Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Šampiónkou v slalome sa stala Maria Rieschová

Majsterka sveta v slalome Maria Rieschová. (Autor: FOTO - ČTK/AP)
SITA|Publikované 14. feb 2009 o 15:17

Majsterkou sveta v slalome sa v sobotu na 40. svetovom šampionáte vo francúzskom Val d´Isere stala Nemka Maria Rieschová.

VAL D´ISERE.

V súčte oboch kôl dosiahla 1:51,80 min, keď sa odpichla zo šiesteho miesta po 1. kole a v tom druhom predviedla vôbec najrýchlejšiu jazdu (56,17).

Dvadsaťštyriročná Rieschová vybojovala pre Nemecko už druhú zlatú medailu vo Val d´Isere. Jej krajanka Kathrin Hölzlová pred dvoma dňami prekvapujúco ovládla súťaž v obrovskom slalome. "Mám neuveriteľnú radosť. Na týchto majstrovstvách sveta som mala až doteraz toľko smoly, že pred záverečným slalomom som bola pod obrovským tlakom. Vyšlo to napokon aj zásluhou neúspechov súperiek, ale taký je náš šport. Moja obrovská vďaka patrí trénerom, celému môjmu tímu aj všetkým fanúšikom. Je to bláznivo krásne - moja medaila, aj zlato krajanky Hölzlovej z obráku," vyznala sa v cieli pre ORF M. Rieschová.

Striebro si na strmom a náročnom Bellevarde vybojovala Češka Šárka Záhrobská, ktorá obhajovala zlato spred dvoch rokov z Aare. Záhrobská zaostala za víťazkou o 77 stotín sekundy, a keďže pred štyrmi rokmi v Santa Caterine bola bronzová, skompletizovala svoju medailovú zbierku z MS. Bronz putuje do Fínska zásluhou skúsenej Tanje Poutiainenovej (+1,09), pre ktorú je to už štvrtý cenný kov zo svetových šampionátov (0 - 2 - 2). O veľkej smole môže hovoriť štvrtá Talianka Denise Karbonová, ktorej ušla medaila o stotinku sekundy. Majsterka sveta v slalome z roku 2001, Švédka Anja Pärsonová po zlepšenom výkone v 2. kole obsadila 9. priečku.

Na náročnej trati 2. kola s množstvom zmien rytmu a presadených bránok, ktorej architektom bol český tréner Petr Záhrobský, vyťažili medailistky aj zo zaváhania najlepších troch pretekárok z 1. kola Talianky Manuely Moelggovej, Američanky Lindsey Vonnovej a Francúzky Sandrien Aubertovej. Moelggová bola v cieli diskvalifikovaná, Vonnová nedokončila po chybe na vnútornej lyži a Aubertová po obrovskom zaváhaní a návrate na trať síce prešla cieľom ako klasifikovaná, ale s obrovskou stratou vyše 48 sekúnd.

Vzhľadom k tohtosezónnym výsledkom vo Svetovom pohári je staršia zo zjazdárskych sestier Rieschových absolútne zaslúženou šampiónkou. Rodáčka z Garmisch-Partenkirchenu triumfovala v aktuálnej sezóne v štyroch slalomoch Svetového pohára (La Molina, Semmering, Záhreb, Maribor) a v k tomu pridala ešte 2. miesto z Ga-Pa tretie z Levi. Rieschová vybojovala pre Nemecko zlato na majstrovstvách sveta v najtočivejšej disciplíne po 33 rokoch. Na zimných olympijských hrách v Innsbrucku 1976, ktorých výsledky sa rátali aj do štatistík svetových šampionátov, sa tešila z najcennejšieho kovu Rosi Mittermaierová.

Zatiaľ čo Nemci môžu oslavovať oba tituly z technických disciplín, ženský slalom vo Val d´Isere sa skončil historickým debaklom pre rakúske reprezentantky. Ani jedna z kvarteta nepostúpila do 2. kola. Favorizovaná Kathrin Zettelová po chybe vypadla, to isté predviedla Michaela Kirchgasserová a duo Elisabeth Görglová, Anna Fenningerová sa s veľkým časovým odstupom nekvalifikovalo. Z trojice mladých Sloveniek na štarte (Jana Gantnerová, Jana Škvarková, Barbora Lukáčová) ani jedna nedokončila 1. kolo. Ako je známe, slovenská jednotka Veronika Zuzulová sa na pretekoch nezúčastnila a po operácii kolena predčasne ukončila sezónu.

Výsledky

Slalom žien - konečné poradie (1. a 2. kolo): 1. Maria Rieschová (Nem.) 1:51,80 min (55,63 + 56,17), 2. Šárka Záhrobská (ČR) +0,77, 3. Tanja Poutiainenová (Fín.) +1,09, 4. Denise Karbonová (Tal.) +1,10, 5. Nicole Giusová (Tal.) +1,13, 6. Denise Feierabendová (Švajč.) +1,69, 7. Ana Jelušičová (Chorv.) +1,87, 8. Fanny Chmelarová (Nem.) +1,96, 9. Anja Pärsonová (Švéd.) +1,98, 10. Aline Bonjourová (Švajč.) +2,04.

Súvisiace články