Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Sága rodu Steinerovcov v ŠK Slávia Prešov (I.)

Sportnet|Publikované 14. nov 2002 o 23:00

Moje spomienky by neboli naplnené, keby som sa nezmienil o prešovskej rodine Steinerovcov, v ktorej vyrástli traja futbalisti. Tí boli vychovaní v

prvom slovenskom klube a stali sa ligovými hráčmi. Prv však považujem za potrebné zmieniť sa o rodine, v ktorej títo mladíci vyrastali. Otec povolaním železničiar a mamka v domácnosti sú obdivuhodní v tom, že sa postarali o výchovu 8 detí, z ktorých boli 4 dievčatá a rovnaký počet chlapcov. Najstarší z chlapcov nebol športovo nadaný a tak len traja mladší sa dali na futbal. Z nich najstarší Pavol Steiner (1922) mal aj dva akademické tituly, je doktorom práv a inžinierom ekonómie. Žije v Prahe a tohto roku oslávil už 80-ku. Druhý v poradí Jozef Steiner - na snímke (1924) získal titul Ing. ekonómie a žije v Prešove. Najmladší Ladislav Steiner (Mato, 1928) dosiahol takisto titul Ing. ekonómie, no na neho musím spomínať len ako na nebohého. Všetci boli nielen výbornými futbalistami, ale aj svedomitými žiakmi a svoje vysokoškolské štúdium ukončili v Bratislave. Všetci robili svoje prvé futbalové kroky na "táborisku", kde bývali, no potom v ŠK Slávia Prešov, kde pôsobili od družstva žiakov až po ligový dres.

JUDr. Ing. Pavol Steiner je dnes najstarším žijúcim registrovaným hráčom v prešovskom slovenskom futbalovom klube a stál pri kolíske jeho zrodenia. Cez družstvo dorastencov sa dostal do prvého mužstva dospelých a v ročníku 1939/1940 obliekal dres svojho materského klubu v najvyššej slovenskej súťaži. Hral v útoku, ale jeho miestom pre značnú technickú futbalovú vyspelosť bola záloha na poste stredného záložníka (vo vtedajšom rozostavení na ihrisku bol podľa dnešného ponímania špilmacherom a dirigentom mužstva). Futbalový technik, vynikajúci eleganciou pohybu a na svoju menšiu postavu vynikajúci hlavičkár "Begaš", ako ho spolu s Pavlom Senderským v Prešove volali, to proste od malička vo futbale vedel a vypracoval sa na vynikajúceho hráča. Pre neho bol futbal relaxom, pretože svoj život si postavil na štúdiu. Tenis sa stal neskôr po skončení futbalovej kariéry športom, ktorému možno holduje aj dodnes. Počas svojej futbalovej kariéry bol a ostal verný len prešovskému dresu.

Ing. Jozef Steiner (1924), druhý z tejto rodinnej ságy, to z nich dotiahol najvyššie a to nielen ako aktívny hráč, ale aj ako úspešný a výborný tréner. S Ďoďom som začínal v prešovskom žiackom družstve, neskôr v doraste u Emila Biharyho a obaja sme dvakrát získali titul majstrov Slovenska v roku 1940 a 1941. Už v mladom veku bol to statný urastený mládenec, ktorý od dorastu hral na rôznych postoch a keď som hral v doraste v roku 1940 stredného útočníka, "Ďoďo" so "figurou" hral ľavé krídlo. Spolu s odchovancom Františkom Kovalčíkom na jeseň ročníka 1941/1942 začal obliekať dres ligového mužstva, v ktorom aj natrvalo zakotvil. (František Kovalčík po narukovaní stal sa hráčom OAP Bratislava, s ktorým získal aj ligový titul majstra Slovenska v ročníku 1942/1943). Zostal na ľavej strane zálohy ešte v zložení Bihary - P. Steiner - J. Steiner. Keď Biharyho nahradil dorastenec Gejza Bod, táto trojica potom hrala spolu v zálohe ŠK Slávia až do roku 1945. Po oslobodení a nástupe WM systému sa zaradil na post stredného záložníka, ktorý bol preňho ako stvorený. Na tomto poste hral v nešťastnom prešovskom drese, pretože Prešov sa do najvyššej súťaže v ČSR dostal až v roku 1950. "Ďoďa" študujúceho v Bratislave omrzelo hrať po "dedinách" a využil prvú príležitosť k prestupu. Z Prešova prestúpil do ŠK Jednota Košice. Prišiel mu vhod môj prestup do ŠK Bratislava, keď Košičania mali peniaze za môj prestup a za polovičnú sumu ako dostali, kúpili dvoch vynikajúcich prešovských futbalistov Jozefa Steinera a Františka Semešiho. Že nekúpili zlých, dokazuje tá skutočnosť, že obaja sa stali aj reprezentantmi ČSR.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.