Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Ruské rozpory zostávajú tajomstvom

Sportnet|18. jún 2004 o 00:00

Popri portugalských hviezdach patrilo v minulých dňoch v Lisabone k najskloňovanejším meno ruského futbalového cára Alexeja Mostového. Po tom, čo ho tréner Georgij Jarcev vylúčil z kádra pre jeho kritické vyhlásenia o tvrdých metódach v zbornej, tridsaťpä

ťročný stredopoliar bez rozlúčky sadol do auta a odcestoval do španielskeho Viga, kde hráva v klube miestnej Celty. Nebol už zvedavý na prehru svojich bývalých spoluhráčov s Portugalskom.

Celý škandál zostal sčasti zahalený tajomstvom. Ani najzasvätenejší z ruských novinárov nedokázali jednoznačne povedať, čo sa medzi trénerom a kľúčovým hráčom stalo. Jarcev podľa nich vonkoncom nie je dominantný typ, šumy o novom futbalovom Tichonovovi boli absolútne mylné. Naopak, vzťah Jarceva k Mostovému prirovnávali k súrodeneckému.

Starší - tréner - sa vždy spoliehal na mladšieho - hráča - a našiel v ňom na trávniku vždy spoľahlivú predĺženú ruku. Mostovoj nebol konfliktný typ, hoci nemal vo zvyku dvakrát vážiť slová. Vznikol istý priestor na dohady, že po prehre v úvodnom stretnutí so Španielskom a po následnom návrate z hráčskej jazdy od žiaľu nastala medzi nimi neštandardná výmena názorov.

Ruská výprava nažívala spolu s manželkami a deťmi hráčov (druhýkrát rozvedený Mostovoj nemal v Portugalsku manželku ani dcéru) vcelku idylicky, do spomínanej prehry neboli náznaky napätia.

Po radikálnom riešení Jarceva sa prudko zmenila aj jeho situácia. Opozícia mu čoraz viac vyčíta nekoncepčné kroky, že talentovaných hráčov necháva na lavičke a donekonečna preťažuje tridsiatnikov.

Aj médiá ho varujú, že pred blížiacou sa kvalifikáciou na MS 2006 to hraničí s hazardom.

Stále častejšie má na tanieri, že za svoj post vďačí viac než trénerským kvalitám prezieravej taktike prezidenta zväzu Viačeslava Koloskova, ktorý potreboval dobre ovládateľný typ. Výpočet trénerských úspechov Jarceva nie je oslnivý. S moskovským Spartakom sa stal v roku 1996 majstrom Ruska. Znalci s dobrou pamäťou však zdôrazňujú, že osemdesiatpercentný podiel na titule mal jeho skúsený kolega Romancev, i keď bol formálne už len v úlohe asistenta.

Päťdesiatročný najlepší strelec sovietskej ligy v roku 1979 po stredajšej prehre s Portugalskom nevyzeral na rezignáciu. V jeseni by teda mal v Moskve stáť oproti nášmu Dušanovi Galisovi v dôležitom kvalifikačnom súboji o postup na MS 2006. (ju)

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Škótsko vs. Česko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Poľsko vs. Slovensko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Španielsko vs. Švédsko
Kurzy prináša