Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Ruská strava nešmakuje, pozvánka mu umožnila znovu sa dostať po pol roku domov

Sportnet|Publikované 29. dec 2003 o 00:00

Piešťany - Medzi legionárov, čo sa objavili na uplynulej previerke slovenskej hokejovej reprezentácie Loto Cup v Piešťanoch, patril aj Tomáš Harant

(na snímke). Pravda, preňho sa toto podujatie neskončilo práve najpríjemnejšie, lebo po nemilosrdnom ataku lakťom od jedného z kanadských protihráčov v záverečnom vystúpení utrpel otras mozgu a bude si musieť od ľadu niekoľko týždňov odpočinúť. Takže meranie síl s Kanadou zostane uňho v pamäti zakotvené jednak tým, že strelil prvý gól Slovákov, ale zároveň pocítil aj zákernosť zámorských hráčov. Maróda boli pozrieť aj zástupcovia moskovského Dinama, kde pôsobí, aby sa presvedčili o tom, ako na tom je. Pôvodne mal hneď po turnaji odcestovať do Ruska, kde bol na programe superligový zápas, lenže kým sa tak stane, uplynie ešte niekoľko dní.

Tréner František Hossa hráča, ktorý si odbil premiéru v štátnom drese pred takmer tromi rokmi, zaradil k nováčikovi Ďurákovi, s ktorým sa v prvom zápase proti Švajčiarom celkom dobre zohral. Hoci aj jeho výkon nebol bez chýb, predsa len už prejavil ostrieľanosť z medzinárodného diania, keďže je hráčom kvalitného mančaftu, kam prestúpil v tomto roku. Práve jeho výkony neušli pozornosti ďalších Slovákov a napríklad pochválil ho aj Ľubomír Vaic, ktorý proti nemu nastúpil v drese Magnitogoska. Nebolo sa treba ani pýtať na to, že po odchode do Ruska si tento obranca musel zvyknúť na iné zákonitosti hokeja, než na aké bol naučený zo strednej Európy. "Tam je dôležité, aby hráč plnil všetko to, čo povie tréner. A to do bodky. Ak sa to podarí, všetko je v poriadku, lenže beda, ak jednotlivec vymýšľa a snaží sa hrať inak. Potom je to s ním horšie," uviedol borec, ktorý zvládol z 32 duelov ruskej superligy 28. V štyroch meraniach síl chýbal, raz pre zranenie, potom zase dostali prednosť iní. "Je tu dostatok hráčov, dovedna nás je päť pätiek a kouč sa snaží obmieňať zostavu." Tomáš súhlasil s tým, že tréner Dinama je neprístupný, nekompromisný, despotický. V takom prípade hráčovi nezostáva nič iné, len skloniť hlavu a urobiť to, čo mu nakážu. Nemá význam diskutovať o povedanom, lebo iba sám sebe by si uškodil. Určite sa mu ľahšie prispôsobovalo na náročný trend preto, že prešiel za východné hranice okľukou cez českú extraligu, kde hral dva roky po odchode zo Žiliny. "Ruský hokej je rýchlejší, kvalitnejší, je tam viac vyspelých jednotlivcov než na Slovensku. Na výber majú tréneri mnoho borcov, úroveň zápolenia je naozaj na úrovni." Nedá sa ale povedať, že keby Tomáš prestúpil priamo z niektorého nášho klubu, stratil by sa. Vytiahol príklad Jana Zlochu (hráča Trenčína), ktorý pôsobí v Novokuznecku a presadzuje sa. Je to individuálne a záleží na hokejistovi, ako sa vyrovná so zvýšenými nárokmi.

Na rozdiel do ďalšieho Slováka v radoch Dinama Hlinku Harantova pozícia je celkom iná. Známy reprezentačný útočník a šoumen bol údajne už na odpis a objavili sa informácie, že ho vedenie klubu chce predať (hoci neskôr tieto skutočnosti dementovali). Hlinka nehrá toľko, aby sa presadil a bol spokojný. Naproti tomu Tomáš má pocit, že je potrebný a užitočný pre kolektív. "Oproti Mirovi mám výhodu, že hrávam pravidelne, on ale toľko možností nedostáva a preto trpí. Preto to má ťažšie." Prítomnosť dvoch našich v jednom klube bola dosiaľ veľmi pozitívna a Harant bez okolkov riekol, že keby tam nebol Hlinka, tak tam nie je už ani on... "Psychicky mi značne pomohol. V zahraničí to nie je jednoduché. To nikto nepochopí, kto to nezažije. V cudzine to funguje celkom inak ako u nás. Neraz ma podržal práve Miro, bez neho by som bol na tom psychicky celkom inak. A čo ak náhodou Hlinka predsa len odíde? Neviem, všetko ukáže čas, prišiel som sem ale s tým, aby som hral."

Dinamo je nateraz druhé v tabuľke, hoci tento pohľad je trošku skreslený vzhľadom na to, že nie všetci účastníci majú rovnaký počet odohraných meraní síl. Vstup do ročníka mal tím impozantný, počínal si vo veľkom štýle a nazbieral toľko bodov, čo nikto predtým. "Dokázali sme urobiť rekord ligy, získali sme vyše 40 bodov." Bývalý hráč Žiliny dosiaľ strelil jeden gól, no má skôr defenzívne povinnosti než podporovať útočné snaženie. V obrane hráva so stabilným spoluhráčom Pulinom, hokejisti v útoku v päťke, v ktorej nastupuje, sa neraz menia. "Na oslabenia chodím často, sem tam ma tréner pošle aj na presilovky." Tento moskovský klub má vysoké ambície. "Keď je športovec v Moskve, musí byť pripravený na to, že zámjery siahajú k zisku titulu." Tradičným rivalom Dinama je CSKA, nad ktorým sa harantovcom v tejto sezóne ešte nepodarilo vyhrať. "Mne sa lepšie hrá proti silným tímom, hlavne tým z prvej osmičky." Nezriedka ruskí tréneri nakážu obrancom, aby sa nepokúšali prekročiť červenú čiaru, inak bude zle. "Máme tiež prísneho kormidelníka, ale nie až takého, aby nám takto nalinajkoval, čo sa smie a čo nie. Trochu voľnosti v tomto smere máme. Niektoré veci mi vyčíta, iné dovolí. "

Harant si už zahral aj proti Jaroslavli, v ktorej trénuje Július Šupler a svojho krajana zarmútil, lebo Moskovčania tam vyhrali. Podľa neho ale obhajca titulu má rovnakú šancu zaútočiť na prvú pozíciu ako ostatní favoriti. "Je to nesmierne vyrovnané, hlavne najlepších osem celkov sa pozorne stráži, mužstvá v tabuľke sú nahustené. Stačí pár zaváhaní a z najvyššej priečky sa zošmyknete na ôsmu." Tomášov najhorší zážitok je tunajšia strava, ktorá mu nešmakuje. Preto navštevuje Český dom a iné reštaurácie, aby do žalúdka dal to, čo mu chutí. V rámci voľna sa stretáva aj s ďalšími slovenskými športovcami, ktorí sú v Moskve - futbalistami Hanekom, Ďuricom. Dobre mu padlo aj to, že je tam s priateľkou. "Rád som aj prijal pozvánku do národiaku, lebo po pol roku som sa konečne dostal domov," rozlúčil sa s namiTomáš Harant

Súvisiace články