Pondelok, 20. septembra, 2021Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava

Sabres poslali najlepšieho brankára NHL Haška do Detroidu

TASR|1. júl 2001 o 12:59

Buffalo 1. júla (TASR) - Český hokejový brankár Dominik Hašek po deviatich rokoch sprevádzaných mnohými oceneniami a úspechmi opúšťa tím ...

Buffalo 1. júla (TASR) - Český hokejový brankár Dominik Hašek po deviatich rokoch sprevádzaných mnohými oceneniami a úspechmi opúšťa tím zámorskej NHL Buffalo Sabres a smeruje k detroitským Red Wings. Šesťnásobného majiteľa Vezinovej trofeje pre najlepšieho brankára sezóny sa rozhodlo v poslednej chvíli vedenie Sabres vymeniť do Detroitu, odkiaľ ako protihodnotu získalo ľavého krídelného útočníka Vjačeslava Kozlova, výber v prvom kole draftu pre ročník 2002/2003 a navrch aj bližšie neurčenú náhradu v budúcnosti.

Buffalo, ktorého dres oblieka i slovenský reprezentant Miroslav Šatan, tak nevyužilo opčného práva predĺžiť jednostranne s Haškom zmluvu. V tom prípade by mu za ďalší rok pôsobenia muselo zaplatiť deväť miliónov dolárov. Keby olympijského víťaza z Nagana Sabres nevymenili, stal by sa od nedele nechráneným voľným hráčom a mohol by ho získať ktokoľvek.

Hovorca Šablí Michael Gilbert tesne po výmene oznámil, že bližšie informácie sa chystá vydať až v popoludňajších nedeľných hodinách amerického času, kedy bude zvolaná tlačová konferencia.

Bude iste zaujímavé sledovať následný vývoj v oboch tímoch. Ako je známe, Red Wings disponujú relatívne stabilizovanou brankárskou dvojicou Chris Osgood - Manny Legace. S príchodom Haška, ktorý bude mať určite jasnú ambíciu stať sa brankárom tímu číslo jedna, však bude musieť dôjsť k zmene. Riešením bude zrejme ďalšia výmena, na odchode sa zdá byť Chris Osgood. V Buffale sa podľa všetkého pozície prvého brankára ujme s najväčšou pravdepodobnosťou mladík Martin Biron, ktorého údelom bolo v posledných rokoch prevažne iba kryť chrbát slávnejšiemu druhovi. O post dvojky je u Sabres taktiež dobre postarané, talentovaný Mika Noronen je len na začiatku kariéry.

Ústredná postava druhej strany obchodu, Vjačeslav Kozlov, je dvadsaťdeväťročný stredný útočník pochádzajúci z Ruska. Doteraz pôsobil v NHL výlučne v Detroite, ktorý si ho vybral v drafte v roku 1990 ako 45. hráča celkovo. Minulá sezóna, jeho ôsma za morom, sa mu však nevydarila podľa predstáv. Dvadsať gólov a osemnásť asistencií je ďaleko za jeho 73-bodovým maximom zo sezóny 1993-94 (34+39). Rovnaký výkon, iba s iným pomerom gólov a prihrávok, Kozlov zopakoval o dva roky neskôr.

Podľa prvých vyjadrení kritikov sa Šatanove Buffalo odchodom Haška výrazne oslabilo. Veď "Dominátorove" štatistiky v minulej sezóne boli jedny z najlepších v lige. Priemer obdržaných gólov na zápas 2,11 Hašek ešte viac zvýraznil jedenástimi zápasmi s čistým kontom. Vedľa William Jennings Trophy sa mu dostalo ocenenia i v podobe Vezinovej trofeje pre najlepšieho brankára celej sezóny NHL. Bola to už jeho šiesta v kariére, čo znamená, že stále žije reálna nádej minimálne na vyrovnanie rekordu Jacquesa Plantea, ktorý získal túto cenu sedemkrát.

Predstavitelia červených krídel z Detroitu si od Haškovho angažovania sľubujú, že im český velikán za maskou svojimi výkonmi a zákrokmi pomôže zabudnúť na posledné dosť neúrodné roky. Veľkým cieľom Detroitu bude v tejto sezóne prestížny Stanleyho Pohár, po získaní ktorého by mohol Hašek skvelo zakončiť svoju hviezdnu kariéru.

Súvisiace články