Štvrtok, 23. septembra, 2021Meniny má Zdenka

Sakic najužitočnejší podľa hráčov i odborníkov, novic Višňovský v All Star

TASR|15. jún 2001 o 15:01

Toronto 15. júna (TASR) - V torontskej hale Air Canada Center prevzalo vo štvrtok večer viacero hokejových osobností ocenenia za ich výkony v uplynulej sezóne NHL. Na slávnostnom galavečeri bol hviezdou Joe Sakic, kapitán Colorada, šampióna základnej č

asti i Stanleyho pohára. Center Avalanche prevzal najprestížnejšiu Hart Trophy pre najužitočnejšieho hráča a okrem nej i ďalšie dve trofeje, ktoré dopĺňajú jeho profil ako najplatnejšieho i najslušnejšieho hráča sezóny podľa hráčov i odborníkov.

Medzi kandidátmi v tomto roku chýbali po minuloročnom dvojnásobnom zastúpení Pavla Demitru (získal Lady Byng Trophy) a Michala Handzuša slovenskí hokejisti. Slávnostný predkrm obstaral Joe Sakic, ktorý získal individuálnu cenu Lester B. Pearson Award pre najužitočnejšieho hokejistu základnej časti NHL, ktorú mu udelili jeho kolegovia z Hráčskej asociácie NHL (NHLPA). Druhý najproduktívnejší muž sezóny tak prerušil štvorročnú dominanciu Čechov. V predchádzajúcich dvoch rokoch samotní hokejisti vyzdvihli na piedestál Jaromíra Jágra, predtým dvakrát Dominika Hašeka.

Ocenenie od NHLPA bolo prvým na štvrtkovom torontskom galavečere individuálnych hodnotení uplynulej sezóny. Trofeje v siedmich hlavných kategóriách vyhlásili až neskoro v noci zo štvrtka na piatok a v nich ako kandidát figuroval Sakic trikrát, kde v dvoch prípadoch opäť dominoval. Získal Hart Trophy (najužitočnejší hráč sezóny podľa odborníkov), keď opäť nechal za sebou oboch tučniakov Maria Lemieuxa i Jaromíra Jágra, i Lady Byng Trophy (fair play a športový duch), kde slušnejší nie sú ani Nicklas Lidström (Detroit), ani Adam Oates (Washington). Hetrik a tým pádom aj Selke Trophy (najlepšie brániaci útočník) mu vyfúkol diabol z New Jersey John Madden. Tretím nominovaným bol Mike Modano z Dallasu.

Skutočne historický moment nastal pri predávaní James Norris Trophy pre najlepšieho obrancu. Prvýkrát v histórii získal túto cenu Európan, Nicklas Lidström z Detroitu Red Wings. Švédsky bek nechal za sebou legendu a hrdinu Colorada Raymonda Bourqua a Scotta Stevensa z New Jersey.

Populárna Vezina Trophy pre najlepšieho brankára pripadla do rúk českému brankárovi Dominikovi Hašekovi z Buffala Sabres, ktorý si popri William Jennings Trophy pre brankára s najnižším počtom inkasovaných gólov po základnej časti, prevzal prestížnu brankársku cenu už šiestykrát v kariére. V hlasovaní predčil krajana Romana Čechmánka z Philadelphie a Martina Brodeura z New Jersey.

Kazašský brankár San Jose Sharks Jevgenij Nabokov sa stal víťazom Calder Trophy pro najlepšieho nováčika, keď sa rozhodovalo medzi ním, Bradom Richardsom z Tampy Bay a Čechom Martinom Havlátom z Ottawy.

Cenu pre najlepšiho trénera roku (Jack Adams Award) získal Bill Barber z Philadelphie Flyers. Spoločnosť mu robili Scotty Bowman z Detroitu a Jacques Martin z Ottawy.

Ďaľšou časťou slávnostnej šou bolo popri siedmich hlavných trofejách odovzdávanie cien z tzv. druhého balíka. Bill Masterton Trophy za mimoriadnu oddanosť hokeju získal Adam Graves z NY Rangers a King Clancy Trophy za príkladné vodcovstvo a humanitárnu aktivitu si odniesol Shjon Podein z Colorada Avalanche.

Trofej prevzali vo štvrtok i známi víťazi v ďalších kategóriách. Pavel Bure obhájil Maurice Richard Trophy za najviac gólov (59) v základnej časti a Jaromír Jágr obdržal už piatykrát v kariére Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča základnej časti (121 bodov). Brankár Colorada Patrick Roy si okrem Stanleyho pohára prevzal i Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play off.

