Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Rusi mali podľa Staša tím z inej planéty

Sportnet|Publikované 17. nov 2006 o 23:00

Košice Slovenská hokejová reprezentácia do sedemnásť rokov má za sebou svoju doposiaľ najvážnejšiu previerku. Náš mladý tím štartoval na Turnaji

štyroch krajín v americkom Ann Arbor. Slováci obsadili tretie miesto, keď v stretnutí o bronz zdolali rovesníkov zo Švajčiarska 3:2. S týmto súperom sa stretli aj v základnej časti remizovali s ním 3:3. S celkom USA v štáte Michigan zverenci trénera Milana Staša prehrali 2:3 a dočkali sa aj jedného výprasku. Ruskej sedemnástke naši podľahli 1:10. Rusko sa stalo víťazom turnaja, keď vo finále zdolalo po predĺžení domácu reprezentáciu 5:4.

"Doteraz sa títo chlapci mohli od svojich šestnástich porovnávať s rovesníkmi z Nemecka či Švajčiarsky. Teraz mali príležitosť konfrontovať sa s absolútnou svetovou špičkou, lebo tam možno zaradiť Rusko, Spojené štáty a ešte Kanadu. Na vlastnej koži tak pocítili kde sme my a kde tí najlepší," rozhovoril sa po návrate spoza oceánu tréner Milan Staš. Okrem neho boli vo výprave z Košíc brankár Halász, obranca Pichnarčík, útočníci Kivader a Hričina a lekár J. Kubašovský.

Asi najviac bude spätne rezonovať duel s Ruskom a dvojciferná prehra. "Dostali sme lekciu. Už keď som videl tento ruský tím na prvom tréningu, tak som povedal, že je to mužstvo z inej planéty. Puk im od hokejky neodskočil, skvele korčuľovali, hralo v úctyhodnom nasadení. Skaut, ktorý sa staral o náš tím povedal, že všetkých do jedného by hneď brali do juniorskej ligy. O sile Rusov hovorí aj fakt, že vo finále prehrávali 0:4. Hralo sa v Amerike, pískal domáci rozhodca, ale Rusi zápas vyhrali 5:4. Skrátka, keď sme hrali s nimi, všade boli skôr, vyhrávali všetky osobné súboje. Polovicu gólov strelili do prázdnej bránky. My sme na súpera stačilo tak s jedným útokom. Ostatný nestačili držať krok. Nerád to priznávam, ale je to tak. Pravda, v Rusku vyberajú z obrovskej základne, v tomto smere sa rovnať nemôžeme."

So Švajčiarskom naši remizovali a vyhrali. Čo ukázali tieto zápasy? "Po prvom remízovom, zložil tréner Švajčiarska smerom k našim kompliment, vraj oproti minulosti spravili chlapci pokrok. Bral som to ako zdvorilostnú poklonu. Ale v druhom zápase sme už tohto súpera zdolali a to napriek tomu, že nám chýbalo päť zranených hráčov a šiesty zápas nedohral, lebo sa mu v poslednej tretine zlomil nôž na korčuli. Mrzí aj najtesnejšia prehra s USA, hoci prehrať s tak kvalitným súperom na jeho ľade po góle z oslabenia dve minúty pred koncom, nie je hanba," presvedčený je Milan Staš.

Košičan, ktorý stojí na čele realizačného tímu tejto vekovej kategórie je presvedčený, že lepších hráčov ako tých, ktorí cestovali do zámoria doma nemáme. "Vybrali sme tých, o ktorých sme si mysleli, že sú naj. Isteže, nie každý sa vedel prispôsobiť nárokom, menšiemu klzisku, U nás nemáme také individuality aké boli v ruskom tíme. Ale chlapcom sa aspoň otvorili oči, videli, kde je špička a kde sme momentálne my."

Slováci sa v šatni Detroitu fotili s Hašekom

O Slovákov bolo v štátoch dobre postarané. Určite najväčším zážitkom celej výpravy bola návšteva stretnutia zámorskej NHL medzi Detroitom Red Wings a Edmontonom Oilers. V dvadsaťtisícovej hale spoznali nielen miesta určené pre radových fanúšikov, ale dostali sa aj do šatne Detroitu. "Všetko to zariadil V Detroite pôsobiaci Slovák Tomáš Kopecký. Vďaka nemu sme asi pol hodinu po zápase išli do hráčskej šatne. Okrem celej našej výpravy aj vedenie švajčiarskej reprezentácie. Najmä pre hráčov to bol zážitok, veď kto by sa nechcel odfotiť s jedným z najlepších brankárov všetkých čias Dominikom Hašekom. Mimochodom, keď ten zbadal nášho manažéra, bývalého brankára Eduarda Hartmana, veľmi sa potešil. Inak všetci, hráči, personál, boli k nám veľmi milí. Vôbec to nebrali tak, že ich obťažujeme, všetci boli usmiati," poznamenal lekár tímu Košičan Jozef Kubašovský. Aj on sa nechal zväčniť po boku "Dominátora".

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.