Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Sapara neovláda nadávky v nórčine, zato spoluhráči 'idú' po slovensky...

Sportnet|Publikované 13. dec 2006 o 00:00

Košice - Od štvrtka je na Slovensku futbalista nórskeho Rosenborgu Trondheim Marek Sapara (na snímkach). Odchovanec košického futbalu. Na Slovensku

pobudne do 6. januára. Má teda dosť voľného času, počas ktorého môže bilancovať mimoriadne úspešný rok. Vybojoval majstrovské tituly s Ružomberkom i s Rosenborgom a zdá sa, že sa pevnejšie usadil aj v reprezentácii. Zápas s Bulharskom mu totiž vyšiel na jednotku, hoci bol po ňom niekoľko dní zranený. Problémy nastali s chrbticou.

Chrbtica už nevystrája

"Už je to v poriadku. Cvikmi na chrbát a panvu len doliečujem toto zranenie. Medzi panvou a kostrčou sa mi posunuli platničky, alebo niečo také. Ani to presne neviem nazvať. Ja som stým hral päť zápasov po sebe v Nórsku a zápasom s Bulharskom to vyvrcholilo. Tým, že ma to stále bolelo, sa to zablokovalo, začalo mi tuhnúť svalstvo na chrbte a bolesť mi vyrážala do stehna," vysvetlil patálie Marek Sapara. Ihneď začal chodiť k fyzioterapeutovi, ktorý má na starosti nórsky olympijský tím. Pomaly dal Mareka zdravotne do poriadku. Zabrali klasické 'naprávačky' či akupunktúra. Svalstvo postupne uvoľnili a vďaka cvikom je na tom chrbát stále lepšie a lepšie. Ak raz začne chrbát štrajkovať, zväčša sa bolesti z času na čas zvyknú vrátiť. U Mareka by to nemalo hroziť. "Lekári ma s tým nestrašili. V mojom prípade ide skôr o jednorazovú záležitosť. Nemalo by sa to už opakovať. Musím si však dávať pozor a posilňovať chrbát." Marek okrem cvikov zväčša len oddychuje a trávi voľný čas s priateľkou Luckou v Ružomberku. Samozrejme, nebude chýbať ani návšteva rodičov v Košiciach.

Do histórie svetového futbalu sa asi nedostane

Ešte nedávno sa meno 24-ročného Košičana spájalo s nemeckým bundesligovým tímom Schalke 04, ktoré oňho malo veľký záujem. V súčasnosti je okolo týchto pytyčiek ticho. Opadol záujem? "Nie. Situácia je rovnaká, ako pred časom. Záujem vznikol a trvá naďalej. Istota je však tá, že v zime nikde neodídem. Ak bude interes naďalej trvať, tak prestúpim do Schalke v lete," konštatoval Marek, ktorý tak možno bol blízko k nevšednému kúsku, ktorý by asi nemal vo svete obdoby a zapísal by sa do histórie futbalu. Spomínali sme, že Marek záskal v tomto roku titul s Ružomberkom. V auguste prestúpil za 10 miliónov nórskych korún (približne 45 miliónov Sk) do Rosenborgu. Keďže v Nórsku sa hrá systémom jar-jeseň, v novembri sa tešil z ďalšieho titulu. Pohľad na tabuľku nemeckej bundesligy hovorí, že na čele sú po 16. kole Schalke a Brémy s 33 bodmi. Čisto hypoteticky tú teda bola (a možno aj je) možnosť, že ak by Marek predsa len v zime prestúpil do Schalke a to nakoniec získa majstrovskú korunu, Sapara by sa mohol pochváliť, že za rok získal tri majstrovské tituly v troch rôznych krajinách!!! "Hm-hm. Tak tým by sa nemoho hocikto pochváliť... Bolo by to všetko pekné, ale nad tým nerozmýšľam. Nórska súťaž je kvalitnejšia, ako slovenská, no na druhej strane do tej nemeckej mi ešte taký polrok až rok chýba. Musím si najprv v Nórsku zvyknúť na tvrdosť a iné nasadenie v tréningu. Samozrejme aj na iný život."

Na život si zvykol

Všeobecne sa život v krajine trólov považuje za najdrahší v Európe. Zvykol si na naň aj Marek. "Už je to v pohode. Dostal som byt, mám ho už zariadený, od klubu som dostal aj auto. Fungujeme, ako normálna domácnosť. Nemám problém ani s orientáciou v meste. Nestratím sa. Čo sa týka drahého života, musím priznať, že nechodím nikde po reštauráciách, varíme si doma." Nórsko je prekrásna krajina. Ľudia žijú v priam až neuveriteľnej harmónii s prírodou. Je tam čo obdivovať, hoci Marek na to ešte nemal veľa času. "Futbal, tréningy, kupovanie a zariaďovanie bytu mi zabralo veľa času. Trondheim je však pekné mesto. Mimo neho sme sa boli pozrieť akurát na skokanské mostíky, kde sú pravidelne preteky Svetového pohára."

Jazyk sa už naňho lepí

Pre cudzinca je v novej krajine azda najhoršie adaptovať sa po jazykovej stránke. A nórčina veru neveštila nič príjemné. "Zo začiatku to bol naozaj šialený jazyk. Tréner celú prípravu a všetky pokyny na tréningoch i v zápase rozpráva v nórčine. Počúvam ho a už sa na mňa pomaly tento jazyk nalepuje. Napríklad, z jedného internetového serveru dostávam 'esemesky', keď sa zmení tréning, obed alebo raňajky. Takýmto veciam už začínam rozumieť." Je nepísaným pravidlom, že najskôr sa z jednotlivých jazykov športovci naučia neslušné slovíčka. V Marekovom prípade to neplatí. Respektíve platí, ale v opačnom garde... "Neviem, ani jedno. Asi to v Nórsku neplatí. Som už nejaký ten čas s chlapcami, lenže oni ma stále učia nejaké chytáky alebo skôr nórske riekanky... Žiadne nadávky. Naopak, oni 'idú' po slovensky! Pochytili ich odo mňa. Ak mi niečo na tréningu nevyšlo, tak som si zahrešil a oni to začali opakovať. Celkom sa im to zapáčilo," zasmial sa 24-ročný slovenský reprezentant.

'Užíva' si rýchlosť

Ak sa Mareka spýtate, čo ho v krajine fjordov najviac nemilo prekvapilo, nemusí dvakrát rozmýšľať. "Určite jazda autom. Pre mňa je to katastrofa. Rád jazdím rýchlo a v Trondheime idem po meste väčšinou tridsiatkou, na každom päťdesiatom metri spomaľovací retardér... Je to tam veľmi obmedzené. Napríklad 30-kilometrový dialničný úsek na letisko musím ísť 80-tkou... Je to pre mňa dosť bolestivé, trpím. Človek si musí dávať veľký pozor. Všade je plno radarov. V Nórsku dokonca neprepáčia ani žiadnu toleranciu. Policajt neodpustí ani prekročenie rýchlosti 2-3 km/h. Hneď je pokuta a nik sa s vami nebaví. Musím si dávať veľký pozor, len neviem, či si na to zvyknem. Zatiaľ som neplatil pokutu za rýchlosť." Pokute sa však predsa len nevyhol, hoci dosť kurióznej. "Platil som za parkovanie pred vlastným domom. Keď som ráno vstal, tak ma skoro vyvalilo..." Okrem služobného Volkswagenu Golf si Marek 'užíva' jazdu aj na súkromnom Lexuse RX 300.

Meno mu nepomohlo

Tvorca hry sa za pár týždňov stal miláčikom fanúšikov 20-násobného majstra Nórska. Blysol sa aj tromi gólmi. Stal sa známym, no meno mu až tak nepomáha, ako by si našinec myslel. "Absolútne niečo také nefunguje. Potreboval som si vybaviť papiere na cudzineckej polícii. Potreboval som ich čím skôr, aby som večer stihol zápas. Nakoniec som ho nestihol. Bolo tam milión ľudí a neexistuje, aby niekto niekoho predbehol. Neprichádzalo do úvahy, aby ma zobrali bokom len preto, že som futbalista. Pri žiadnych vybavovačkách mi to nepomohlo. V nákupných centrách ma ľudia spoznávajú, chcú autogram, či podať ruku."

Rodinná atmosféra

V šatni Rosenborgu vládne rodinná atmosféra. Košický futbalista vychádza so všetkými hráčmi výborne. Čo sa týka ochranným krídel, tak hneď na prvom tréningu sa stretol so Steffanom Iversenom, ktorý je najväčšou hviezdou tímu. Útočník, ktorý sedem rokov pôsobil v Tottenhame Hotspur. "Pozval ma na golf, spýtal sa ma, či niečo nepotrebujem a začal sa o mňa starať. Vôbec som to nečakal. Nestará sa však o mňa len on. Každý jeden hráč sa pristaví a spýta sa, či je všetko v poriadku, či niečo nepotrebujem. Ak by som chcel pomôcť pri vybavovačkách, prípadne niečo nájsť v meste, stačí hocikomu zavolať a príde so mnou. V šatni panuje rodinná atmosféra. Aj obaja tréneri sú mladí a svojím kamarátskym, voľnejším prístupom prispievajú k dobrej nálade," dodal stredepoliar Rosenborgu, ktorý ešte pred príchodom do Rosenborgu absolvoval aj večeru s prezidentom klubu. Najnovšie celý mančaft letí začiatkom januára na sústredenie na Kanárske ostrovy. Aj s partnerkami.

Súvisiace články