Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

S nástupom "včeličky" stúpne slovenské sebavedomie

Sportnet|Publikované 10. okt 2005 o 22:00

Bratislava - Hoci túžil dať gól, predstava sa mu rozplynula ako obláčik vo vetre. Do prestávky sršal aktivitou a vedno s Vittekom sa snažil rozbíjať

estónsku obranu. Dostal sa i do gólovej príležitosti, ale lopta po peknej kombinačnej akcii smerovala len do bočnej siete. Szilárd Németh (na snímke úplne vľavo v bielom) po zmene strán trochu upustil od svojho dobývania pokutového územia, akoby iniciatívu nechával Hološkovi či neskôr i Reiterovi, ale i tak podal solídny výkon. Spokojný bol však hlavne s tým, že sme dokázali Estónsko v sobotňajšom meraní síl pokoriť. "Hlavné bolo získať tri body. To vyšlo a tak sme si vytvorili optimálnu východiskovú pozíciu pred zápasom roka s Ruskom," zhodnotil najprv stručne dianie na trávniku Tehelného poľa skúsený útočník, ktorý sa dokáže zorientovať i v stredovej formácii, hoci v niektorých kvalifikačných dueloch mu práve post stredopoliara príliš nesedel.

Futbalista anglického FC Middlesbrough predošlé zápasy kvaldy s Lotyšksom a Lichtenštajnskom vynechal. O to mal väčšiu chuť na svoj výkon proti Estóncom. Do nominácie sa vrátil už vyzdravený a hoci tvrdil, že je na sto percent nachystaný zvládnuť náročné povinnosti, predsa len istota hrať i poslepiačky mu ešte chýbala. Veľa toho v poslednom období nenahral, hoci sa snažil aj v béčku "Boro" a rovnako tak zvládol sedemdesiat minút na ihrisku Aston Villy. Bodaj by však viac zabral práve zajtra v bratislavskom kľúčovom dueli. "Predpokladám, že Rusi nebudú hrať tak defenzívne ako Estónci. To podmieni aj iný herný prejav a myslím si, že celkove to bude úplne odlišný zápas." Čo treba hlavne zlepšiť v porovnaní s predošlým duelom? "Rýchlejšie rozohrávať loptu zozadu. Prechod do útočnej fázy nám trošku haproval a súper stačil sformovať svoje rady. Takto sme hrali do plných, lebo sme nedokázali hostí prečísľovať." Napriek tomu príležitosti na skórovanie si naši vypracovali, ale keďže ich zahodili, obrali sa o priaznivý vietor do plachiet v ďalšej plavbe. "Ukázalo sa, ako veľa urobí so psychikou vedúci gól. Keby sme premenili šance, určite by naša hra bola plynulejšia, pohodovejšia, menej kŕčovitá. Už do prestávky sme v pokoji mohli vyhrávať najmenej 2:0. Takéto premárnené pokusy by sa nám nemuseli vyplatiť v zápase s Rusmi." Dôležitý poznatok priniesol aj druhý polčas, keď sa jazdilo viac hore-dolu, no naskytli sa situácie kto z koho. Mali sme viac šťastia, ale niekedy sme tŕpli, či sa lopta nezakotúľa za Čontofalského chrbát. Brejkové situácie nás vystrašili a pripomenuli, že neradno opúšťať pevné defenzívne pozície. Čo nevyšlo Estóncom, to by mohli Rusi nekompromisne využiť a potom by bolo zle-nedobre. "Už pred stretnutím som hovoril, že vedúci gól, treba zaznamenať čo najskôr. To urobí veľa s náladou mužstva. No myslím si, že stále sme bojovali, až do konca a vydali zo seba maximum."

Na rozdiel od uplynulého vystúpenia by mala mať tréner Dušan Galis k dispozícii i Miroslava Karhana. S jeho štartom rozhodne stúpne i sebavedomie mužstva a hlavne získame osvedčeného špílmachra, dispečera hry. "Naša kvalita bude rozhodne vyššia. Miro je včelička, behá celých deväťdesiat minút bez ustania. Vie zbierať a rozhadzovať lopty, dirigovať spoluhráčov, zakladať útočné akcie. O jeho prednostiach netreba zoširoka hovoriť." Ktovie, čo streda prinesie, ale fanúšik sa teší na hodnotný zážitok. To, že nám stačí remíza, nie je podstatné. "Na zmierlivý výsledok sa hrať nedá, Rusi pôjdu naplno, lebo musia vyhrať, aby sa dostali namiesto nás do baráže. Preto sa domnievam, že to bude zaujímavý duel," pripomenul odchovanec Komárna, ktorý sa za kanál La Manche dostal cez Solovan Bratislava, Spartu Praha, 1. FC Košice, Inter Bratislava. V tejto etape účinkovania slovenskej reprezentácie naposledy skóroval proti Luxembursku, čím si upevnil pozíciu najlepšieho strelca národiaku, keď v 52 zápasoch zaknihoval dvadsať zásahov. Na otázku , či bude vo zvyšných hodinách nervóznejší než dosiaľ, 28-ročný borec s úsmevom dodal: "Po námahe prišlo vydýchnutie, ale od nedele sa už znovu myseľ uprie na povinnosti. Tesne pred súperením s Ruskom budeme iste intenzívne vnímať pocit zodpovednosti."

Každý má svoj fanklub

Každý z reprezentantov máva na domácich zápasoch svojich špeciálnych priaznivcov, rodinných príslušníkov, kamarátov, známych. Aj Szilárdovi na štadióne drukovala skupinka verných, ktorú pozdravil mávaním ruky. Okamžite sa vedel zorientovať a nemusel ich pohľadom hľadať. "Bol to môj fanklub, vedel som, kde ho mám hľadať. No dôležité je, aká bude odozva celkove v publiku, na podporu všetkých na tribúnach sa budeme teraz najviac spoliehať. Hráme predsa za Slovensko a pre všetkých, nie iba pre tých, s ktorými sa poznáme lepšie."

(zuk)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.