Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Rozšíril rady tých, čo rezignovali, nemienil čeliť boľačkám

Sportnet|Publikované 22. nov 2006 o 23:00

Košice "Praštil som s tým," bez rozpakov vyhŕklo z Michala Pšenka (na snímke). Dlhé roky náš najlepší združenár sa teda rozhodol rozšíriť rady tých,

ktorí to v tomto športovom odvetví, čo, žiaľ, zakapáva, zabalili. Takže slovenská reprezentácia vlastne zanikla a tak nové vedenie slovenského lyžovania bude mať čo robiť, aby našlo v budúcnosti súcich vyznavačov pretekov združených. Stačí spomenúť, že aktívnu činnosť ukončili v uplynulom období okrem Pšenka aj Mihalák, Diča, Kafka, Novorolník, Palider. Išlo vospolok o Tatrancov a tak iba hŕstka pretekárov ešte funguje v B. Bystrici. Nuž, nelichotivé sú veru vyhliadky severskej kombinácie - olympijského športu - u nás...

Už vlani sa schyľovalo u slovenskej bývalej jednotky k definitíve. Pobral sa do Grécka zarobiť si peniažky a po návrate musel bojovať o podmienky. Pomohol mu ŠKP Štrbské Pleso, ktorého bol členom, ako aj medzinárodná federácia, ktorá prispela výraznou čiastkou jemu aj Mihalákovi na turné v zámorí v rámci "sveťáku". Rovnako sa pričinil o možnosti štartu i SOV. Keďže však združenári boli na chvoste pozornosti, Michal si zaumienil, že to skúsi v Čechách. "Akonáhle prišlo na lámanie chleba, stroskotalo to. Sľubované podmienky by mi neboli mohli zabezpečiť. Rovnako tak ma dlhodobo trápili zdravotné problémy, hlavne členok, a hrozila operácia. Tak som to nechal tak a v marci tohto roka som si povedal, že to nemá význam," povedal dlhoročný slovenský reprezentant, ktorý združenársku derniéru absolvoval niekedy v januári na podujatí v Poľsku. Hoci sa pokúsil o takpovediac nemožné dostať sa i na olympiádu do Turína nevyšlo mu to. No nie tento fakt podmienil jeho depresiu pri uvažovaní, čo ďalej. Možno keby mu vyšiel úmysel prejsť do susednej krajiny, bolo by to iné. "Prvé náznaky Čechov sa objavili ešte v predminulej sezóne, no potom som uprednostnil pobyt v Grécku, lebo som sa potreboval zregenerovať a doliečiť si členok. Česi to preto uzatvorili s tým, že je to pre nich neskoro. V uplynulej sezóne sa podobný návrh objavil znova. Dostal som ponuku na platené miesto v stredisku na pol úväzok s tým, že by som mal aspoň zabezpečené ubytovanie a vreckové. Rozišli sme sa s tým, že aby som sa neskôr ozval. Avšak z toho postupne zišlo a počul som, že mali tam svoje problémy." Východniar má otca Čecha a tak by nemal problém s iným občianstvom. Mimochodom, za riekou Moravou sú združenári tiež nie extratrieda, ale predsa si počínajú lepšie ako naši a jediný, čo bol schopný čosi dokázať Ladislav Rýgl sa rovnako rozhodol pre odchod.

Michal pri rozmýšľaní najväčšiu prekážku videl vo vojom zdravotnom stave, lebo členok i kolená má poznačené tréningom, prípravou. Pritom má iba 24 rokov, ale poriadne zaberal 17 rokov a to sa premietlo do rán organizmu. Pri pohľade na to, čo absolvoval, môže bilancovať a utešovať sa tým, že nebolo toho málo, čo dosiahol v kariére. Reprezentoval na ZOH (pred štyrmi rokmi), štartoval štyri razy na MS seniorov (prvý raz v roku 1999). "Ako top výsledok si cením druhé miesto v skokoch na svetovom šampionáte juniorov a neskôr šiestu priečku v kombinácii na rovnakom podujatí na Štrbskom Plese. Príjemné spomienky spájam aj s obdobím, keď som sa dostal po prvý raz do A-kategórie Svetového pohára," dodal borec, ktorého by už vari nič neprehovorilo na návrat. "Moje kĺby sú boľavé a veľmi trpeli. Viac ich nechcem ničiť. Členok je už operovaný a neviem, či by stálo za to znovu riskovať zhoršenie zdravia."

Bude učiteľom lyžovania

Na rozdiel do P. Diču, ktorý je servismanom v slovenskej reprezentácii v behu na lyžiach, M. Pšenko sa vyberie iným smerom. V lete bol znovu v Grécku ako animátor. "Pravdepodobne sa orientujem na výučbu, budem učiteľom lyžovania, bežeckého i zjazdového, v dajakej lyžiarskej škole. Skúsim to v Nemecku alebo Rakúsku, ak sa mi podarí niečo vybaviť."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.