Pondelok, 1. marec, 2021Meniny má Albín

Rusi začali skladovať sneh pre olympiádu

(Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 27. mar 2013 o 14:04

Niektoré súťaže zimných olympijských hier 2014 v Soči sa budú možno konať na rok starom snehu.

MOSKVA. Ruskí organizátori sa nespoliehajú na priazeň nevyspytateľného počasia a desať mesiacov pred otváracím ceremoniálom si začali robiť zásoby.

Státisíce kubických metrov snehu zhromažďujú v špeciálnych skladovacích priestoroch v lyžiarskom stredisku Roza Chutor. Práve tu sa budú vo februári budúceho roku rozdávať medaily v alpských lyžiarskych a snoubordových disciplínach.

Do 15. apríla chcú zakonzervovať 450-tisíc kubíkov snehu, ktorý bude slúžiť ako rezerva pre prípad, že ho bude pred ZOH nedostatok. Pod 40-centimetrovou vrstvou pilín by mal sneh bez veľkej ujmy prečkať aj horúce leto. Technológiu vyvinul fínsky partner podujatia.

"Sklady sa nachádzajú v blízkosti olympijských zjazdoviek, aby sa dal sneh v prípade nutnosti rýchlo dopraviť na miesto," uviedla tlačová služba štátnej spoločnosti Olympstroj.

Pri príležitosti spustenia odpočítavania záverečných 365 dní do začiatku ZOH zaznel z Ruska záväzok, že sneh vo februári 2014 bude. V tom čase boli v Soči plusové teploty a ani v horských polohách nemrzlo.

"Môžeme garantovať, že sneh tu o rok bude," neohrozene vyhlásil prezident organizačného výboru Dmitrij Černyšenko.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články