Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Ruský bohatier Safin a smutný francúzsky hrdina Mathieu

SITA|Publikované 9. apr 2007 o 14:50

MOSKVA 9. apríla (SITA, AFP) - Štvrťfinále svetovej skupiny Davisovho pohára malo svoj moskovský vrchol. Už takmer tradiční štvrťfináloví súperi Rusi a Francúzi (v tejto fáze súťaže hrali proti sebe vlani ...

MOSKVA 9. apríla (SITA, AFP) - Štvrťfinále svetovej skupiny Davisovho pohára malo svoj moskovský vrchol. Už takmer tradiční štvrťfináloví súperi Rusi a Francúzi (v tejto fáze súťaže hrali proti sebe vlani aj predvlani) držali svojich fanúšikov v napätí až do záverečnej dvojhry. V nej sa napokon zásluhou Marata Safina opäť tešili Rusi a svojho francúzskeho súpera vyradili z bojov o šalátovú misu tretíkrát v rade. Safin, ktorý pôvodne figuroval v nominácii kapitána Šamila Tarpiščeva len do štvorhry, sa stal opäť ruským hrdinom. Francúza Paula-Henriho Mathieua zdolal 7:6 (3), 6:3, 6:2. Rodák z Moskvy nastrieľal 14 es a pridal 27 víťazných úderov. V Davisovom pohári vyhral aktuálne 27. hráč rebríčka ATP Entry rozhodujúcu dvojhru už po piaty raz, vrátane lanského finále, keď po víťazstve nad Josem Acasusom vybojoval pre Rusko druhý daviscupový titul.

"Nemyslel som si, že to bude také jednoduché. Posledné dva mesiace som len hľadal formu, a preto ma prekvapilo už to, že mi dal kapitán v takom dôležitom zápase opäť dôveru. Navyše, v posledných dňoch som pre pľuzgiere ani nemohol poriadne trénovať," uviedol 27-ročný rodák z Moskvy.

Zatiaľ čo Safin je pre Rusov ich daviscupovým bohatierom, Mathieu zostáva v pozícii smutného hrdinu. Dvadsaťpäťročný rodák zo Štrasburgu nezvládol v najprestížnejšej tímovej tenisovej súťaži už tretí rozhodujúci duel proti ruským tenistom, keď predtým ťahal za kratší koniec proti Igorovi Andrejevovi a aj Michailovi Južnému. Andrejevovi podľahol vo štvrťfinále pred dvoma rokmi a Južnému v pamätnom parížskom finále z roku 2002. "Bolo to tesné, ale Rusi majú Safina. Keď vyhral prvý set, vedel som, že sa rozbehne a to sa aj stalo," komentoval francúzsky kapitán Guy Forget. Francúzi nezdolali v Davisvom pohári Rusko, resp. jeho predchodcu Sovietsky zväz od roku 1983.


Súvisiace články