Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

Šanca ožila: Česko hrá bez Šafářovej

Dominika Cibulková zápas otvára. Cíti šancu na víťazstvo. (Autor: SITA)
Sportnet|Publikované 2. feb 2008 o 00:00

Kapitán Česka Petr Pála zostáva aj v zmenenej situácii veľkým optimistom a tvrdí, že jeho tím vyhrá 5:0.

Vo štvrtok sa odhlásila pre zranenie päty slovenská jednotka Daniela Hantuchová (8. vo WTA). Včera napoludnie česká dvojka Lucie Šafářová (31.)

Český tím tak stratil pozíciu jasného favorita zápasu 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie v Brne.

< Stretnutie dnes o 13.00 otvorí naša jednotka Dominika Cibulková (48.) s Petrou Cetkovskou (107.), ktorá nastúpi za Šafářovú.

Primátor vytiahol Cibulkovú

Včera sa v Brne žrebovalo. Primátor mesta Roman Onderka vytiahol meno Cibulkovej a kapitán Mojmír Mihal sa v tej chvíli na lavičke spokojne pomrvil.

„Chceli sme, aby začínala práve Dominika. Je to veľká bojovníčka a verím, že zápas rozbehne víťazne,“ povedal Mihal. „Cítime šancu získať cez Cetkovskú body.“

Kapitán podržal Cetkovskú

Mihalov náprotivok na kapitánskej lavičke českého tímu Petr Pála zostal aj po žrebe pokojný, hoci zaiste by si želal, keby mohla začínať domáca jednotka Nicole Vaidišová (15.) proti Magdaléne Rybárikovej (207.).

„V poslednom období už žreb nie je taký dôležitý ako v ro­koch, keď sa rozhodovalo, či jednotky nastúpia proti sebe prvý alebo druhý deň. Môj tip zostáva aj pri neúčasti Šafářovej 5:0,“ povedal odhodlane.

Český kapitán Pála takticky podržal Petru Cetkovskú, keďže víťazstvo na nulu predpovedal už deň predtým a pri zmene predpovede výsledku by priznal slabinu na terajšom poste druhej hráčky.

Bývalá Baghdatisova priateľka

Cetkovská je pomerne neznáma hráčka, v tenisovom svete ju poznajú skôr ako bývalú priateľku Marcosa Baghdatisa. Na konci sezóny 2005 sa po štyroch rokoch ro­zišli tesne predtým, ako sa cyperský hráč dostal do finále Australian open.

Pohybuje sa na hranici prvej a druhej stovky svetového rebríčka. Vlani v októbri sa dostala na 99. miesto, teraz je o osem miest nižšie.

Na nedávnom grandslamovom turnaji v Melbourne podľahla v prvom kole Špa­nielke Medinovej ­ Garrigu­eso­vej.

V Pohári federácie bude mať v dvojhre premiéru, doteraz nastúpila dva razy vo štvorhre proti Francúzsku a Kanade. Má bilan­ciu jedno víťazstvo a jedna prehra.

Brno domácim nepraje

Kapitán slovenského tímu si pochvaľoval kurt s tvrdým povrchom v pavilóne B brnianskeho Výstaviska. Je veľmi podobný dvorcom z Národného tenisového centra v Bratislave. V hale postavili hľadisko pre 3800 divákov.

Brno nie je pre český tenis príliš úspešným mestom. Pred štyrmi rokmi tu prehrali muži v Davis Cupe so Španielskom 2:3 a v roku 1998 pohľadli ženy Švajčiarkam 1:4.

Lucie si v rodnom meste nezahrá

Účasť v tíme Pohára federácie ste odriekli až vo štvrtok. Zdalo by sa, akoby ste čakali na rozhodnutie slovenskej jednotky Hantuchovej, ktorá krátko predtým povedala definitívne nie.

„Chcela som hrať, a tak som sa rozhodovala do poslednej chvíle. Zranenie sedacieho svalu som si priniesla už z Austrálie, kde mi na magnetickej rezonancii zistili svalovú trhlinu prvého stupňa. Po návrate sa mi na trénin­goch hralo dobre, ale keď som hrala naostro, bolesti sa ozvali znova. Radili sme sa a nakoniec kapitán povedal, že lepšie budem, ak nenastúpim.“

Aké boli vaše pocity?

„Zostala som smutná, frustrovaná. Dúfam však, že budem mať príležitosť ukázať sa v Brne v zápase Pohára federácie.“

Nechceli ste hrať aj napriek bolesti?

„Nemalo by to zmysel. Zranenie by sa mi mohlo zhoršiť a ohroziť moju ďalšiu kariéru. Načo riskovať? Navyše Dominika Cibulková je už výborná hráčka a ak nie som sto­per­cent­ne fit, tak by som s ňou nemohla vyhrať. Takto má väčšiu šancu Petra Cetkovská.“

Zostanete na lavičke českého tímu?

