Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Sánkari štartujú v Igls

Sportnet|Publikované 26. nov 2008 o 23:00

Cez víkend štartuje v rakúskom Igls Svetový pohár v sánkovaní. Predstaví sa na ňom i pätica slovenských reprezentantov.KOŠICE. V rakúskom zimnom

Cez víkend štartuje v rakúskom Igls Svetový pohár v sánkovaní. Predstaví sa na ňom i pätica slovenských reprezentantov.

KOŠICE. V rakúskom zimnom stredisku Igsl štartuje cez víkend sánkarská sezóna podujatím 1. kola Svetového pohára. Celkove je naplánovaných deväť kôl. Vrcholmi sezóny budú majstrovstvá sveta. Obe sú v zámorí - seniori ich budú mať v Lake Placid (USA), juniori v Nagane (Jap.).

Pätica zostala, trojica skončila

Slovenské farby budú hájiť na pod Alpami piati sánkari - Jozef Ninis, Veronika Sabolová, Jana Šišajová a dvojica Ján Harniš - Branislav Regec. Šéftrénerom je Ľubomír Mick. "K veľkým zmenám nedošlo. Prakticky s tímom, s ktorým sme skončili minulú sezónu, začíname i novú," povedala generálna sekretárka Slovenského zväzu sánkarov Mária Jasenčáková. K niektorým zmenám predsa len došlo. S aktívnou činnosťou skončili Romana Nováková a dvojica Leo Horváth - Jozef Kuchár. Všetci boli v širšom reprezentačnom kádri. "Romana pracuje v zahraničí. Leo Horváth si zasa našiel veľmi dobre platenú prácu v jednej počítačovej firme v Bratislave. Keďže Jožko Kuchár s ním jazdil dvojice, skončil aj on s aktívnou činnosťou. Škoda, bola to veľmi talentovaná dvojka."

Jedno sústredenie škrtli

Pätica, ktorá je už od pondelka v Igls, by mala absolvovať kompletne celú sezónu, hoci môže dôjsť k určitým obmedzeniam. "Vzhľadom na to, že je to finančne veľmi náročná sezóna, lebo okrem dvoch podujatí SP v Kanade sú aj oba vrcholy MS v zámorí, tak je ešte otázne, či na severoamerické turné v závere sezóny pôjdu všetci piati. Uvidíme, musia to potvrdiť výsledkami." M. Jasenčáková mala na mysli február, v ktorom sú MS v Lake Placid a dvoje pretekov SP na olympijských toboganoch v Kanade - najprv Calgary a potom vo Whistleri, kde budú v roku 2010 ZOH.

Slováci po kondičnej príprave trénovali na štartovacom trenažéri v Starom Smokovci a nasledovali sústredenie v nemeckom Königssee, americkom Lake Placid i na novučičkom tobogane v kanadskom Whistleri, ktorý bude súčasťou vancouverskej olympiády. "Museli sme sa zmestiť do finančných možností nášho zväzu, preto sme škrtli jedno štvordňové sústredenie v Oberhofe."

Najviac sa očakáva od Ninisa

Slováci sa budú spoliehať predovšetkým na dobré výsledky u Jozefa Ninisa, ktorý už v minulom ročníku dosiahol dobré umiestnenia. Pred novou sezónou mu prišli z Nemecka nové sane. "Veríme, že svoju spoľahlivosť bude potvrdzovať i v tejto sezóne. V príprave sa ukazoval celkom dobre. Prvé preteky však nemusia všetko prezradiť. Jožko je pretekárom, ktorý sa postupne rozbieha a najlepšie výsledky dosahuje na záver sezóny. Veríme, že aj naša dvojka odbúrala psychickú nepohodu a že budú mať väčšiu istotu v prejazdoch a tým pádom by sa v rebríčku mohli dostať o niečo vyššie. Všetkým držíme palce, aby im vyšiel úvod nového ročníka," dodala M. Jasenčáková.

Slováci sa z Igls presúvajú hneď do lotyšskej Siguldy na druhé preteky SP a odtiaľ na tretie do nemeckého Wintenbergu. Domov sa vrátia až 15. decembra.

TOMÁŠ PETRO

tomas.petrokorzar.sk

do rastra!!!

ZAUJALO NÁS

Juniori s dvoma zlomeninami

Nie najružovejšie sa začala sezóna pre juniorov, ktorým sa už v príprave lepila smola na päty. V širšom tíme je 11 pretekárov. "Na prvom sústredení v Köningssee si zlomila ruku Veronika Figliarová a naposledy počas Svetového pohára juniorov v talianskom Cesane zasa mala nehodu dvojsedadlová posádka Karol Stuchlák - Marek Solčanský. Doplatil na to Stuchlák, ktorý si zlomil kľúčnu kosť. Do Vianoc je tak družstvo trochu oklieštené. Veríme, že po Novom roku nastúpia v plnej sile v kompletnom zložení," doplnila Mária Jasenčáková.

PROGRAM SEZÓNY 2008/2009

SVETOVÝ POHÁR

1.29. - 30. 11.:Igls (Rak.)

2.6. - 7. 12.:Sigulda (Lot.)

3.13. - 14. 12.:Winterberg (Nem.)

4.3. - 4. 1.:Königssee (Nem.)

5.10. - 11. 1.:Cesana (Tal.)

6.17. - 18. 1.:Oberhof (Nem.)

7.24. - 25. 1.:Altenberg (Nem.)

8.13. - 14. 2.:Calgary (Kan.)

9.20.- 21. 2.:Whistler (Kan.)

MAJSTROVSTVÁ SVETA

6. - 8. 2.:seniori Lake Placid (USA)

14. - 15. 2.:juniori Nagano (Jap.)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.