Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

S Herkulom bol na stupni korán

_novy|27. aug 2004 o 00:00

Pobožnejšieho šampióna azda ani niet. Iránsky vzpierač Hossein Rezazadeh na aténskych stupňoch víťazov zvieral v jednej zo svojich veľkých rúk zlatú medailu a v druhej vreckové vydanie koránu.

Hossein Rezazadeh, 26-ročný iránsky vzpierač, mal na stupni víťazov v ruke korán. FOTO - ČTK/AP

"Trénujem veľmi tvrdo a Alah mi pomáha," vysvetlil najsilnejší muž planéty.

Hovoria mu iránsky Herkules. Pred štyrmi rokmi v Sydney ukončil nadvládu ruských bohatierov. Ako prvý vzpierač z ázijskej krajiny vyhral na olympiáde superťažkú kategóriu. V stredu v Aténach tento úspech zopakoval. Druhého Lotyša Viktora Ščerbatisa zdolal v dvojboji o 17,5 kg.

Irán bol vo vytržení. V Ardebile, odkiaľ pochádza, oslavovali Rezazadehov triumf ohňostrojom. "Vyhral, lebo verí v Alaha," tvrdia iránske denníky.

Stošesťdesiatkilogramový chlap pred každým pokusom odrieka krátku modlitbu. Potom sa chopí činky a spravidla ju isto dostane nad hlavu. Hora mäsa, ktorá sa pohráva s horou železa.

V Sydney utvoril svetový rekord v trhu (212,5 kg) aj vo dvojboji (472,5). V Aténach trhol o dva a pol kilogramu menej, ale presne o toľko viac si zasa do dvojboja zapísal v nadhode (262,5 kg), takže v análoch bude pri jeho mene svietiť navlas rovnaký súčet - 472,5, vyrovnaný svetový rekord. V skutočnosti však dostal nad hlavu o kilogram viac. V nadhode si totiž nechal naložiť 263,5 kg, aby "double" ozdobil aspoň jedným novým svetovým rekordom. Potreboval naň dva pokusy, o jeden viac ako plánoval.

Deň pred súťažou pre francúzsku agentúru AFP tvrdil: "Chcem vyhrať zlato a dvihnúť 475 kg. Neexistuje iná alternatíva." Ako sa ukázalo, existovala a to ho trochu mrzelo. Nedal to však na sebe znať.

"Venujem zlatú medailu iránskemu ľudu a všetkým, čo mi pomáhali," cituje jeho posúťažné slová webová stránka BBC Sport. "Chcem dvíhať čoraz ťažšie hmotnosti. Ak budem zdravý, trúfam si dôjsť až na dvojbojovú hranicu 500 kg."

V Iráne je Hossein Rezazadeh národným hrdinom. Rok čo rok ho pasujú za najúspešnejšieho športovca krajiny. Iránsky prezident má ťažkú hlavu, lebo mu už udelil tuším že všetky vyznamenania. Keď sa vlani ženil, prenášala to v priamom prenose štátna televízia. Pomenovali po ňom dokonca pobočku štátnej banky! Skrátka: ikona.

Superťažké obhajoby

  • John Davis (USA) 1948 a 1952
  • Leonid Žabotinskij (ZSSR) 1964 a 1968
  • Vasilij Alexejev (ZSSR) 1972 a 1976
  • Aleksander Kurlovič (ZSSR, SNŠ) 1988 a 1992
  • Hossein Rezazadeh (Irán) 2000 a 2004

Súvisiace články