Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Rožňavský futbal prežíva ťažké chvíle

Sportnet|Publikované 23. jan 2009 o 23:00

Príprava "áčka" SP MFK sa rozbieha, pripojili sa tak k už trénujúcim dorastencom a žiakom. V ostatných oblastiach sa vedú rozhovory a prebieha

hľadanie. Veľa bude závisieť aj od vyriešenia ekonomickej otázky fungovania klubu.

ROŽŇAVA. Situácia v rožňavskom futbale je zložitá. Vedenie je na informácie skúpe. Niektoré, možno trochu skreslené, informácie sme priniesli už pred týždňom, ďalšie prinášame teraz. Viac svetla do diania v ostatných dňoch vniesol Dušan Pollák. "Minulý piatok sme mali ešte stretnutie starého výboru s trénerom Alexandrom Milkom ako aj vedúcim mužstva pánom Ladislavom Korfantom. Na spomínanom stretnutí sme korektne rozobrali jarnú a jesennú časť účinkovania mužov. Spoločne s trénerom Milkom sme rozobrali športovú ako aj ekonomickú stránku v klube. Tréner Milko sa poďakoval za spoluprácu a oznámil, že v jarnej časti už mužstvo nepovedie. Svoje dôvody nám oznámil a výbor to akceptoval. Tréneri a funkcionári to majú v posledných rokoch veľmi ťažké, takže ho plne chápem, pretože i ja som bol tréner a stretával som sa s podobnými problémami ako nedostatok financií, nekoncepčnosť, disciplína, účasť v tréningovom procese atď. Chcem sa mu preto vo vlastnom mene poďakovať za jeho prácu, rovnako i vedúcemu mužstva pánovi Korfantovi. Poďakovanie patrí aj prezidentovi Ľubomírovi Hlaváčovi i členom výboru. Keď chceme robiť futbal je potrebné sa mu pozrieť priamo do očí. Práca pri rožňavskom futbale žiaľ v posledných rokoch bolí," uviedol tréner mládeže Dušan Pollák.

Hľadanie

Mužstvo dospelých začalo s prípravou minulý piatok a v nedeľu odohralo modelovaný zápas so starším dorastom SP MFK Rožňava. S hráčmi sa dohodlo predbežne na tréningovom procese v stredu, piatok, sobotu a nedeľu, čiže cez víkend, kedy je väčšina hráčov doma. S hráčskeho kádra zatiaľ nemá nikto klub opustiť. V priebehu posledných dvoch týždňov sa vedú rozhovory s vedením mesta, sponzormi. Hľadá sa tréner mužov ako aj zloženie, doplnenie Výboru resp. správnej rady klubu. "V tejto chvíli nebudem hovoriť o menách, pretože ešte nevieme o finančných možnostiach klubu a je zbytočne púšťať kačice do novín. Situácia nie je ružová ako už niekoľko rokov po sebe. Ja osobne mám záujem, aby klub konečne fungoval ako sa na okresné mesto patrí, ale je možno predpokladať aj iný scenár. Ja osobne nemám záujem, aby futbal pokračoval, prešliapaval na jednom mieste ako to bolo v posledných rokoch," pokračoval Dušan Pollák.

Ekonomika

V ekonomickej oblasti klubu chýba ekonomická stabilita čo je tiež dôsledkom častých zmien vo vedení klubu resp. výbore. Podstatnú časť finančných prostriedkov dáva mesto no chýbajú jeden či dvaja sponzori, ktorí by finančnú oblasť zlepšili. "Klub by mohli finančne podporovať podnikatelia na území mesta, ktorí svojím spôsobom s mestom spolupracujú a získavajú i prácu, zákazky. Tí by mohli pracovať i v správnej rade klubu. Náklady na činnosť siedmich mužstiev, hlavne doprava sú obrovské. Pokiaľ sa nezvýši podpora mesta na činnosť klubu a nenájdu sa spomínaní sponzori, futbal sa nemôže v Rožňave posunúť dopredu. Darmo máme už niekoľko rokov veľmi dobrú mládežnícku základňu, na ktorej by sa dalo stavať, ale iba za predpokladu vytvorenia podmienok, hlavne ekonomických, ale i športových, aby najlepší zostávali doma. Žiaľ tomu tak nie je a preto je každý rok iba prežitím, žiadna systematická a koncepčná práca. Žiaľ chýbajú i ľudia, ktorí sú pre futbal zapálený a tak si často človek pripadá sám, opustený v množstve problémov, ktoré bez tímovej práce nie je možné vyriešiť," posťažoval sa D. Pollák.

Ľudia

Spomínaná situácia klubu sa odzrkadľuje aj v otázke personálneho obsadenia, čo sa týka nielen hráčov, ale i trénerov či manažéra. Práve tento post bol ponúknutý D. Pollákovi. "Ani najlepší tréner, manažér nedokáže bez fungujúcej ekonomiky zázraky. V Rožňave chýba platený manažér, ktorý by spolu s výborom a správnou radou riešili chod klubu. Ja osobne si viem prácu manažéra, či športového riaditeľa predstaviť, ale za predpokladu vyšších cieľom, ekonomiky a jasnej koncepcie. Najlepšie sa však cítim v tréningovom procese s hráčmi. Pozícia prezidenta patrí osobe, ktorá má hlavne ekonomické možnosti, kontakty, je spoločenské uznávaná. Pokiaľ ide o hráčov, musia mať ku klubu vzťah, cítiť podporu, a adekvátne ju vyjadrovať svojím prístupom k povinnostiam, výsledkom a reprezentácii klubu, mesta. Väčšina hráčov v súčasnom kádri sú vlastní odchovanci, preto by to malo klapať, čo mi však ako osobe v jesennej časti chýbalo," uzavrel D. Pollák.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.