Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

Salej vrátil Anaheim do hry, Brodeur smoliar, Langennbruner dobehol Hossu

Sportnet|1. jún 2003 o 12:17

New York 1. júna (TASR) - Vďaka víťaznému gólu bieloruského hokejového obrancu Ruslana Saleja v predĺžení tretieho zápasu finálovej série o Stanleyho ...

New York 1. júna (TASR) - Vďaka víťaznému gólu bieloruského hokejového obrancu Ruslana Saleja v predĺžení tretieho zápasu finálovej série o Stanleyho pohár a neuveriteľnému skratu brankára Martina Brodeura, sa vrátili hokejisti Anaheimu Ducks opäť do hry. Káčeri zvíťazili v treťom stretnutí nad New Jersey, v drese ktorých nastúpil opäť aj Slovák Jiří Bicek, 3:2 a znížili stav série na 1:2.

Po štvrtý raz nastúpil na zápas play off v tíme diablov aj slovenský krídelník Bicek. Dvadsaťpäťročný rodák z Košíc odohral vo svojej tretej sezóne vo finálovej sérii viac ako 22 minút, avšak tentoraz sa celému štvrtému útoku diablov príliš nedarilo. Center Pascal Rhaume i krídelníci Jim McKenzie a Bicek, ktorý odohral necelých šesť minút (3:50 min), boli pri dvoch inkasovaných góloch.

ANAHEIM - NEW JERSEY 3:2 po predĺžení (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)

Góly: 24. Chounard (Ozolinš), 35. Ozolinš (Giguere), 67. Salej (Oates) - 35. Eliáš (Langenbrunner, Rafalski), 50. Gomez (Marshall, Eliáš). Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 33:31. Brankári: Brodeur - Giguere. Rozhodcovia: Marouelli, McCreary - 17.174 divákov.

Anaheim: Giguere - Carney, Havelid, Ozolinš, Sauer, Salej, Višnevskij - R. Niedermayer, Rucchin, Leclerc - Sýkora, Oates, Kariya - Čistov, Pählsson, Thomas - Bylsma, Chouinard, Krog

New Jersey: Brodeur - Rafalski, Stevens, S. Niedermayer, White, Albelin, Tvedovskij - Langenbrunner, Madden, Pandolfo - Marshall, Gomez, Eliáš - Gionta, Brylin, Friesen - McKenzie, Rheaume, Bicek

/Stav série: 1:2./

Až v treťom zápase finálovej série dokázal Anaheim, prečo v ceste za vrcholom sezóny dokázal vyradiť obhajcu trofeje Detroit i ambiciózny Dallas. Káčeri dominovali pri dôležitom vhadzovaní (Devils hrali bez špecialistu na vhadzovanie Joe Nieuwendyka), keď z 81 buly vyhrali v 61 prípadoch a mali puk častejšie pod kontrolou. Ako prvý našiel recept na dovtedy nepriestrelného brankára diablov Martina Brodeura vo finálovej sérii netradičný strelec Marc Chouinard, ktorý usmernil do siete prudkú nahrávku od Sandisa Ozolinša. Inkasovaný gól ukončil pozoruhodnú sériu Brodeura, ktorý dovtedy neinkasoval vo finále 143 minút a 39 sekúnd, čo je druhý najlepší brankársky zápis v histórii. Po prvý raz tak brankársky mikrosúboj vyhral 26-ročný Jean-Sebastien Giguere, ktorý si dokonca zapísal neuveriteľnú gólovú asistenciu pri druhom úspechu káčerov z hokejky Ozolinša. Giguere nahral Ozolinšovi od vlastnej bránky, lotyšský obranca vyviezol puk až do stredného pásme a po pretláčaní so Slovákom Bicekom len nahodil gumový projektil do rohu klziska. Hviezdny brankár Brodeur chcel urýchliť hru, avšak silné nahodenie mu puk namiesto stlmenia nasmeroval od hokejky do bránky. "Snažil som sa puk len zastaviť, ale hokejka sa mi vykĺzla z rúk a puk sa od nej odrazil do bránky. Je to jedna z tých vecí, ktoré sa stávajú len raz v živote," skonštatoval Brodeur.

Gólman Anaheimu gólovu asistenciou odpovedal na prihrávku Kanaďana Brodeura z prvého zápasu finálovej série, v ktorej sa tak po prvý raz v histórii predstavili v úlohe nahrávačov obaja brankári. Giguere si vylepšil aj osobnú štatistiku v predĺžení, v ktorom neinkasoval už 167 minút a 48 sekúnd. Odchovanec montrealského hokeja tak prekonal zápis svojho brankárskeho idolu Patricka Roya (162:56 min). Diabli dokázali dvakrát gólovo odpovedať, avšak rozhodujúci úder im v 7. minúte predĺženia zasadil nekompromisnou strelou obranca Salej, po vyhratom vhadzovaní Adama Oatesa. V drese diablov si pripísal jednu asistenciu Jamie Langebrunner, ktorý so 16 bodmi vyrovnal zápis druhého Slováka Mariána Hossu v celkovom hodnotení kanadského bodovania v play off.

"Zdá sa, že je zarobené na poriadnu sériu," skonštatoval po stretnutí spokojný tréner domácich Mike Babcock, ktorému sekundovala prvá hviezda zápasu Salej: "Potrebovali sme zápas, v ktorom sa chytíme. Je to neuveriteľný pocit, ale zatiaľ to je len jeden zápas. Dúfam, že teraz to bude šesť alebo sedemzápasová séria. Stretnutia sú neuveriteľne náročné. Tento gól je zatiaľ najdôležitejším v mojej kariére." Štvrý zápas série je na programe v noci na utorok a po druhý raz v hale Arrowhead Pond. Negatívny vývoj finálovej série zo stavu 0:2 na zápasy sa podarilo zvrátiť z 28 prípadov len Montrealu Canadiens v roku 1971, kedy Habs otočili sériu proti Chicagu.