Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Ruský brankársky veterán Lavrov sa pripravuje na svoju piatu olympiádu

TASR|13. aug 2004 o 16:05

Atény 13. augusta (TASR) - Cez víkend odštartuje na olympijských hrách v Aténach bojmi v základných skupinách mužský a ženský hádzanársky turnaj.

Špecifickú príchuť bude mať aténska olympiáda pre ruského brankárskeho veterána Andreja Lavrova, ktorý získal na OH tri zlaté medaily s troma rôznymi krajinami. Štyridsaťdvaročný gólman, ktorý sa zúčastní už na svojej piatej olympiáde, najprv triumfoval v drese ZSSR na OH 1988, o štyri roky neskôr vybojoval zlato s reprezentáciou Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) a na ostatných OH 2000 v Sydney si siahol na najcennejší kov spolu so spoluhráčmi z Ruska. Aj na gréckej pôde má nestárnuci Lavrov šancu započúvať sa po víťazstve do slov ruskej hymny - sovietskeho originálu so zmeneným textom.

Zborná však na medzinárodnej scéne od posledných olympijských hier nezabodovala a preto celkom logicky sa v mužskej časti hádzanárskeho turnaja budú hlásiť o prvenstvo i ostatní dvaja majstri sveta Francúzi a Chorváti. Na ME tiež Rusi nepochodili, z posledných európskych šampionátov si zlato odvážali Nemci a Švédi, ktorí mimochodom v Aténach chýbajú. Tréner nemeckých hádzanárov Heiner Brand je pred štartom OH 2004 optimista. "Prvýkrát za posledné obdobie sa budeme môcť predstaviť na olympijských hrách v tom najsilnejšom zložení. Preto musíme figurovať medzi favoritmi a ak predvedieme, čo v nás je, môžme získať titul," vyjadril sa Brand.

Okrem perzóny Lavrova by mal byť olympijský turnaj príležitosťou na predvedenie hádzanárskeho majstrovstva aj pre vlajkonosiča francúzskej výpravy Jacksona Richardsona, ktorý priviedol svoj tím k víťazstvu na svetových šampionátoch v rokoch 1995 a 2001. Oba zlaté vystúpenia "krajiny galského kohúta" sľubovali aj jej olympijský triumf, Francúzi však ani v Atlante ani v Sydney nedosiahli na zlaté medaily. "Každý o nás hovorí ako o kandidátoch na prvenstvo a my tiež vieme, po čo sme si do Grécka prišli. Na posledných dvoch olympijských turnajoch nás však vykoľajili veci, ktoré nemali nič spoločné s dianím na palubovke. Neradi by sme tieto vystúpenia zopakovali," zdôrazňuje Gueric Kervadic, člen oboch neúspešných francúzskych olmypijských tímov.

Medailové ambície má určite i bronzový tím z OH 2000 Španielsko a Chorvátsko, veď obhajcu majstrovského titulu povedie najlepší hádzanár roka 2003 Ivano Balič. Maďarské medailové nádeje budú živiť dvaja naturalizovaní Kubánci Luis Aldazabal Diaz a Carlos Perez, ktorí ostali v Európe po tréningovom kempe kubánskej reprezentácie v roku 1997. Perez bol najlepším strelcom MS 2003 v Portugalsku, kde Maďari obsadili 6. priečku.

V 10-člennom ženskom turnaji budú favoritkami Dánky a to i napriek tomu, že sa do kádra nezmestila najlepšia hádzanárka nórskej ligy 35-ročná Lene Rantalaová a po OH 2000 v Sydney sa s reprezentáciou rozlúčila dvojnásobná olympijská víťazka Camilla Andersenová. Severanky sa tak v Aténach predstavia s úplne novou generáciou hráčiek vrátane Anjy Andersenovej, ktoré by mali konkurovať posledným dvom svetovým šampiónom Framncúzsku a Rusku. Na medailové stupne by radi zasadli Maďarky s hviezdnou Bojanou Radulovicsovou, ktoré na ostatných dvoch vrcholných podujatiach - OH 2000 a MS 2003 - zakaždým stroskotali vo finále. Olympijské pódium by svedčalo aj Kórejkám, tie v Sydney prerušili svoju unikátnu medailovú sériu (dvakrát zlato, raz strieborné medaily).

Mužská časť hádzanárskeho turnaja odštartuje v sobotu 14. augusta, ženy rozbehnú boje v skupinách v nedeľu. Napínavé súboje prichýlia dve olympijské haly - v skupinách Športový pavilón vo Faliró, vyraďovacie boje (26.-29. augusta) budú môcť sledovať diváci na tribúnach krytej haly v komplexe Helleniko.

Zloženie základných skupín:

ženy (10 tímov) - A-skupina: Maďarsko, Ukrajina, Grécko, Čína, Brazília, B-skupina: Francúzsko, Kórejská republika, Španielsko, Dánsko, Angola

muži (12 tímov) - A-skupina: Chorvátsko, Španielsko, Rusko, Island, Slovinsko, Kórejská republika, B-skupina: Nemecko, Francúzsko, Maďarsko, Grécko, Egypt, Brazília

/v mužskom i ženskom turnaji postupujú do štvrťfinále zo skupín prvé štyri tímy, ďalej sa hrá vyraďovacím spôsobom/

Súvisiace články