Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Rybáriková túži po kulise, aká býva na Davis Cupe

Sportnet|24. apr 2006 o 00:00

Slovenská reprezentantka Magdaléna Rybáriková nikdy v živote nezabudne na bulharský Plovdiv. Sedemnásťročná vysoká, štíhla dievčina tu minulý týždeň urobila na antukových kurtoch dieru do tenisového sveta. Hoci prišla na turnaj euro-africkej zóny Pohára

FOTO - ONDREJ GAJDOŠ

federácie s renkingom 287. vo WTA Tour, v zápasoch s Holandskom a V. Britániou zdolala vo dvoch setoch Tamaelovú, resp. Baltachovú, ktoré sú v rebríčku ďaleko pred ňou.

"Tohto roku mám za cieľ dostať sa do top-150. A potom sa uvidí," vravela rodáčka z Piešťan, kde ako deväťročná po prvý raz vkročila na kurt. Tenisovú abecedu ju učil tréner Milan Oravec, neskôr sa zdokonaľovala u Rudolfa Vrábela, Tibora Macka a po prestupe do bratislavského Národného tenisového centra u Mariána Vajdu a teraz spolupracuje s Ľubomírom Kurhajcom. "Tenis ma bavil odmalička. Šesťročnej mi Ježiško priniesol pod stromček plastovú raketu, penovú loptičku a všetky bábiky išli bokom. Mama ma veľakrát vyhrešila, že v kuchyni jej moja loptička spadla do polievky a v škôlke sa učiteľky sťažovali, že im po mnohých úderoch opadáva omietka. Tenis je môj život," povedala zhovorčivá študentka gymnázia. V plovdivskom Novoteli si vo voľnom čase čítala Hemingwayov román Starec a more.

Magdaléna si pochvaľuje podmienky na prípravu v NTC, v obmedzenom počte už hrá ženské turnaje. Doteraz si najviac cení vlaňajšie prvenstvo na 25-tisícovom turnaji na antuke v talianskom Mestre, kde vo finále zdolala Maďarku Kyru Nagyovú 6:2, 7:5. Prvé zarobené doláre jej odkladá mama, aby si po dovŕšení osemnástky v októbri tohto roku mohla zháňať prvé auto.

"Antuka je môj obľúbený povrch, hoci tréner vraví, že mojej hre so servisom a s forhendom by mohla vyhovovať aj tráva. Tak neviem, ešte som na nej odohrala málo zápasov," uvažovala.

"Viem, že hru na sieti musím neustále zlepšovať, rovnako aj bekhend. Páči sa mi tenis, aký hrá Belgičanka Clijstersová - zozadu si rozhadzuje súperky do strán, tvrdo zakončuje - a pritom je to aj príjemný človek. Snažím sa byť na dvorci uvoľnená, čo si najviac uvedomujem, keď vidím kŕčovito hrajúce dievčatá, čo len bijú do loptičky," vravela naša tenisová reprezentantka.

S raketami už precestovala kus sveta, najviac sa jej páčilo v juhoafrickom Sun City, na Novom Zélande, v Austrálii, v Južnej Amerike. "V Severnej Amerike som ešte nebola, ale ani ma zatiaľ neláka. Najlepšie na svete mi je na Slovensku a doma v dedinke Ratnovce pri Piešťanoch. Mama ma po turnajoch vždy privíta chutným jedlom a jesť môžem koľko chcem, nepriberiem," smiala sa najmladšia z troch súrodencov v rodine Rybárikovcov.

Magdaléna mala v Pohári federácie premiéru vlani v Thajsku, ale prvé víťazstvá v dvojhre a vo štvorhre si pripísala v Plovdive. "V tíme vládla výborná atmosféra, kapitán Mojmír Mihal je správny človek na svojom mieste. Ak ma nominuje, vždy sa budem tešiť na ďalšie zápasy. Raz by som chcela zažiť v Národnom tenisovom centre aj v zápase Pohára federácie takú búrlivú kulisu, ako býva v Davisovom pohári. A verím, že slovenský tím sa presadí aj vo svetovej skupine a ešte si zopakuje prvenstvo ako v roku 2002. Chcela by som byť pri tom," doplnila talentovaná tenistka.

(on)

Súvisiace články