Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

Rusky sa stali po prvý raz majsterkami sveta

TASR|16. dec 2001 o 21:24

Merano 16. decembra (TASR) - Svoj prvý titul majsteriek sveta získali v nedeľu v talianskom Merane na svetovom šampionáte v hádzanej žien Rusky, ktoré si vo finále poradili s obhajkyňami z Nórska 30:25.

Základ svojho víťazstva položili už v prvom polčase, ktorý vyhrali o šesť gólov. V závere síce Nórky znížili na rozdiel troch gólov, ruské hráčky si však už titul nenechali ujsť a ukončili tak nórsku sériu 24 zápasov bez prehry.

Vo štvrťfinále vyradili Rusky, ktoré na poslednom európskom šampionáte obsadili tretie miesto, aktuálne majsterky starého kontinentu Maďarky a v semifinále zdolali olympijské víťazky z Dánska. Nové majsterky sa opierali predovšetkým o výbornu brankárku Svetlanu Bogdanovovú a strelkyňu Jelenu Čausovovú, no základom úspechu bol kolektívny výkon celého tímu a dôrazná hra v obrane i v útoku.

V súboji o tretie miesto si Juhoslovanky poradili s olympijskými víťazkami z Dánska až po predĺžení 42:40 a vybojovali tak bronzové medaily, škandinávskemu tímu nepomohlo ani 16 gólov kanonierky Vestergaardovej.

finále: Rusko - Nórsko 30:25 (18:12)

Rusko: Alizarová, Bogdanovová - Čausovová 4, Romenská, Karejevová 3, Bodnjevová 5, Muravjevová 4/4, Ignačenková 3, Veraksová 1, Poltoracká 5, Djadečková 3, Dolguichová 2

Nórsko: Kopperudová, Legangerová - Griniová 9/3, Havnasová 5, Hinkelová 2, Sorliová 3, Sandveová 2, Hammersengová, Tuvenová, Hilmová 1, Rokneová 3, Harsakerová, vylúčené 4:2, 3300 divákov.

o 3. miesto: Juhoslávia - Dánsko 42:40 po predĺžení (14:17, 34:34)