Za významný prínos americkému hokeju (USA Hockey Distinguished Achievement Award) si cenu prevzal tréner olympijského tímu USA Herb Brooks. Cenu Elmera Fergusona najlepšiemu hokejovému žurnalistovi udelili Erichovi Duhatschekovi z periodika Toronta Global. Cenu pre najlepšieho hokejového moderátora Foster Hewitt Award získal Mike Lang z Pittsburghu.

Okrem individuálnych cien boli slavnostne vyhlásené tiež tohtoročné All-Star tímy. Slovenského hokejistu Ľubomíra Višňovského zaradili odborníci do obrannej formácie prvej All Stars nováčikov NHL, spoločne s Colinom Whitom z New Jersey Devils. Slovenský hokejista odohral v prvej sezóne v NHL 81 stretnutí a pripísal si 7 gólov a 32 asistencií, čím sa dostal na celkové 4. miesto v bodovaní nováčikov a celkové 2. miesto v počte asistencií medzi nováčikmi.

Prvá formácia: Dominik Hašek - Nicklas Lidström, Raymond Bourque - Jaromír Jágr, Joe Sakic, Patrik Eliáš

Druhá formácia: Roman Čechmánek - Rob Blake, Scott Stevens - Pavel Bure, Mario Lemieux, Luc Robitaille.

All Stars nováčikov: Jevgenij Nabokov (San Jose) - Ľubomír VIŠŇOVSKÝ (Los Angeles), Colin White (New Jersey) - Shane Willis (Carolina), Brad Richards (Tampa Bay), Martin Havlát (Ottawa).

Nominovaní a víťazi v siedmich hlavných oceneniach:

Hart Memorial Trophy (najužitočnejší hráč pre tím v základnej časti): Joe Sakic (Colorado)

kandidáti: Jaromír Jágr (Pittsburgh Penguins), Mario Lemieux (Pittsburgh Penguins)

James Norris Memorial Trophy (najlepší obranca): Nicklas Lidström (Detroit Red Wings)

kandidáti: Ray Bourque (Colorado Avalanche), Scott Stevens (New Jersey)

Frank J. Selke Trophy (najlepšie brániaci útočník): John Madden (New Jersey) kandidáti: Mike Modano (Dallas Stars), Joe Sakic (Colorado Avalanche)

Vezina Trophy (najlepší brankár): Dominik Hašek (Buffalo)

kandidáti: Martin Brodeur (New Jersey), Roman Čechmánek (Philadelphia)

Calder Memorial Trophy (najlepší nováčik v súťaži): Jevgenij Nabokov (San Jose)

kandidáti: Martin Havlát (Ottawa), Brad Richards (Tampa Bay)

Lady Byng Memorial Trophy (najslušnejší hráč so zmyslom pre

fair play a športovým duchom): Joe Sakic (Colorado Avalanche)

kandidáti: Nicklas Lidström (Detroit Red Wings), Adam Oates (Washington Capitals)

Jack Adams Award (pre najlepšieho trénera): Bill Barber (Philadelphia)

kandidáti: Scotty Bowman (Detroit), Jacques Martin (Ottawa).

Ostatné ocenenia:

Bill Masterton Memorial Trophy (oddanosť a vernosť hokeju): Adam Graves (NY Rangers)

kandidáti Kevin Dineen (Columbus), Ray Ferraro (Atlanta)

Lester B. Pearson Award (hlasovaníe hráčov prostredníctvom NHLPA - najužitočnejší hráč): Joe Sakic (Colorado)

kandidáti: Jaromír Jágr (Pittsburgh), Mario Lemieux (Pittsburgh)

William M. Jennings Trophy (najmenší počet inkasovaných gólov v základbej časti): Dominik Hašek (Buffalo Sabres)

Conn Smythe Trophy (najužitočnejší hráča play off): Patrick Roy (Colorado)

Maurice Richard Trophy (najviac gólov v základnej časti): Pavel Bure (59)

Art Ross Trophy (najproduktívnejší hráč základnej časti): Jaromír Jágr (Pittsburgh (121 bodov)

King Glancy Memorial Trophy (príkladné vodcovstvo a humanitárna aktivita): Shjon Podein (Colorado Avalanche)

USA Hockey Distinguished Achievement Award: Herb Brooks

Elmer Ferguson Award (najlepší hokejový žurnalista): Erich Duhatschek z periodika Toronto Global

Foster Hewitt Award (najlepší hokejový moderátor): Mike Lang z Pittsburghu. ki ph

Súvisiace články