Sajmonov pohľad: O rok pravdepodobne opäť nepostúpime

Oh My Hockey|21. máj 2020 o 11:58

A je to tu. Skupiny na MS 2021 sú jasne dané. Slováci sa predstavia v Minsku, kde budú čeliť silnej zbornej, favorizovaným Švédom, bratom z Česka, švajčiarskym čiernym koňom, nepríjemným Dánom, domácemu Bielorusku i outsiderom z Veľkej Británie.

Kdesi som však čítal, že sme sa ocitli v dobe, keď je pre nás zloženie skupiny bezpredmetné. A ja, bohužiaľ, musím súhlasiť.

Už pri pohľade na majstrovstvá sveta nám je jasné, že pravdepodobne skončíme opäť s prehľadom na deviatom mieste, ideálne bod alebo pár bodov za postupom, ako sa to stalo v piatich z posledných šiestich prípadoch. Vždy si to nejako vykalkulujeme, no rozhodujúci zápas nezvládneme. Spomeňme si na obrat Nemcov v závere nášho vzájomného stretnutia na vlaňajšom svetovom šampionáte.

S tým hokejom a menami, ktoré sme mali vlani, sme sa medzi najlepšiu osmičku neprebojovali. A čosi mi našepkáva, že o rok nebudeme mať k dispozícii takúto zostavu. Logicky mi z toho vychádza, že to na postup nebude stačiť.

Moja predikcia je takáto: Prehráme v riadnom hracom čase s Rusmi, Švédmi aj Švajčiarmi. Po predĺžení padneme proti Čechom. Do predĺženia dospeje aj zápas s Dánmi, kde ale vyhráme. A po šesťdesiatich minútach zvíťazíme nad Bieloruskom a Veľkou Britániou, ktorá vypadne.

Rusko a Švédsko sú veľmoci, proti ktorým nám síce občas motyka vystrelí, ale my už nie sme to silné Slovensko, ktorým sme bývali. Už nie sme ani čiernymi koňmi. Boli sme vlani, to áno, ale prídu o rok Tatar, Pánik, Černák, Sekera, Jaroš, Fehérváry aj Marinčin? A dokážeme sa vyburcovať ako pred domácou kulisou? A vôbec, bude nás trénovať ešte Craig Ramsay?

Majstrovstvá sveta 2021 nevidím ružovo. Ako stále budeme dúfať v body v kľúčovom zápase proti Švajčiarsku, ale to už sa zdá byť takticky i hokejovo na vyššom stupni. Naposledy sme im podľahli 0:2. Prečo? Lebo ich poctivá a zodpovedná hra im vyniesla dve strieborné medaily za posledných sedem rokov. A my vo vzájomných zápasoch už vôbec nie sme favoritmi. Výhra proti nim by ma dokonca skôr prekvapila.

Skôr sme sa to v priebehu rokov "naučili" na Čechov. Naučili myslím v tom zmysle, že proti nim vieme odohrať vyrovnané duely. Preto som napísal, že im uchmatneme aspoň jeden bod, no v konečnom zúčtovaní to stačiť nebude. Museli by sme vyhrať proti nim alebo Švajčiarom, a to za tri body.

Dáni nám už roky robia hokejovú šarapatu, pre ktorú som doposiaľ nenašiel dôvod. Skrátka si proti nim vyberieme slabší deň. Preto aj tu predpovedám drámu. Bielorusi a Briti snáď nebudú veľmi problémoví, hoci je pravda, že sa po roku v nižšej divízii budú chcieť hráči z Lukašenkovej krajiny ukázať pred domácim publikom v čo najlepšom svetle.

Už si niekedy začínam myslieť, že by mala pre nás ideálna skupina vyzerať takto:

Kanada
Švédsko
USA
Česko
Slovensko
Nórsko
Bielorusko
Taliansko

Ak chceme postúpiť, vedie to cez Američanov. S Nemcami a Švajčiarmi si to zväčša prehráme už v hlavách, no v prípade USA často vyhrávame. Je ale pravda, že nám to tam potom väčšinou "pokazí" niektorý z ostatných favoritov, ktorý im podľahne. A čo ostane nám? Správne. Piate miesto v skupine.

Týmto som vlastne iba dokázal pravdivosť tvrdenia, ktoré som napísal vyššie. Ocitli sme sa v dobe, keď je pre nás zloženie skupiny bezpredmetné. Vo väčšine prípadov je to o jednom zápase. A vo väčšine prípadov ten jeden zápas prehráme.

Nuž, nedá sa nič robiť. Musíme čakať, až motyka vystrelí. Prial by som si, aby nadpis článku napokon nebol pravdivý a aby sme sa do osmičky, z ktorej vedie už len jedno víťazstvo do boja o medaily, dostali.

Nachádzate sa tu: