Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Rusky sa stali po prvý raz majsterkami sveta, nórska obhajoba neúspešná

TASR|17. dec 2001 o 13:07

Merano 17. decembra (TASR) - Ruské hádzanárky získali v nedeľu v talianskom Merane svoj prvý titul majsteriek sveta od rozpad Sovietskeho zväzu, keď vo finálovom zápase 15. majstrovstiev sveta zdolali obhajkyne prvenstva z Nórska 30:25

.

Základ svojho víťazstva položili už v prvom polčase, ktorý vyhrali o šesť gólov. V závere síce Nórky znížili na rozdiel troch gólov, ruské hráčky si však už titul nenechali ujsť a ukončili tak nórsku sériu 24 zápasov bez prehry.

Vo štvrťfinále vyradili Rusky, ktoré na poslednom európskom šampionáte obsadili tretie miesto, aktuálne majsterky starého kontinentu Maďarky a v semifinále zdolali olympijské víťazky z Dánska. Nové majsterky sa opierali predovšetkým o výbornu brankárku Svetlanu Bogdanovovú a strelkyňu Jelenu Čausovovú, no základom úspechu bol kolektívny výkon celého tímu a dôrazná hra v obrane i v útoku.

V súboji o tretie miesto si Juhoslovanky poradili s olympijskými víťazkami z Dánska až po predĺžení 42:40 a vybojovali tak bronzové medaily, škandinávskemu tímu nepomohlo ani 16 gólov kanonierky Vestergaardovej.

Slovensko o postup na MS prišlo v májovej kvalifikácii s Rakúskom a na šampionáte sa nepredstavili ani slovenskí rozhodcovia. Po rozhodnutí Slovenského zväzu hádzanej, že do dejiska hier nepocestuje ani reprezentačné trénerské duo Viera Zaťková - Darina Braunová, zostal na šampionáte jediným zástupcom slovenskej hádzanej predseda súťažnej komisie Európskej hádzanárskej federácie Jozef Ambruš. "Napriek pochybnostiam o dejisku majstrovstiev na začiatku roka zvládli Taliani organizáciu perfektne. Jediným nedostatkom podujatia boli prázdne haly, len na finálový deň sa triapoltisícová hala vypredala," podelil sa o svoje dojmy Ambruš a pokračoval: "Herne jednoznačne dominovali európske tímy, niektoré sa predstavili v omladených kádroch. Určitým prekvapením však boli výkony Angoly, ktorá má vo svojom kádri vhodné somatotypy, chýbala im však herná disciplína."

finále: Rusko - Nórsko 30:25 (18:12)

Rusko: Alizarová, Bogdanovová - Čausovová 4, Romenská, Karejevová 3, Bodnjevová 5, Muravjevová 4/4, Ignačenková 3, Veraksová 1, Poltoracká 5, Djadečková 3, Dolguichová 2, 3000 divákov

Nórsko: Kopperudová, Legangerová - Griniová 9/3, Havnasová 5, Hinkelová 2, Sorliová 3, Sandveová 2, Hammersengová, Tuvenová, Hilmová 1, Rokneová 3, Harsakerová, vylúčené 4:2, rozhodovali Dolejš a Kohout (ČR), 3500 divákov.

o 3. miesto: Juhoslávia - Dánsko 42:40 po predĺžení (14:17, 34:34)

o 5. miesto:

Francúzsko - Maďarsko 31:30 (14:16)

o 7. miesto:

Rakúsko - Švédsko 33:31 (20:13)

Konečné poradie 15. MS v Taliansku: 1. Rusko, 2. Nórsko, 3. Juhoslávia, 4. Dánsko, 5. Francúzsko, 6. Maďarsko, 7. Rakúsko, 8. Švédsko

najlepšie hráčky šampionátu:

brankárka: Cecilie Legangerová (Nór.)

pravé krídlo: Beatrix Baloghová (Maď.)

pravá spojka:: Mette Vestergaardová (Dán.)

stredná spojka: Irina Poltoracká (Rus.)

pivotka: Ľudmila Bodnievová (Rus.)

ľavá spojka: Leila Lejeunová (Fr.)

ľavé krídlo: Maja Savičová (Juh.)

strelkyňa: Ausra Friedrikasová (Rak.) 87 gólov

ki la pe

Súvisiace články