Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

S Kanadou sme prehrali 0:30. Aj taká bola prvá zimná olympiáda

Lyže sa priväzovali o nohu remeňmi, v jednom hokejovom zápase padlo aj 30 gólov. (Autor: ISIFA/GETTY IMAGES)
Peter Fukatsch|Publikované 6. feb 2014 o 07:22

Keď sa športovci v roku 1924 zišli v Chamonix, nevedeli, že súťažia na prvej zimnej olympiáde.

Chamonix malo smolu a zároveň z pekla šťastie. V decembri 1923 ho zasypal sneh. Za dvadsaťštyri hodín ho na francúzske mestečko spadlo 170 centimetrov. Keď sa za pomoci armády vyhrabalo, prišlo také oteplenie, že plávalo vo vode.

Američania a Kanaďania, ktorí prišli v predstihu pôvodne na Medzinárodný týždeň športov, nemali kde trénovať a uvažovali, či sa nevydať na spiatočnú cestu.

Slávnostný ceremoniál 25. januára však prebehol za treskúceho mrazu.

Podujatie nesmelo mať olympijský názov, ale dodržiavalo olympijskú liturgiu, hoci šlo skôr o sympatickú atrakciu pre smotánku. Spätne ho však uznali za I. zimné olympijské hry, pretože práve tu sa zrodili prví hrdinovia na lyžiach a na ľade.

Aj na líci medailí, ktoré odovzdávali naraz v posledný deň (preto ich podaktorí dostali až poštou) bol športovec s párom korčúľ v ľavej a s párom lyží v pravej ruke. Najviac ich zozbierali Nóri. Prišli šestnásti a získali pätnásť medailí.

Skokan sa odrážal rukami

V pôvabnom Chamonix vybudovali za osem mesiacov veľkú ľadovú plochu, bobovú dráhu, ba obďaleč na ľadovci aj na tie časy supermoderný skokanský mostík. Vďaka nemu predvádzali Nóri skoky, nad ktorými Neškandinávci žasli. Na lyže si líhali a dopadali do telemarku. Ostatní skokani leteli postojačky. Svojský bol Čech Josef Bím. Na skok sa odrážal zo sedu rukami.

"Zažili sme najväčšiu udalosť v histórii lyžovania," básnil po návrate jeden z vedúcich československej, v skutočnosti však čisto českej výpravy Josef Scheiner o skokoch až za 50 metrov, hoci tie padli až v exhibícii.

K Chamonix sa viaže aj kuriózny príbeh amerického skokana na lyžiach nórskeho pôvodu. Anders Haugen sa až po pol storočí dozvedel (mal už 83 rokov), že v Chamonix 1924 nemal skončiť štvrtý, ale tretí - o bronzovú medailu ho obrala počtárska chyba rozhodcov.

Kanada : ČSR – 30 : 0

Na prvých zimných olympijských hrách defilovalo sedemnásť, súťažilo šestnásť krajín. Na otváracom ceremoniáli niesol vlajku svojej vlasti aj Estónec, no nesúťažil. Súperilo sa v severskom lyžovaní aj v kombinácii (do nej skoky patrili, sólo bolo iba exhibičným športom), bežeckých hliadkach, kraso- a rýchlokorčuľovaní, boboch a curlingu.

Do mondénneho Chamonix prišlo aj deväť kanadských hokejistov, aby to Európe vytmavili. Zlizli sme si to my. Československo prehralo 0:30.

Najproduktívnejší hráč turnaja Harry Watson dal v piatich zápasoch 37 gólov, mal 9 asistencií. ČSR skončila až piata.

Prvú zlatú medailu získal 26. januára 1924 23-ročný Američan Charles Jewtraw z Lake Placid, ktorý vyhral rýchlokorčuliarsky beh na 500 metrov - neskôr sa z neho stal obchodník so športovým tovarom v New Yorku.

Prvý multimedailista si vyslúžil označenie rýchlokorčuliarsky Nurmi (slávny bežec s deviatimi zlatými medailami vo vytrvalostných behoch na letných OH ). Fín Clas Thunberg získal päť medailí (z nich tri zlaté), prekonal ho až fenomenálny Američan Eric Heiden, ktorý na ZOH 1980 vyhral všetkých päť disciplín.

2_res.jpg

V curlingu súťažili štyri tímy, vyhrali Briti.
FOTO - ISIFA/GETTY IMAGES

Pretekári preliezali potoky

Pionierske časy športu boli náročné pre organizátorov. Len pri lyžiarskych behoch ich bolo treba tisíc, aby ustrážili bežcov na lyžiach pred pokušením skrátiť si trať vyznačenú bambusovými tyčami.

V Chamonix mala päťdesiatka prevýšenie vyše 400 metrov. Pretekári si museli dávať dole lyže a preliezať potoky. Víťaz mal čas 3:44,22 h. Vo Vancouveri 2010 dobehol zlatý za 2:05:35,5.´

Pravda, lyže boli drevené bez hrán, priväzovali sa k topánke remeňmi z kože. Pretekári si premazávali lyže počas súťaže.

Eufória z výkonov sa však na fanúšikov prenášala mierne ťažkopádne. Tlačové služby vtedy fungovali tak, že výsledky turnaja, ktorý sa skončil 28. januára, sa v pražských denníkoch objavili 4. februára.

3_res.jpg

Zázračné dieťa a neskôr superstar – Sonja Henieová.
FOTO - ČTK

Takto sa zrodili zimné hry

Keď francúzsky barón Pierre de Coubertin a jeho radcovia založili v roku 1894 Medzinárodný olympijský výbor, šport dostal svoju udalosť číslo jeden.

O necelé dva roky (6. apríla) sa v Aténach začali hry I. olympiády a hoci Gréci nepoznali sneh ani ľad, Coubertin presadzoval, aby sa ich súčasťou stali aj zimné športy.

Tak aj bolo, no nie každý tomuto spojeniu žičil. Švédsky generál Gustaf Balck, šéf organizačného výboru hier 5. olympiády (1912) v Štokholme, povedal: Iba cez moju mŕtvolu, ľad a sneh patria severu. Napriek tomu sa na letnú olympijskú scénu v Antverpách 1920 opäť dostalo krasokorčuľovanie a navyše ľadový hokej.

Ani štáty Škandinávie neboli nadšené, pretože mali svoje vlastné Severské hry. Ich monopol však padol a biele olympiády sa napokon narodili rovno pod Mont Blancom. Na pomedzí Švajčiarska, Talianska a Francúzska.

Peter Fukatsch

Autor: Peter Fukatsch

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.