Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Rýchlostná kanoistika: Prísny Kňazovický nakoniec priznal spokojnosť

TASR|27. aug 2004 o 10:21

Schinias 27. augusta (TASR) - O päť priečok zaostal Marián Ostrčil za atlantským strieborným výkonom svojho trénera pred ôsmimi rokmi. Na svojej rozlúčkovej ...

Schinias 27. augusta (TASR) - O päť priečok zaostal Marián Ostrčil za atlantským strieborným výkonom svojho trénera pred ôsmimi rokmi. Na svojej rozlúčkovej olympiáde v Sydney Slavomír Kňazovický skončil o dve miesta pred piatkovým umiestením 23-ročného zverenca.

Hoci Ostrčil sa v cieli rozplýval nadšením zo siedmej priečky, jeho tréner chcel ešte viac. "Čo sa týka absolútneho výkonu, tak je to veľmi dobré, až neočakávané. Ale čo sa týka priebehu trate nemôžem vyjadriť úplnú spokojnosť, lebo Marián mal na bodované miesto. Takticky to nebolo tak, ako som si to predstavoval. Zozadu sa jednoducho nedá útočiť na takéto pozície. Každý vie, že na olympijskej trati sa štart vždy prepáli a ide sa rýchlo, ale málokedy sa stane, že pretekár zastane a ostatní ho prevalcujú," odborne hodnotil Kňazovický, ale nakoniec priznal: "No samozrejme, že to týmto odborným hľadiskom nechcem zatieniť. Z globálneho hľadiska sa nič iné ako spokojnosť a príjemné prekvapenie ani nedá vyjadriť."

Prísnosť svojho kouča si dobre uvedomuje aj prvý z trojice slovenských finálových lodí, ktorý mal už preteky za sebou. "Viem, že Slavo chcel, aby som spravil umiestenie do šiesteho miesta. Ak by všetko vyšlo veril, že sa to podarí. Ja som si však v kútiku duše hovoril, že hlavné bude nebyť posledný," potvrdil vysoké ambície trénera Ostrčil a pokračoval: "Pod jeho vedením bolo už strašne veľa chvíľ, kedy mi to nešlo a on ešte do mňa hustil, že to nie je ono. Je naozaj veľmi náročný."

Ostrčil už finálovou účasťou prekonal výkon brata Mária, ktorý v Sydney v deblkanoe s Kubicom skončil už v semifinále. Brat mu bol pred pretekmi najmä psychickou oporou. "Aj ma sem prišiel povzbudiť. Nejaké veľké ponaučenia som od neho ani neočakával, ale veril mi a podporoval ma, aby som do toho dal naozaj všetko."

Výsledok kariéry prišiel na olympiáde, no samotná atmosféra v Schinias Mariánovi ničím nepripadala zvláštnejšia v porovnaní so šampionátmi. "Ešte kým sme bývali v dedine, tak to bolo iné. Ale tu pri areáli je to ako na majstrovstvách alebo iných pretekoch, jediné, čo je tu trochu iné, to sú organizátori v olympijských tričkách," porovnával Ostrčil.

Hoci sezóna pre pretekára Dukly Trenčín skončila, nechce sa v blízkej budúcnosti odlúčiť od vody. Najbližšie plány po návrate z Atén zhrnul do slov: "Chystám sa pocestovať. Ideme sa s bratom, sesternicou a priateľkou potúlať po Chorvátsku, Taliansku a možno ešte niekde. No a samozrejme bez lodí."

Súvisiace články