasadenia štyri najlepšie hráčky alebo inak jedna bývalá víťazka - Maria Šarapovová (2004), jedna finalistka - Justine Heninová-Hardennová (2001) a dve semifinalistky ...

LONDÝN 4. júla (SITA, AP) - Podľa nasadenia štyri najlepšie hráčky alebo inak jedna bývalá víťazka - Maria Šarapovová (2004), jedna finalistka - Justine Heninová-Hardennová (2001) a dve semifinalistky - Kim Clijstersová (2003) a Amélie Mauresmová (2002, 2004, 2005). Také je zloženie semifinále ženskej dvojhry na londýnskom tenisovom Grand Slame vo Wimbledone, turnaji s dotáciou 10 378 710 libier.

Najslávnejší turnaj na svete nepriniesol vo štvrťfinále ženskej dvojhry nijaké prekvapenie. Svetová jednotka Francúzka Mauresmová ako jediná potrebovala na postup tri sety. Deviatu nasadenú Rusku Anastasiu Myskinovú zdolala 6:1, 3:6, 6:3. Súperkou Mauresmovej v semifinále bude šampiónka spred dvoch rokov Ruska Šarapovová. Tá vyradila krajanku Jelenu Dementievovú hladko 6:1, 6:4. Devätnásťročnej Ruske wimbledonská tráva sedí zo všetkých grandslamových turnajov najviac, keďže medzi najlepšie štyri hráčky sa tam prebojovala už po tretí raz v rade. Šarapovová viedla nad Dementievovou už 6:1 a 4:0, potom sa však skúsenejšia z oboch hráčok na chvíľu spamätala a znížila v II. sete na 3:4. Záver však patril už opäť viac favorizovanej Šarapovovej. Stretnutie malo aj úsmevnú vložku, keď sa za stavu 3:0 v II. sete v prospech Šarapovovej znenazdajky asi 10 m za jej chrbtom objavil nahý muž, predviedol mlynské kolo, začal tancovať a obiehať kurt. Exhibicionista mal na sebe len biele tenisky a čierne ponožky. Po chvíli všeobecného údivu sa pri ňom objavili dvaja strážcovia poriadku a zabaleného do červenej prikrývky ho odviedli do zákulisia. Zatiaľ čo Šarapovová na incident navonok nereagovala, Dementievovú to rozosmialo. "Nezľakla som sa, len som chvíľu nechápala, čo sa deje. Vďakabohu, na toho človeka som sa dlho nedívala, takže som nevidela všetky detaily jeho tela," komentovala s dávkou irónie Šarapovová. Na druhej strane dodala, že celá neplánovaná zábava trvala trošku dlho a "usporiadatelia by si mali uvedomiť, že takéto veci by sa nemali stávať."

Narušiteľa identifikovali ako 29-ročného Holanďana Sandera Lantingu, ktorý zo svojho miesta blízko kurtu nemal problém zbehnúť dolu a zhodiť rýchlo zo seba kúsky oblečenia. Oficiálne ho zadržali za obscénne správanie. "Hneď od začiatku bolo zrejmé, že tento človek nebude chcieť ublížiť hráčkam ani nikomu inému. Nechceme to však nechať len tak a určite posilníme bezpečnostné opatrenia," komentoval hovorca All England Clubu.

Druhú semifinálovú dvojicu tvoria rovnako ako nedávno na Roland Garros v Paríži Belgičanky. Justine Heninová-Hardennová si podľa predpokladov poradila s najväčším prekvapením turnaja, francúzskou kvalifikantkou a 129. hráčkou rebríčka WTA Tour Severine Brémondovou 6:4, 6:4. Vo vyrovnanom stretnutí sa favoritka presadila až v koncovkách oboch setov. Dvadsaťštyriročná Belgičanka sa v All England Clube dostala do semifinále po štvrtý raz. Jej maximom je zatiaľ finálová účasť z roku 2001. "Cítim, že nachádzam na kurte tú správnu tvár. Hra sa mi darí, po mnohých zraneniach a problémoch som našla radosť z tenisu," nechala sa počuť Heninová-Hardennová, ktorej k skompletizovaniu grandslamovej zbierky chýba už len wimbledonský titul.

Jej krajanka a semifinálová súperka Kim Clijstersová zastavila víťazné ťaženie Číňanky Na Li a zdolala ju za 87 minút 6:4, 7:5. Dvadsaťtriročná Clijstersová sa prebojovala medzi najlepšie štyri hráčky vo Wimbledone po druhý raz a zároveň na štvrtom grandslamovom turnaji v rade. Proti nabudenej Číňanke to však nemala ľahké a v druhom sete musela odvracať stratu jedného brejku. "Súperka hrala veľmi agresívne a som rada, že som to dotiahla do víťazného konca v dvoch setoch," komentovala 23-ročná Clijstersová. Na Li sa napriek prehre stala prvou Číňankou, ktorá sa prebojovala do štvrťfinále dvojhry na grandslamovom turnaji. "Hrala som to, na čo som mala. Viac už nešlo," povedala.

Belgické semifinále medzi Clijstersovou a Heninovou-Hardennovou bude už dvadsiatym druhým vzájomným súbojom oboch elitných Belgičaniek (bilancia 11:10 pre Heninovú-Hardennovú). V posledných dvoch meraniach síl v semifinále Roland Garros v Paríži a v rovnakej fáze turnaja na tráve v Eastbourne bola úspešnejšia Heninová-Hardennová.


Dvojhra žien - štvrťfinále - súhrn:

Amélie Mauresmová (1-Fr.) - Anastasia Myskinová (9-Rus.) 6:1, 3:6, 6:3

Kim Clijstersová (2-Belg.) - Na Li (27-Čína) 6:4, 7:5

Maria Šarapovová (4-Rus.) - Jelena Dementievová (7-Rus.) 6:1, 6:4

Justine Heninová-Hardennová (3-Belg.) - Severine Brémondová (Fr.) 6:4, 6:4


Semifinálové dvojice:

Amélie Mauresmová (1-Fr.) - Maria Šarapovová (4-Rus.)

Kim Clijstersová (2-Belg.) - Justine Heninová-Hardennová (3-Belg.)


Súvisiace články