Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Šalátovú misu zdvihne nad hlavu nový víťaz

Sportnet|Publikované 2. dec 2005 o 00:00

V tomto roku sa do Davisovho pohára tenisových tímov prihlásilo 134 krajín, jedenásť z nich už zdvihlo nad hlavu víťaznú trofej. Teraz pribudne medzi víťazov dvanásta krajina. Prekvapujúce finále 94. ročníka zohrajú Slovensko - Chorvátsko. Malé európske

Dvojica Karol Beck (vľavo) - Michal Mertiňák vyhrala tohto roku vo štvorhre všetky daviscupové zápasy: so Španielskom, s Holandskom aj s Argentínou a mala by nastúpiť aj vo finále s Chorvátskom.

národy čaká veľký víkend v súboji o šalátovú misu.

Slováci hrajú po rozdelení federácie v Davis Cupe od roku 1994 a maximom boli zatiaľ dve štvrťfinále (1999, 2000). V sezóne 2002 zo svetovej elity načas vypadli. Vlaňajšie víťazstvo v baráži s Nemeckom 3:2 znamenalo návrat mečířovcov medzi najlepšiu šestnástku, naštartovalo skvelú sériu domácich triumfov v roku 2005. Tím s výrazným lídrom lídrom Dominikom Hrbatým roztlieskal hľadisko na centrálnom dvorci Národného tenisového centra v prvom kole po výhre nad obhajcom titulu Španielskom (4:1), vo štvrťfinále splnil úlohu favorita v zápase s Holandskom (4:1) a po rovnakom výsledku s Argentínou sa našim tenistom splnil sen o finále. Slovensko ťahá v Sibamac aréne šnúru štyroch víťazstiev.

Chorváti sú v Davisovom pohári o rok dlhšie ako naši tenisti. Tenisový svet šokovali v tejto sezóne marcovým víťazstvom nad vlaňajším finalistom USA v Los Angeles 3:2. Ivan Ljubičič sa stal národným hrdinom, zdolal domáce hviezdy Andyho Roddicka, Andreho Agassiho a so spoluhráčom Mariom Ančičom vo štvorhre aj bratov Bryanovcov. Cez Rumunsko a Rusko sa reprezentanti 4,5-miliónovej krajiny na domácom kurte v Splite prebili do finále. Ljubičič sa v závere sezóny dostal do životnej formy, prebojoval sa na turnaj najlepších hráčov Masters v Šanghaji a vo svetovom rebríčku prvý raz vkročil do top-10. Na historické finále do Bratislavy prišli hostia v zostave aj s tenisovou legendou, 34-ročným wimbledonským víťazom Goranom Ivaniševičom, ktorý už hrá svetové veteránske turnaje.

Keď v roku 2003 postavili v Bratislave Národné tenisové centrum, málokto mohol tušiť, že už o dva roky bude dejiskom finálového zápasu Davisovho pohára. Štvortisícové hľadisko je zrazu malé, záujem niekoľkonásobne prevyšuje kapacitu. Tenis priťahuje pozornosť domácich fanúšikov a Slovensku robí vo svete skvelú reklamu.

Dvanásť rokov po rozdelení Československa má už náš tenis vo vitríne Hopmanov pohár miešaných tímov (1998 - Kučera s Habšudovou, 2005 - Hrbatý s Hantuchovou), Svetový pohár (2000 - Kučera, Hrbatý, Krošlák) a zásluhou ženského tímu aj Pohár federácie (2002 - Hantuchová, Husárová, Suchá, Nagyová). Ak naši reprezentanti okolo Dominika Hrbatého pripravia vo finále Davisovho pohára ďalší zázrak, Slovensko sa priradí k piatim krajinám - USA, Austrálii, Nemecku, Španielsku a bývalému Československu - ktoré už dokázali pozbierať všetky štyri trofeje pod jednu strechu.

Súvisiace články