Pondelok, 27. septembra, 2021Meniny má Cyprián

Rusi to vezmú proti Slovákom útokom

Andrej Aršavin (vpravo)proti Radoslavovi Zabavníkovi. (Autor: SITA/AP)
Ladislav Harsányi|5. okt 2011 o 16:56

Hoci Rusom chýba najlepší strelec a aj remíza im dáva výbornú šancu na postup, hrať na ňu proti slovenskej futbalovej reprezentácii nechcú.

BRATISLAVA. Je im vlastný útočný štýl, defenzívne herné poňatie nemajú vžité. Z toho vychádza aj tréner futbalovej zbornej Dick Advocaat, ktorý preferuje systém 4–3–3 (aj keď vyskúšal už aj 4–2–3–1). Do útočných akcií sa navyše aktívne zapájajú aj krajní obrancovia.

Petrohradská os

Zenit Petrohrad má významné zastúpenie v tíme, a to nielen čo do počtu hráčov. Pravý obranca Alexander Aňukov má pevné miesto v zostave a z trojice záložníkov Konstantin Zyrjanov, Roman Širokov, Igor Denisov sú vždy minimálne dvaja v základe.

Z petrohradskej osi tentoraz vypadol útočník Aleksandr Keržakov. „Nik nevie, či je to pre nás dobré, alebo zlé. Po prvé, tréner Advocaat má k dispozícii ďalších, prinajmenej rovnako kvalitných útočníkov. Po druhé, vo futbale sa stáva, že pri strate kanoniera sa prejaví iný,“ vyjadril sa tréner Vladimír Weiss v rozhovore pre Sport Ekspress.

Pravdou je, že zostávajúci útočníci hrajú vo svojich kluboch v poslednom čase málo. Pavel Pogrebňak v Stuttgarte iba striedava v druhej polovici druhého polčasu, Romana Pavľučenka zase v Premier League v novej sezóne nestavia tréner Tottenhamu Harry Redknapp (raz ho poslal na trávnik ako striedajúceho). Na Andreja Aršavina v Arsenale doľahli problémy klubu, stratil formu.

„V našom tíme sú tiež hráči, ktorí nenastupujú pravidelne. To všetko však nič neznamená, keď hráte rozhodujúci zápas,“ myslí si tréner Weiss.

Ruská trojka

Aršavin má isté miesto v útoku. Kto sa postaví po jeho boku proti Slovákom? Ak Advocaat bude hrať na troch útočníkov, stredným by mal byť jeden z dvojice Pogrebňak – Pavlučenko. Tretím do partie môže byť Jurij Žirkov. Ľavonohý univerzál zahrá obrancu, záložníka i útočníka. Momentálne však nie je stopercentne zdravý.

Alternatívou do útoku je aj Alan Dzagojev. Vladimír Ďaďun, ktorého Advocaat pozval namiesto Keržakova, si podľa všetkého sadne na lavičku.

Káder Rusov je nabitý skúsenými hráčmi v zrelom futbalovom veku. Je dlho pohromade, veľa zmien v ňom od čias trénovania Guusa Hiddinka nenastalo.

Väčšinu hráčov, najmä ofenzívnych, zdobí technická zdatnosť, hráči vedia na trávniku o sebe a dokážu si prihrať či naraziť loptu, zakombinovať. Už nehrajú tak na vlastné tričko, ako to kedysi bývalo pravidlom v zbornej.

Niektorým zavše chýba agresivita, väčšia bojovnosť, ochota ísť do tvrdých súbojov. A to im vyčítajú aj v ich zahraničných kluboch.

Kľúčové zlyhania

Ruskí futbalisti v minulosti nezvládali niektoré kľúčové zápasy, zlyhávali v nich v prvom rade psychicky. K takým sa zaradil aj barážový duel o postup na majstrovstvá sveta 2010 proti Slovinsku. Hoci Rusko preferuje útočný štýl, hráči majú problémy so zakončovaním. Potrebujú množstvo šancí, aby aspoň jednu premenili.

Proti Írom si vytvorili rad vyložených príležitostí, ani jednu však nezužitkovali. Statočne zahadzovali aj v moskovskom zápase proti Slovákom, aj keď stopercentných šancí až tak veľa nebolo.

V ôsmich kvalifikačných zápasoch nastrieľali desať gólov, čo nie je bohvieaká bilancia. Mali už aj 352–minútovú pasáž bez streleného gólu, keď do toho vpadli aj dva prípravné zápasy.

Na druhej strane, v kvalifikácii – až na jeden zápas v Jerevane – strelili na súperovom ihrisku zakaždým aspoň jeden gól. Najlepším strelcom Rusov v kvalifikácii je Pogrebňak s tromi úspešnými zásahmi.

V neprítomnosti zraneného Igora Akinfejeva by mal chytať skúsený Viačeslav Malafejev (32).

Súvisiace články