Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Šarapovová bez narodeninového darčeka pre mamu

SITA|Publikované 27. jan 2007 o 10:27

MELBOURNE 27. januára (SITA, AP, AFP) - Maria Šarapovová sa síce v pondelok 29. januára vráti na post svetovej jednotky v renkingu WTA Tour (od 22. augusta 2005 tam do októbra rovnakého roka strávila ...

MELBOURNE 27. januára (SITA, AP, AFP) - Maria Šarapovová sa síce v pondelok 29. januára vráti na post svetovej jednotky v renkingu WTA Tour (od 22. augusta 2005 tam do októbra rovnakého roka strávila - nie bez prerušenia - 7 týždňov), ale nenasadená Američanka Serena Williamsová ju v sobotňajšom finále dvojhry žien na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 miliónov AUD, tvrdý povrch Rebound Ace) obrala o radosť z tejto udalosti. Za 63 minút udelila 19-ročnej víťazke Wimbledonu 2004 a US Open 2006 lekciu 6:1, 6:2 - jednu z najkrutejších v doterajšej kariére tenisovej modelky.

"Tento výprask ma zronil z viacerých dôvodov. Išlo o moje prvé prehrané grandslamové finále pri tretej účasti a zisťujem, že nie je práve príjemný zážitok zastať takto tesne pod vrcholom. Okrem toho ma veľmi mrzí, že som pripravila takýto darček mojej mame Jelene, ktorá má narodeniny. Budem úprimná, pretože to aj tak všetci o mne dobre viete: nemám rada prehry. Vrátite sa do šatne a poviete si: ´sakra, ja som dolu a niekto iný si vychutnáva potlesk, pôjde si s blízkymi štrngnúť šampanským´. Takéto zážitky však človeka posilňujú, hoci určite nie v danej chvíli, keď sú ešte čerstvé. Mama mi vždy, bez ohľadu na výsledok zápasu, hovorí: ´pozri, na budúci týždeň máš ďalší turnaj, sústreď sa naň´. Lekcie, ako tá dnešná, vo vás zanechajú svoju stopu a neskôr zistíte, že ste vďaka nim zrelší, že priniesli ponaučenia. Posilnia vás. Nanešťastie to však v sobotu akurát vyšlo na mamine narodeniny a ja som ju nedokázala potešiť. Povzbudila ma tradičnou vetou, že je to len jedna prehra, nič viac," podotkla Šarapovová.

Na margo výkonu Sereny Williamsovej zdolaná finalistka uznanlivo povedala: "Vyrukovala s dokonalým tenisom. Možno aj ja sama som k tomu prispela tým, že som jej od začiatku dávala šance, ale na druhej strane treba uznať, že súper musí byť aj dosť disponovaný na to, aby takéto príležitosti využil. To ona dnes určite bola. Cítila som, že je zle, už od toho prvého brejku, keď som viedla 40:15 a ešte pustila ten gem. Serena totiž podávala vynikajúco a bez výkyvov - bolo nesmierne ťažké niečo proti tomu urobiť. Pokúšala som sa vtiahnuť ju do výmen a nájsť si pootvorené dvierka nazad, vyviesť ju z rytmu a sama ho nájsť, lenže súperka to odvracala jedným víťazným úderom za druhým. Výmenám sa zjavne vyhýbala a v podstate sa z toho celého stala záležitosť kvalitného podania a returnu. Ani jedna z týchto herných činností sa mi nedarila."

Ruska, ktorá počas turnaja dostala pokutu 2000 dolárov za nepovolené koučovanie (gestami od otca Jurija), za stavu 1:4 v druhom sete vytiahla zo športového batohu papierik, o ktorého obsahu na tlačovej konferencii s úsmevom povedala: "Boli to len poznámky, čo nemám zabudnúť kúpiť v potravinách." Šarapovová má so Serenou Williamsovou aktuálne skóre 2:3. Pri predchádzajúcom vzájomnom súboji jej podľahla v semifinále Australian Open 2005, hoci dvakrát podávala na víťazstvo. Na končiacom sa ročníku musela celkovo odohrať len o štyri gemy menej ako jej finálová súperka (146:150) a strávila na dvorci o 11 minútiek menej. Pričinila sa o to najmä nečakaná dráma v 1. kole proti Francúzke Camille Pinovej. Šarapovová 16. januára v takmer 50-stupňovej horúčave premrhala vedenie 5:0 v treťom sete a bola len dve loptičky od vyradenia. Išlo by o najhorší výsledok jednotky žrebu za ostatných 28 rokov. Napokon históriu, ešte o rok staršiu, prepisovala Serena Williamsová - po 29 rokoch prvá nenasadená šampiónka.


Najvýraznejšie prehry ruskej tenistky Marie Šarapovovej počas kariéry:

2001 - s Monicou Selešovou 0:6, 2:6 (v Key Biscane)

2003 - s Kim Clijstersovou 0:6, 3:6 (v Luxemburgu)

2004 - s Anastasiou Myskinovou 2:6, 1:6 (v Indian Wells)

2004 - s Paolou Suárezovou 1:6, 3:6 (na Roland Garros)

2004 - so Svetlanou Kuznecovovou 2:6, 2:6 (v Pekingu)

2005 - s Lindsay Davenportovou 0:6, 0:6 (v Indian Wells)

2006 - s Martinou Hingisovou 3:6, 1:6 (v Tokiu)

2007 - so Serenou Williamsovou 1:6, 2:6 (27. januára vo finále Australian Open v Melbourne)

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.