Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Sačurovská pätnástka bola aj s účasťou paralympijského víťaza Antona Sluku

Absolútny víťaz a víťazka s hlavnými organizátormi. (Autor: Danica Božová)
Danica Božová|Publikované 25. mar 2019 o 16:51

Na tradičných pretekoch dominovalo ukrajinské duo Rasčupkin a Malyj.

SAČUROV. Východoslovenská veľká cena vytrvalcov pokračovala štvrtú marcovú nedeľu v okrese Vranov nad Topľou. Na štart 24. ročníka cestného behu Sačurovská pätnástka s podtitulom Memoriál Helenky Slukovej sa postavilo 204 pretekárov z rôznych oblastí Slovenska, Maďarska, Poľska a Ukrajiny, čo je účastnícky rekord.

Najlepší Slovák, Spišiak Kamas, tretí

S troma päťkilometrovými okruhmi vedúcimi ulicami obce si najlepšie poradil 29-ročný ukrajinský bežec Sergii Rasčupkin z Mukačeva.

„Som tu tretí raz. Dva razy som bol druhý, teraz som prvý raz zvíťazil. Ako som začal, tak som skončil. Hneď po štarte som sa dostal na čelo a potom som celú trať bežal sám. Vydržal som až do cieľa, preto som spokojný,“ dodal po dobehnutí.

S vyše štvorminútovou stratou za víťazom do cieľa dobehol ďalší Ukrajinec, 45-ročný Anatoliy Malyj, zároveň najlepší v kategórii od 40 rokov.

Bronz v celkovom poradí bral ďalší veterán, 43-ročný Tomáš Kamas z TJ Tatran Spišská Nová Ves, zároveň druhý v kategórii od 40 rokov.

„Na pretekoch sa tak ako každý rok, aj teraz zišla veľmi pekná bežecká konkurencia. Hneď po štarte sa šlo veľmi rýchlym tempom. Cítil som sa veľmi dobre, mal som ľahké nohy a tak som bol sám zvedavý, ako sa mi bude bežať. Som rád, že sa mi darilo. S výsledkom som maximálne spokojný,“ dodal po vyhlásení výsledkov cieľavedomý Spišiak.

Veteránske prvenstvá okrem vyššie spomenutého Ukrajinca Malyja vybojovali Orest Babjak z Ukrajiny (od 50 do 59 rokov), Mikuláš Vrábel z Primy Vranov nad Topľou (od 60 do 69 rokov) a Zoltán Papp z Veľkých Kapušian (od 70 rokov).

Paralympijský víťaz z Atlanty 1996 Anton Sluka, teraz už 59-ročný domáci bežec zo Sačurova, uzatváral v kategórii od 50 rokov prvú desiatku. O jednu pozíciu pred ním dobehol ďalší úspešný viacnásobný paralympionik Jozef Ambroz z Bežeckého klubu Poprad.

„Žiaľ, Helenka Sluková odišla príliš skoro. Po zlyhaní mozgu bežeckú rodinu opustila v roku 2005 vo veku 39 rokov,“ povedal Ambroz a pokračoval: „Behávam tu pravidelne každý rok, pretože v tejto obci sa cítim ako doma. Celých desať rokov na prelome tisícročí sme spolu trénovali - s Helenkou Slukovou i jej manželom Antonom Slukom, paralympijským víťazom v maratóne 1996 a dvojnásobným strieborným medailistom (1992, 2000) z tejto atletickej disciplíny. Časť tréningových sústredení sme trávili v Tatrách a mnoho dní tu v Sačurove.“

Ženská víťazka Krištanová potvrdila paradox veku

Medzi ženami nenašla premožiteľku skromná 47-ročná Vranovčanka Mahuliena Krištanová, v súčasnosti pracujúca na jednom z košických gymnázií a vo voľnom čase pripravujúca sa na Pražský maratón. Potvrdila svoju bežeckú kvalitu podobným spôsobom ako pred troma týždňami v Blažiciach - mladšie Slovenky sa mohli dívať iba na jej chrbát. Zároveň sa stala víťazkou kategórie od 40 rokov. Po dobehnutí ochotne odpovedala na otázky.

„Môj pocit z behu s pribúdajúcimi dňami od zimy je stále lepší a lepší.
Súvisí to so životosprávou a prístupom k tréningom. Zistila som, že beh si treba užívať, ale netreba zabúdať ani na regeneráciu.“

S vyše štvorminútovou stratou organizátori privítali v cieli ako druhú ďalšiu Vranovčanku, 38-ročnú Zuzanu Stanovčákovú. O sedem sekúnd za ňou finišovala bronzová 35-ročná Alena Farkašová z AC Michalovce.

V ďalších veteránskych kategóriách prvenstvá putovali pod Tatry zásluhou Danice Božovej (od 50 do 59 rokov) a do Košíc, keď víťazkou najstaršej ženskej kategórie od 60 rokov sa stala Alžbeta Tiszová.

Vložený beh na 5 km

Pre začínajúcich bežcov a tých, ktorí si na celú 15 km dlhú trať z rôznych dôvodov netrúfali, organizátori pripravili - už tretí rok po sebe - vložený beh na 5 km. Na štart sa postavila i 21-ročná dcéra Helenky Slukovej Antónia, ktorú organizátori klasifikovali v cieli na druhom mieste.

Autor: Danica Božová

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.