Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

S bývalým vedením FK VTJ Spišská Nová Ves sme mali v predošlých sezónach len zlé skúsenosti

Sportnet|Publikované 19. dec 2002 o 23:00

Hneď na úvod ohľadom reakcie bývalej prezidentky FK VTJ na dianie v spišskonovoveskom futbale chcem zdôrazniť - či boli komunálne voľby a či v nich

bývalá prezidentka kandidovala do mestského parlamentu, to ma vôbec nezaujímalo. V rozhovore s predstaviteľmi klubu sa táto téma nespomínala.

Nie som rodený Novovešťan, a tak futbal v metropole Spiša od začiatku pôsobenia v Spišskom denníku vnímam možno trochu ináč, ako tí, ktorí sa hrdo bili do pŕs a otravovali vzduch v tomto klube. S týmito ľuďmi, konkrétne prezidentkou, sme mali spolu s dopisovateľom Spišského denníka KORZÁR Jánom Klapáčom počas celého jej účinkovania len nepríjemné skúsenosti.

Všetko to začalo v lete 2001, keď J. Klapáč zhruba vypočítal, koľko stojí mládežnícky futbal - dve dorastenecké mužstvá v Spišskej Novej Vsi. Následne sme boli vedením FK označení ako "naslovovzatí odborníci". Časom sa však ukázalo, že náš spolupracovník mal pravdu - ani tie najnutnejšie veci pre mládež neboli zo strany klubu zabezpečené.

Ďalší spor nastal po hanbe, ktorú si Spišiaci urobili v pohárovom zápase, keď v Krompachoch nastúpili namiesto štrajkujúceho A - mužstva dorastenci.

Ako to bolo možné, že nejaký športový redaktor Petruška si dovoľuje kritizovať FK VTJ Spišská Nová Ves?

Mnohým fanúšikom futbalu je hlavne po roku 2002 známe, že spolu s J. Klapáčom napíšeme len to, čo vidíme. Pravdu. A to niektorí ľudia nevedia stráviť.

Veľmi smiešne mi pripadala situácia po spomínanom zápase a rozhovor s vtedajším prezidentom Vladimírom Filinským, ktorý rozumne objasnil okolnosti, prečo odmietli futbalisti A - mužstva hrať v Krompachoch. Článok mal byť pred uverejnením autorizovaný, čo z časovej tiesne V. Filinský nestihol (text mal odfaxovaný), a tak článok vyšiel v novinách bez autorizácie.

Exprezidentka K. Kucharovičová vtedy urobila poriadny vietor, volala až do Košíc a chcela stopnúť článok, aby v novinách nevyšiel. Niečo absurdné! Pritom v rozhovore nebolo nič zlé, čo by prezident Filinský povedal.

Keď Spišskej Novej Vsi vyšiel úvod sezóny 2001/2002 a dokonca sa ocitla v tabuľke na prvom mieste, boli vtedajší funkcionári na vrchole blaha. A oni, ktorí sú na prvom mieste, sa budú baviť s nejakým Spišským denníkom?

Vytriezvenie však prišlo veľmi rýchlo a po jeseni bolo jasné, že v jarnej časti sa treba pripraviť na záchranárske práce.

Počas zimnej prestávky v sezóne 2001/2002 vstúpil do klubu pán Ninič. Ten nasľuboval hory - doly. O tom, že III. liga na Spiši ostane, nikto ani nepochyboval. Navyše prišli dve veľké hviezdy z Juhoslávie, o ktorých sa neskôr zistilo, že futbal ani nevedia poriadne hrať. Nehovoriac o trénerovi, ten pre zmenu viedol žiakov v Prešove. Pritom na tribúne sedeli skúsení tréneri pôsobiaci na dedinách, lebo pre Spišskú Novú Ves neboli dobrí.

S odstupom času ma mrzí, že sme detailnejšie nezisťovali, čo sa deje v zákulisí spišskonovoveského futbalu. Keď chcel J. Klapáč zistiť, ako prebieha zimná príprava, odpoveďou mu bola posmešná odpoveď zo strany prezidentky - píšte teraz v zime o hokeji a kolkoch.

Vrcholom arogancie bolo, keď mi prezidentka K. Kucharovičová pred prvým jarným majstrovským zápasom osobne oznámila, že ja ako redaktor o spišskonovoveskom futbale nebudem písať, a všetky informácie budú písať oni a posielať priamo do centrálnej redakcie KORZÁR do Košíc.

Pre objasnenie situácie - denník KORZÁR zabezpečuje všetky stretnutia po III. ligu cestou svojich redaktorov, resp. dopisovateľov, len v IV. a V. lige sa po zápase hlásia výsledky do Košíc.

Svoju myšlienku som nevyslovil nahlas - ešte nie sú Novovešťania v takej súťaži, aby musel klub hlásiť výsledky do Košíc.

Ďalším prejavom neochoty zo strany prezidentky FK bolo odmietnutie poskytnúť v úvode jarnej časti sezóny 2001/2002 dopisovateľovi J. Klapáčovi zostavy mužstiev a "milým" spôsobom bol vypoklonkovaný na tribúnu. Prešlo zopár týždňov a Janko Klapáč, už so zostavami mužstiev, sedí na tribúne. S tým rozdielom, že teraz už mu nikto nebráni, aby písal to, čo vidí a pravdivo o spišskonovoveskom futbale.

Nie je v mojom záujme ubližovať a škodiť iným ľuďom. Výpočtom negatívnych skúseností s bývalým vedením FK Spišská Nová Ves som chcel poukázať, kam až to môže dôjsť, keď si niekto myslí, že je nedotknuteľný.

Pred dvoma týždňami som nerozpútal mediálnu vojnu o dianí v

spišskonovoveskom futbale. Terajšie vedenie malo záujem o zhodnotenie jesennej časti súťažného ročníka 2002/2003 v IV. lige skupina Juh. Že sa hovorilo aj o chaose v minulej sezóne, nebolo na škodu veci.

Kto robí, robí aj chyby. Dôležité je si ich priznať. A že to nie je také ľahké, presvedčil som sa v roku 2002 niekoľkokrát.

Spišská Nová Ves vypadla do IV. ligy, čo skalní fanúšikovia vnímajú ako najväčšiu hanbu pre klub s tak bohatou históriou. Iróniou však je, že pomaly niet toho, kto tento úpadok zapríčinil.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.