Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Rozlúčku mu pokazil Björndalen

Takto sa Francúz Raphael Poirée tešil pred mesiacom zo siedmeho titulu majstra sveta v talianskej Anterselve. Včera úspešnú kariéru ukončil druhým miestom v pretekoch s hromadným štartom. (Autor: REUTERS)
Rastislav Hríbik|Publikované 11. mar 2007 o 23:00

Po štyroch víťazstvách po sebe plánoval aj víťaznú rozlúčku, no v sobotu iv nedeľu skončil „len“ druhý. Po oba víkendové dni sa musel skloniť pred Nórom Ole Einarom Björndalenom.


Symbolicky, v nórskom Holmenkollene na predmestí Osla sa lúčil francúzsky biatlonista Raphael Poirée s aktívnou kariérou. Na mieste, kde súťažné zbohom svetovému biatlonu dala presne pred rokom aj jeho nórska manželka Liv Grete Poi­réeová (za slobodna Skjelbreidová). Už po zlate vo vytrvalostných pretekoch na februárových MS v talianskej Anterselve Raphael avizoval, že bolo jeho posledné v bohatej kariére.

Žiaden stres, dcéry

Málokto však predpokladal, že sa mu nebude žiadať ani dokončiť tento ročník Svetového pohára. Tohtotýždňové finále v ruskom Chanty-Mansijsku ho už nezaujíma. Hoci po štyroch marcových triumfoch po sebe (3x Lahti, 1x Holmenkollen), keď na strelnici zo 120 výstrelov netrafil len dva razy, mohol živiť šancu na piaty celkový triumf­ v SP.

„Dosť bolo súťažného stresu. Oveľa väčšiu radosť budem mať, keď si vyjdem s rodinou do hôr. Stačilo,“ vyhlásil 32-ročný otec dvoch dcér. Najmladšia Anna sa narodila 10. januára tohto roku. „Budem sa venovať už len mládeži. Mám jej čo odovzdať,“ pousmial sa najúspešnejší biatlonista, akého kedy Francúzsko malo.

Nevyhral len olympiádu

Netrápi ho už ani chýbajúce olympijské zlato. Jediný titul, akého sa za roky úspechov nikdy nedočkal. Maximom zostáva striebro v stíhačke zo Salt Lake City 2002. V Turíne čakali od neho fanúšikovia viac než jednu zlatú, no talianske Alpy vojakovi z povolania nesadli. „V tréningu som preto urobil všetko, ale v hlave som si to nedokázal zrovnať. Bol som psychicky príliš dole, aby som bol schopný splniť si sen,“ priznal v jednom z rozhovorov. „Nižšie to už ani nešlo.“ Na lepšie než 9. miesto v šprinte sa nevyšplhal a v stíhačke dokonca vzdal, keď mu ušla lyža a dlhý úsek musel ísť bez nej.

Čestne dokončiť preteky Raphaelovi nikdy nič nehovorilo. Vždy bol maximalista, sústredený len a len na seba. „Nebral som biatlon ako zábavu, ale ako robotu, v ktorej sa chcem stále posúvať dopredu. Mať na strelnici dva sklopené terčíky skôr ako súper, ktorý na ňu prišiel zarovno so mnou. To sú veci, ktoré ma motivujú,“ tvrdí rodák z Rives.

Z medveďa plyšový macko

Jeho postoj k športu i správanie pred pretekmi evokovalo u mnohých dojem povýšeneckosti. Raphael sa tomu ani ne­bránil. „Áno, bol som taký medveď, ktorý myslí len a len na seba. Keď som bežal, mal som pred očami tmu a s nikým som pred štartom často neprehodil ani slovíčko. Od štrnástich, keď som s biatlonom začal, ma zaujímalo jediné, či vyhrám, alebo nie. Mal som ustálené pravidlá, zvyky a nič sa na tom nesmelo zmeniť. Až príchod dcérky (v januári 2003 - pozn. red.) to všetko rozprášil na franforce. Trvalo to dlho, kým som sa zmenil, ale už som iný. Viem, čo je v živote dôležité. Už žiaden medveď, ale plyšový medvedík,“ priznal v novembri minulého roku v interview pre sports.fr.

Na glóbusy nerozhodne

Biatlonový svet s jeho odchodom prichádza o najatraktívnejší duel. Súboje Björndalen - Poirée boli dlhé roky korením každých pretekov. Ak bežali obaja, jeden z nich takmer naisto vyhral. Nad ostatnými vo väčšine pretekov vyčnievali. Štatistiky to len potvrdzujú. Nór vyhral 75 pretekov SP, Poirée 44. Na celkové prvenstvá je to však vyrovnané 4:4. Na tituly majstra sveta vyhral Björndalen 8:7.

Rozhodoval fotofiniš

Aj vo včerajších pretekoch s hromadným štartom ¶ sa rozhodovalo o víťazstve len medzi nimi. O prvenstve Björndalena musel rozhodnúť fotofiniš. Ten o jednu desatinu sekundy rozhodol v prospech Nóra.

Pre Francúza dvojnásobná škoda. Bolo by to jedinečné zbohom, ak by v priamom súboji pokoril práve Björndalena.

Pred tromi rokmi na MS v Oberhofe sa však skloňovalo len meno Poirée. Manželia Poiréeovci, ktorým v Nemecku robila spoločnosť už aj malá dcérka Emma, si domov viezli sedem zlatých. Liv Grete získala štyri a Raphael tri.

Vizitka Raphaela Poiréeho

Narodený: 9. augusta 1974 v Rives

Bydlisko: Villard des Lans

Výška: 174 cm

Váha: 70 kg

Úspechy: sedemnásobný majster sveta, štvornásobný víťaz Svetového pohára, víťaz 44 pretekov SP, 101-krát stál na stupni víťazov, striebroný zo stíhacích pretekov na ZOH 202 v Salt Lake City

Prvá sezóna v SP: 1984

Záľuby: kino, tenis

Autor: Rastislav Hríbik

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.