„Určite budem naše dievčatá povzbudzovať, ako budem vládať. V sobotu príde aj priateľ Tomáš Berdych.“

Kapitán českého tímu Pála je stále optimistom a tvrdí, že domáce tenistky vyhrajú víkendový zápas 5:0. Súhlasíte s jeho názorom?

„Nepoviem výsledok, ale tiež si myslím, že naše hráčky zvíťazia nad Slovenskom bez problémov.“

Ako budú hrať

Dnes od 13.00

Cetkovská – Cibulková

Vaidišová – Rybáriková

Zajtra od 12.00

Vaidišová – Cibulková

Cetkovská – Rybáriková

štvorhra:

Benešová, Pescheová –

Cibulková, Husárová

Z trojice na plagáte zostala iba jedna hráčka

Cibulkovú vie vyhecovať búrlivá atmosféra v hľadisku – nadnes je vypredané.

Organizátori prestížneho zápasu Česko – Slovensko v Pohári federácie dali na oficiálny plagát trio najväčších hviezd Nicole Vaidišovú, Luciu Šafá­řo­vú a Danielu Hantuchovú. Na stretnutie však nastúpi len domáca jednotka Vaidišová. Zapracovala maródka.

Napriek tomu je o tenis vo veľtrhovom pavilóne veľký záujem, dnešné dvojhry sú vypredané.

„Podarilo sa mi získať pätnásť vstupeniek – prídu rodičia, stará mama z Piešťan, kamaráti a známi. Známe tváre v hľadisku a búrlivá atmosféra ma vedia vyhecovať,“ tešila sa na víkendové zápasy Dominika Cibulková. Prvý raz nastúpi v pozícii slovenskej jednotky.

„Tlak si nepripúšťam, cítim dobrú formu,“ povedala Cibulková.

Práve ona sa vo štvrtok večer ako prvá dozvedela, že v domácom tíme bude chýbať Šafářová.

„Sedeli sme v hotelovej izbe s Vaidišovou a Benešovou, kecali a pochutnávali sme si na čokoláde. Prezradili mi to,“ vravela Dominika o svojom zdroji a dodala, „keď som sa to dozvedela, tak mi napadlo, že je tu možnosť po dvoch prehrách s Českom zabojovať o prvé víťazstvo.“

Kapitán Mihal priznal, že už na tréningu si všimli pomalší pohyb Šafářovej a jej absenciu preto nevylučovali.

Magdaléna Rybáriková nastupuje zo štvorice hráčok pre dvojhru s najhorším renkingom 207., avšak s Cetkovskou má aktívnu bilanciu 1:0. Zdolala ju vlani na turnaji v Prahe. S Vaidišovou zatiaľ nehrala.

„Nicole bude v sobotňajšom stretnutí veľkou favoritkou, ja, naopak, nemám čo stratiť,“ povedala nová slovenská dvojka.

Rybáriková má z Prahy 2006 aj víťazstvo nad Šafářovou, ale je rada, že tentoraz sa jej v Pohári federácie vyhne.

„Lucie je veľmi nepríjemná ľaváčka. Proti Cetkovskej cítim oveľa väčšiu šancu. Vlani som nad Petrou vyhrala, keď som sa na dvorci presadila rýchlou hrou – takže recept by som už mala,“ uvažovala Magdaléna.

Najskúsenejšia hráčka v slovenskom tíme Janette Husárová si ešte pamätá na začiatky v Pohári federácie v roku 1994 a o osem rokov neskôr ako jediná z tohto kolektívu dvíhala nad hlavu víťazný pohár.

„V tejto konštelácii je možné, že v Brne sa bude rozhodovať v záverečnej štvorhre – viem si ju predstaviť s Cibulkovou alebo s Rybárikovou,“ vravela Husárová.

Češky majú na debla prichystanú silnú dvojicu Benešová – Peschkeová. Prvú z nich dopísal kapitán Pála do zostavy včera – ako darček k Benešovej 25. narodeninám.

Víkendový FedCup

V prvú februárovú sobotu a nedeľu sa hrá kompletný program Pohára federácie 1. kola I. aj v II. svetovej skupiny.

I. svetová skupina

Čína - Francúzsko (bilancia 0:1) v Pekingu na tvrdom povrchu v hale

Izrael - Rusko (0:2) v Ramate Hašarone na tvrdom povrchu vonku

Taliansko - Španielsko (3:2) v Neapole na tvrdom povrchu v hale

USA - Nemecko (7:4) v La Jolle na tvrdom povrchu vonku

II. svetová skupina

Česko - Slovensko (2:0) v Brne na tvrdom povrchu v hale

Argentína - Rakúsko (1:0) v Buenos Aires na antuke vonku

Japonsko - Chorvátsko (0:1) v Mikiši na tvrdom povrchu v hale

Ukrajina - Belgicko (0:0) v Charkove na antuke v hale.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články