Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Rusky ako keby prišli z cirkusu, našu medailistku ovládol šok, lebo bola iba spolovice natretá

Sportnet|Publikované 12. nov 2002 o 23:00

Bratislava Pred odchodom na juniorské majstrovstvá sveta v kulturistike a vo fitnes v Porte obhajkyňa lanského zlata zo španielskeho Alicante

Katarína Brinská (na snímke) mala malú dušičku. Dozvedela sa totiž, že novinkou bude zlúčenie všetkých pretekárok do jednej kategórie. Preto značne upustila od predstavy, že do dejiska podujatia cestuje s tým, aby obhájila prvenstvo. Táto členka AM Šport Košice však nakoniec dokázala, že má predpoklady obstáť aj v sťažených podmienkach, pretože vybojovala bronzový kov. "Táto medaila je pre mňa mimoriadne cenná," poznamenala včera zadychčaná náhliac sa na bratislavskú hlavnú stanicu, keď predtým si splnila povinnosti na obligátnej tlačovke.

"Podujatie bolo pre mňa mimoriadne náročné, hoci predsa nebola len jedna kategória, ale dve do 160 a nad 160 centimetrov, ja som štartovala medzi vyššími dievčatami. Prvé dve miesta obsadili ruské súperky, ktoré pred rokom nesúťažili. Neviem, odkiaľ ich vytiahli, ale boli naozaj kvalitné... Prevýšili ma vo voľnej zostave, v hodnotení postavy som s jednou bola narovnako a jednu som zdolala." V konečnom účtovaní zavážilo predvedenie zostavy. Podľa východoslovenskej zástupkyne Rusky ukázali skôr akrobatické kreácie. "Ako keby prišli z cirkusu, lebo tam možno vidieť podobné kúsky." Zaujímavosťou bolo, že do 160 cm boli iba štyri fitnesky, kým nad 160 cm až trinásť. Prvý deň zápolenia Katka vyhrala v porovnávaní postáv, ale zostavu trochu zmrvila. "Nevyšla mi podľa predstáv." Na druhý deň sa mal scenár súťaže opakovať. "Organizátori to ale na poslednú chvíľu zmenili, uprednostnili najprv zostavy, ktoré sa už nehodnotili, bolo to skôr iba pre oko diváka, takže som bola v pohode. Lenže ja som išla na pódium ako posledná a tréner ma nestihol ani poriadne natrieť a na porovnávanie postavy vo finále som išla spolovice natretá. Pre mňa to bol totálny šok, nedokázala som sa usmiať, bola som v kŕči, rozhodujúca fáza mi nevyšla. A to všetko vinou zmätkov usporiadateľov. " Brinská skončila a niekedy okolo desiatej hodiny večer, bola psychicky i fyzicky vyšťavená. Sebakriticky ale priznala: "V zostave som mala naučené salto, no nezvládla som ho optimálne. Pretočila som ho a rukou som sa dotkla zeme." Medailistka pred šampionátom vydrilovala formu do maxima. Hoci na domácich dvoch súťažiach bola kritizovaná za to, že nebolo celkom vyrysovaná. "Odborníci si však neuvedomili , že vrcholom sú majstrovstvá sveta. Pokiaľ ide o zostavu, tak bývalým gymnastkám sa asi nikdy nedokážem vyrovnať."

Pravdaže, negatívnu rolu zohral aj tlak plynúci z obhajoby titulu. Katka cestovala s tým, že bude šichta dostať sa vôbec do finále. "Preto som s treťou priečkou spokojná." Na budúci rok sa úspešná Košičanka zameria na viaceré vrcholy. Na jar sa sústredí na MEJ v Brne a MSJ na Novom Zélande. "Medzi seniorkami si azda vyskúšam body fitnes, ak prejdem nominačnými zápoleniami, hoci si tým trochu protirečím."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.