Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

S. Varga: "Naši musia hrať ako tím, tadiaľ vedie jediná cesta"

Sportnet|Publikované 10. okt 2002 o 22:00

Lipany - Na súpiskách tímov anglickej Premiership sú momentálne piati Slováci. Stanislav Varga v AFC Sunderland, Igor Bališ vo West Bromwich Albion,

Vladimír Labant vo West Ham United a Szilárd Németh v FC Middlesbrough. Labant a Varga hrávajú za rezervy, Bališ sa kvôli tomu, aby obstál v klube, vzdal reprezentácie, za birminghamský klub však nastupuje pravidelne. Sz. Németh sa tlačí ku tridsiatke štartov v Anglicku, na ružiach však v Boro nemá ustlané ani on. Zajtra bude jediný z "Angličanov", ktorý proti Albiónu (asi) nastúpi. Na Slovensku je však i ďalší "Angličan", na východe Slovenska bol v týchto dňoch rodák z Lipan, Stanislav Varga. Hráč, ktorý je v anglickom futbale najdlhšie, do Sunderlandu prestúpil v lete 2000, nebude chýbať ani na Tehelnom poli, pravda, ako divák.

Skúsili sme oťuknúť aspoň teoretický recept na to, čo by malo či mohlo na Angličanov platiť. "Čo by presne na nich malo platiť, to veru neviem. Futbal sa však začína od 0:0. Myslím, že naši by mali hrať tak, aby nevynikali jednotlivci, ale aby vynikol tím. Pretože ak budú hrať na seba, tak, že by sa niekto chcel vytiahnuť, nemáme šancu. Ale ak budú hrať spolu, za mužstvo, tak majú šancu. Myslím, že tadiaľ vedie jediná cesta," hovorí Stanislav Varga (na obr.).

Angličania majú výbornú defenzívu, skvelý stred poľa a perfektné útočné hroty. Majú teda nejaké slabiny? "O Angličanoch je známe, že keď odídu z ostrovov, tak ich sila opadáva. Potvrdil to i škótsky Celtic, anglické kluby v pohároch či reprezentácie."

Dobre, pred dvoma rokmi si to mysleli i Nemci a v Mníchove im Owen, Heskey a spol. naložili 5:1. "Hmmm, no stále to nemôže platiť. Nemci zas vyhrali v Anglicku 1:0," zakontroval nám S. Varga.

Szilárd Németh potvrdil, že Angličania berú zápas v Bratislave smrteľne vážne, kým fanúšikovia čakajú ľahké sústo, hráči a realizačný tím sa pripravujú maximálne zodpovedne. "Jasné, že to berú smrteľne vážne. Pre nich je to typické. Oni žiadni zápas nezoberú na ľahkú váhu, ani zápas rezervy a pre nich nie je žiadna súťaž podradná, ako sa vyslovil jeden reprezentačný tréner. Myslím si, že on o tom nič nevie, takže by sa mal zamyslieť nad tým, čo hovorí... Angličanom je jedno, či hrajú proti Albánsku, Slovensku alebo proti Brazílii. Alebo či hrajú len na tréningu, alebo či hrajú dámu alebo... Alebo nejakú inú hru. Stále chcú vyhrať, nikdy nehrajú na 30% či 50%, stále idú na 100%," dodáva S. Varga.

V jeho klube v pondelok došlo ku pozoruhodnej zmene, keď svoj post opustil tréner Peter Reid. Zlé výsledky mužstva (naposledy 1:3 s Arsenalom, predtým 0:2 v Newcastle, 0:3 doma s Fulhamom, 0:3 v Middlesbrough, medzitým akurát víťazstvo 1:0 s Aston Villa, momentálny sumár: 8 bodov a štvrté miesto od konca tabuľky) v nadväznosti na to, že i v minulom roku sa Black Cats trápili, investície do tímu v posledných deviatich mesiacoch (prezident Sunderlandu Bob Murray uviedol sumu 22 miliónov libier) spravili svoje. Neodvolateľný Peter Reid je teda odvolaný, Stanislav Varga nám pritom párkrát hovoril o jeho silnej pozícii v klube. "Neviem, či ho odvolali alebo odišiel sám. Situácia v klube sa však zhoršovala, klesala návštevnosť na štadióne, 80% divákov to tiež chcelo..."

Zo správ spoza La Manche vyplýva, že Reida odstavilo vedenie klubu, prezident AFC Bob Murray hovorí o tom, že vedenie nemohlo dlhšie čakať. Takže odvolanie zo strany klubu... "Hovorím, neviem, ako to bolo. Samozrejme, že sa o situáciu zaujímam..."

V súvislosti s novým manažérom Sunderlandu sa spomínalo viac mien, medzi ktorými rezonovali najmä dve. Manažéra Leedsu United, Íra Davida O´Learyho a bývalého manažéra Tottenham Hotspur Georgea Grahama.

Steve Kutner, agent Grahama, však uviedol, že Graham nemá záujem o pozíciu v Sunderlande. "No, ja som počul opak. Zase David O´Leary ešte nemá vyplatenú zmluvu v Leedsi, takže je to také... Médiá však môžu hovoriť niečo o svojich favoritoch, ja neviem, s ktorými trénermi jedná klub. Takže nemôžem povedať, kto má podľa mňa väčšie možnosti. Ja som však čítal, že Graham sa vyjadril, že by rád prijal túto ponuku. Počul som však i to, že tréner Írska Mc Carthy by mohol byť novým trénerom. Postatné je však naozaj to, s kým jedná vedenie Sunderlandu."

V každom prípade, u Reida mal Stanislav Varga ťažkú pozíciu, zmena by mu mohla pomôcť znovu sa popasovať o miesto v kádri. "Určite, u nového trénera by asi išli hráči z jednej štartovacej čiary. Mohol by som mať šancu. Ja som však zaradený na transfer listinu, to to trochu koplikuje. Ale verím, že keby som sa novému trénerovi zapáčil, hádam by ma z nej stiahli. Ale samozrejme, že by bolo lepšie, keby som s ním rozprával osobne."

Akési sprievodné slovo však asi bude mať i Niall Quinn, známy írsky internacionál. "On tam ostal, ďalší išli s Reidom. On je hrajúci tréner, jeho teda vyhodiť nemohli. Robil Reidovi asistenta, teraz je on poverený vedením tímu. Možno i s ním bude rozprávať nový tréner...," uzatvára Stanislav Varga, ktorý chce o novú príležitosť zabojovať.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.