Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Rožňavskí siláci sa vrátili z Trenčína s medailami

Sportnet|Publikované 3. nov 2005 o 23:00

Rožňava - Na Veľkej cene Trenčína v tlaku na lavičke si počínali dobre pretekári rožňavského J. P. Stav Herkules. Vo váhe do 100 kg zvíťazil Ján

Marget a Štefan Sokoly skončil vo váhovej kategórii do 90 kg na štvrtom mieste. Zároveň sa konali tu konali aj 2. oficiálne majstrovstvá Slovenska v tlaku na lavičke masters. Herkules zastupovali dvaja siláci. Obaja skončili na medailových priečkach, keď nestarnúci Jozef Völgyák získal vo váhe do 82,5 kg titul a Adam Čupori bol vo váhe do 100 kg druhý. Päticu rožňavských pretekárov uzatváral Ladislav Gášpár, ktorý si medzi telesne postihnutými vybojoval výborné šieste miesto. Podujatie sa uskutočnilo posledný októbrový víkend.

Víťazstvom vo svojej kategórii potvrdil J. Marget pozíciu najlepšieho "tlakára" v rožňavskom Herkulese. Poradil si s činkou vážiacou 207,5 kg. Hoci v druhom pokuse neuspel, v treťom činku zdolal. Jeho víťazstvo je o to cennejšie, že okrem váhy musel bojovať aj so zranením. Ťažkú pozíciu mal Š. Sokoly. V jeho váhe sa zišla silná konkurencia špecialistov na tlak, ktorým dominoval slovenský reprezentant V. Urban. Ten aj zvíťazil novým slovenským rekordom 232,5 kg. Sokoly začal na váhe 185 kg, v druhom pokuse zdolal 190 kg. Potom mal na činke 195 kg, ale rozhodcovia mu pokus neuznali. "Števo štartoval v rámci tréningu na extraligu. Podal solídny výkon. Ján Marget musel dať tretí pokus, inak by skončil druhý. Pochlapil sa. Mal však rezervy, pretože jeho maximum je 215 kg," povedal predseda J. P. Stav Herkules Rožňava Juraj Pástor.

Na druhým majstrovstvách SR v tlaku na lavičke masters mal Herkules rovnako dvojnásobné zastúpenie. V kategórii masters I. si A. Čupori výkonom 165 kg vybojoval druhé miesto. "Mohol dať aj viac, ale ešte si zvyká na nový dres," podotkol J. Pástor. Vynikajúcu sezónu má za sebou nestarnúci J. Völgyák. Po medailách v silovom trojboji sa chcel postaviť na stupeň víťazov aj v tlaku na lavičke. Podarilo sa mu to, keď v masters II. výkonom 155 kg získal vo svojej váhe titul.

V kategórii telesne postihnutých štartovalo 12 pretekárov. Rozdelený boli podľa stupňa postihnutia. L. Gášpár štartoval vo váhe do 90 kg. Pokusy začal na váhe 110 kg, potom si poradil s 120 kg. Pri treťom pokusy na 125 kg mal trocha problémy, tak mu ho rozhodcovia neuznali. Skončil tak na konečnom šiestom mieste. "Myslím si, že je to vynikajúce umiestnenie. Stav jeho ramena sa zlepšuje, čo ukázali aj dosiahnuté výkony," povedal J. Pástor.

Napriek tomu, že tlak na lavičke nepatrí medzi najsilnejšie disciplíny pretekárov Herkulesa, umiestnenia na pretekoch v Trenčíne hovoria niečo iné. Rožňavčania sa dokázali presadiť aj v konkurencii silákov, ktorí sa špecializujú len na tlak. "Získali sme tri medaile, možno mohla byť aj ďalšia, ale Števo Sokoly štartoval v najťažšej kategórii. Je to nie sto, ale stodesaťpercentný úspech vzhľadom na to, že v tlaku patrí Rožňava ku slabším oddielom. A to mohli štartovať ešte aj ďalší pretekári, ale nechceli sme to robiť na kvantitu, ale kvalitu," povedal J. Pástor.

Svoje kvality môžu siloví trojbojári ukázať už zajtra na druhom a rozhodujúcom kole extraligy v Hurbanove.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.