Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Sanitra ostal iba prezidentom

Sportnet|22. máj 2006 o 00:00

PODBREZOVÁ - Slovenskému biatlonu bude ďalej šéfovať Juraj Sanitra, ale jeho nástupca na poste trénera ženskej reprezentácie sa len hľadá.

Juraj Sanitra - včera v dvoch, dnes už len v jednej zväzovej funkcii.

FOTO - TASR

PODBREZOVÁ - Slovenskému biatlonu bude ďalej šéfovať Juraj Sanitra, ale jeho nástupca na poste trénera ženskej reprezentácie sa len hľadá.

Biatlon z pozície najúspešnejšieho slovenského zimného športu na turínskej olympiáde vytlačil strieborný snoubordista Židek. Náznaky ústupu však prišli už vlani na svetovom šampionáte v Hochfilzene. V minulej zime káru úspechov viac ťahali muži, hlavne Pavol Hurajt, piaty na ZOH vo vytrvalostných pretekoch. Po sezóne prišla reakcia v podobe odstúpenia reprezentačných trénerov žien Juraja Sanitru a mužov Milana Gašperčíka. Pre Sanitru bolo sedenie na dvoch stoličkách zaťažkávajúcou skúškou. Na športovom poli neuspel podľa predstáv, no zväz dostal vo financiách do vysokého aktíva a s pomocou viceprezidenta IBU (Medzinárodnej biatlonovej únie) Ivora Lehoťana zachránil pre Slovensko na ďalšie štyri roky Svetový pohár v Osrblí.

Biatlonové veľmoci Francúzsko a Bielorusko túžia organizovať preteky SP namiesto nás. Susedné Česko dáva 80 miliónov do nového areálu v Novom Meste a tiež by chcelo Osrblie vyhodiť zo sedla. ,,V silnej konkurencii sme udržali pohár do roku 2010, ale musí pomôcť aj štát a regionálna samospráva. Napríklad talianska Anterselva dostala osem miliónov eur na rekonštrukciu areálu. Osrblie iba 300-tisíc korún na preteky. Bez finančnej podpory štátu ich v seriáli neudržíme," povedal Lehoťan, ktorý sa pred voľbami prezidenta vzdal kandidatúry s tým, že sa sústreďuje na IBU. Sanitra bez konkurenta dostal zo 104 hlasov 102.

,,Najbližšou úlohou je vyriešiť otázku reprezentačných trénerov," povedal. Väčšina mužov je sústredených v Dukle Banská Bystrica, kde ich trénujú Milan Gašperčík, Pavol Kobela a Dušan Šimočko. Pri ženách pracoval ako Sanitrov asistent Molčan a má perspektívu pokračovať ako prvý kouč. Pomôcť by mal aj nový metodik zväzu Tomáš Fusko. ,,Máme dobrú generáciu mužov, ktorá ma pred sebou minimálne dve olympiády, a chceme zapracovať mladé biatlonistky do družstva žien," tvrdil 45-ročný Sanitra.

MIRO GREŠKO

Súvisiace články