Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Sáblíková má z MS bronz, ale v cieli plakala

Martina Sáblíková. (Autor: SITA)
Sportnet|14. feb 2011 o 15:25

Chcela zlato, podľa trénera Petra Nováka mala aj na svetový rekord. Nečakaný pád v záverečnej disciplíne ale Martine Sáblíkovej zmaril všetky nádeje.

Chcela zlato, podľa trénera Petra Nováka mala aj na svetový rekord. Nečakaný pád v záverečnej disciplíne ale Martine Sáblíkovej zmaril všetky nádeje.

Česká rýchlokorčuliarka nakoniec na svetovom šampionáte získala bronz, napriek tomu sa v cieli rozplakala. "Poplakala si a ešte si poplače," povedal tréner Petr Novák v rozhovore pre iDNES.cz.

Svoju zverenkyňu po nešťastnom páde utešoval. "Hneď po pretekoch som ju potľapkal po ramenách. Povedal som jej: Teraz sa s tým musíš pobiť. Medailu máš. Dôležité je, že je medaila, pre tú sme si prišli."

Sáblíková bola po troch disciplínach štvorboja štvrtá. Aby celkovo šampionát tretí raz za sebou vyhrala, musela vedúcu Holanďanku Wüstovú poraziť na záverečnej päťke o viac než 15 sekúnd. So svojou súperkou pritom absolvovala v páre úplne posledný rozjazd.

Lenže všetka snaha vyšla navnivoč v deviatom z trinástich okruhov. 23-ročná Sáblíková pri výjazde zo zákruty vošla do ryhy, stratila rovnováhu a spadla. Prvý raz na veľkých pretekoch.

"Ja som si najskôr myslel, že zakopla. Ale potom mi ruský tréner povedal, že Martina zašla do ryhy v ľade. A ako chcela zavrieť oblúk, tak jej korčuľa išla ďalej rovno a nestačila to vyrovnať. Preto spadla a ešte sa aj roztočila," popisoval kouč Novák. Obával sa, aby Sáblíková pri páde neutrpela nejaké zranenie.

Olympijská víťazka ale svoj boj s časomierou nevzdala. Zabojovala a v cieli nakoniec mohla osláviť bronzovú medailu, za víťaznou Wüstovou a domácou Nesbittovou.

"Kričal som na ňu, aby išla, že je v hre ešte bronz. Ďalšie kolá nakoniec zašla pod 33 sekúnd a striebro s Kanaďankou nakoniec prehrala len tesne."

Kouč veril, že Sáblíková mohla na päťke na rýchlej dráhe atakovať svoj svetový rekord. "Podľa prepočtov na to mala. Ale stalo sa, čo sa stalo. Je to šport. Dôležité je, že to ešte zachránila a že to ešte rozbehla," potešilo Nováka.

Z nešťastného incidentu sa vraj Sáblíková spamätá. "Určite. Zajtra asi ešte nie. Ale letíme do Salt Lake City. Tam má druhú šancu pokúsiť sa o rekord a ukázať, že na to má."

Práve na olympijskom ovále, kde sa na budúci týždeň začnú ďalšie preteky Svetového pohára, Sáblíková vytvorila pred štyrmi rokmi čas 6:45,61.

Súvisiace články