Nedeľa, 11. apríla, 2021Meniny má Július

Rusi majú problémy s vydaním amerických víz na ZOH

TASR|29. jan 2002 o 13:34

Približne tucet ruských novinárov, predstaviteľov a sponzorov olympijského tímu na februárových ZOH v Salt Lake City sa možno nepripojí k 360-člennej výprave, pretože americké úrady im nevydajú víza na vstup do krajiny ...

Moskva 29. januára (TASR) - Približne tucet ruských novinárov, predstaviteľov a sponzorov olympijského tímu na februárových ZOH v Salt Lake City sa možno nepripojí k 360-člennej výprave, pretože americké úrady im nevydajú víza na vstup do krajiny.

Podľa hovorcu Ruského olympijského výboru Alexandra Ratnera si predstavitelia americkej ambasády v Moskve pozvali na dodatočné pohovory pred udelením víz olympijských víťazov Lidiju Skoblikovovú a Vjačeslava Vedenina. Skoblikovová získala v šesťdesiatych rokoch celkovo šesť zlatých olympijských medailí v rýchlokorčuľovaní, kým Vedenin vyhral dve zlatá na ZOH 1972 v Sappore.

"Je tomu ťažké uveriť, ale ambasáda takto spochybnila výlet dvoch slávnych športovcov akými sú Skoblikovová a Vedenin," povedal Ratner. "Samozrejme chápeme špecifické obavy Američanov nad bezpečnosťou hier, ale nech pritom berú do úvahy aj naše záujmy," povedal ďalej.

Podľa Ratnera mal problémy s udelením amerických víz aj tenisový tréner a člen Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Šamil Tarpiščev. "Na ambasádu USA idem až v stredu a uvidím, čo sa bude diať," povedal Tarpiščev, ktorý sa má zúčastniť na zasadaní MOV v Salt Lake City.

Súčasné problémy Rusov s vydaním víz do USA nie sú prvé. Minulý rok napríklad odmietla americká strana vydať víza viacerým plavcom, ktorí mali ísť v auguste na juniorské MS v synchronizovanom plávaní v Seattli. Napriek neúčasti viacerých členov však napokon Rusi vyhrali vo všetkých disciplínach.

Súvisiace články