Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Rusi stále nevyplatili Capella. Platini: Je to hanba

Fabio Capello. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 20. jan 2015 o 10:11

Taliansky tréner ruskej reprezentácie nedostal výplatu už sedem mesiacov, jeho ročný plat je 11 miliónov dolárov.

MOSKVA. Zotrvanie Fabia Capella na reprezentačnej stoličke Ruska je naďalej otázne, keďže futbalový zväz (RFS) mu nezaplatil dlžnú čiastku ani do pondelkového hraničného termínu.

Talian nedostal výplatu už sedem mesiacov, naposledy mu financie na účet nabehli vlani v júni. Pôvodne chceli Rusi záväzky uhradiť do konca roka 2014, neskôr sa termín posunul na 19. januára.

Taliansky kouč má údajne kontrakt na 11 miliónov dolárov ročne, RFS však postihli finančné ťažkosti. Dlh v súčasnosti dosahuje čiastku 400 miliónov rubľov, pod jeho výšku sa podpísal prepad rubľa voči euru. Rusi platia Capella v eurách.

Šéfovi zväzu hrozí väzenie

Podľa ruských zákonov by prezident RFS Nikolaj Tolstych mohol putovať za mreže až na tri roky za nevyplatenie mzdy zamestnancovi. Federálny pracovný úrad už pripravuje inšpekciu na RFS, v jeho vyhlásení sa zatiaľ nehovorí nič o právnych krokoch či súdnom konaní.

Capello, bývalý tréner anglickej reprezentácie, ktorý viedol aj Real Madrid, Juventus Turín, AC Miláno a AS Rím, sa stal koučom Ruska v roku 2012 a priviedol ho po dvanástich rokoch na majstrovstvách sveta. V Brazílii však tím získal len dva body a nepostúpil zo základnej skupiny.

Dôvody: Sankcie a ropa

Šesťdesiatosemročný Talian v januári 2014 predĺžil zmluvu s RFS do roku 2018. Aj keby Rusi splatili dlh, problém by sa nevyriešil. V súčasnej hospodárskej situácii, ktorú ovplyvnili sankcie voči krajine a pád cien ropy, RFS len veľmi ťažko splní podmienky zmluvy.

Rusko sa pripravuje na organizáciu majstrovstiev sveta 2018, finančné problémy by mohli narušiť všetky prípravné práce. Na krajinu môže kauza s Capellom vrhnúť zlý tieň. Ruskému futbalu hrozí bankrot, ale šampionát nebude ohrozený. Prezident UEFA Michel Platini však v utorok v Moskve vyhlásil, že dlhy sú hanbou ruského futbalu.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.