Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Ruskí biatlonisti použili nový druh dopingu

Pozitívny nález trojice ruských biatlonistov. (Autor: ilustračné - ap)
SITA|Publikované 4. feb 2009 o 17:12

Traja špičkoví ruskí biatlonisti, ktorí mali pozitívny dopingová test, použili úplne nový druh podporného prostriedku.

MOSKVA. Traja špičkoví ruskí biatlonisti, ktorí mali pozitívny dopingový test, použili úplne nový druh podporného prostriedku. Ruské médiá sa pri zverejnení tejto informácie odvolávajú na prezidenta Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) Andersa Besseberga, ktorý vyvrátil pôvodné správy o použití známej látky EPO.

Nový preparát

"Nie je reč o EPO, ale o úplne novom preparáte. Jeho odhalenie považujem za prelomové v boji proti dopingu," povedal Besseberg. Na pretekoch Svetového pohára v švédskom Östersunde 5. decembra 2008 mali podľa oznámenia IBU pozitívny dopingový nález dve ženy a jeden muž. Mená budú zverejnené až po analýzach B-vzoriek, ktoré by sa mali uskutočniť v dňoch 7. - 9. februára. Ruský denník Komsomoľskaja Pravda s odvolaním sa na neoficiálne zdroje uvádza, že ide o Jekaterinu Jurievovú, Albinu Achatovovú a Dmitrija Jarošenka.

Jurievová je líderkou celkovej klasifikácie Svetového pohára, naposledy triumfovala na pretekoch žien na 12,5 km s hromadným štartom v rámci 6. kola SP 2008/09 v talianskom stredisku Anterselva. Achatovová je v hodnotení SP na šiestom mieste. Jarošenkovi patrí po 14 pretekoch medzi mužmi 21. priečka.

IBU zvýšila od začiatku sezóny počet mimosúťažných kontrol o 25 percent

Aj spomenutá trojica spadla do siete práve na tomto type odberu vzoriek. Celkovo bolo pozitívnych až päť kontrol, týkali sa však len troch športovcov.

IBU celý prípad vyšetruje a nechce konkretizovať mená údajných hriešnikov.

Mená hriešnikov i oficiálne výsledky vzoriek by nemali byť známe skôr ako o dva týždne. "Môžem len potvrdiť, že existujú pozitívne A-vzorky od biatlonistov, ale zatiaľ nie, že sa previnili. Rešpektujeme osobné práva každého športovca a zatiaľ nebudeme zverejňovať mená a ani ich národnosť," uviedla generálna sekretárka IBU Nicole Reschová.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.