Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Rozhovor s predsedom Spišského oblastného futbalového zväzu o súčastnej futbalovej situácii na Spiši

Sportnet|Publikované 14. okt 2002 o 00:00

Spišská Nová Ves - Futbalové dianie na Spiši sa dostáva do krízy. Pribúda inzultácii rozhodcov, hráčov medzi sebou o verbálnych útokoch ani

nehovoriac. V mládežníckych súťažiach sa stretnutia nedohrajú pre pokles hráčov pod sedem, ale sa jedno z mužstiev k stretnutiu nedostaví. Tieto problémy boli aj témou rozhovoru s predsedom Spišského oblastného futbalového zväzu Jozefom Kačengom.

Neuvažuje sa o odvolaní predsedu Disciplinárnej komisie Spišského oblastného futbalového zväzu (DK SOFZ) po spornom zápase Margecany - Olcnava?

"Ani náznakom. Môžem povedať, že po poslednom zasadnutí Výkonného výboru SOFZ nebola jediná výčitka k práci žiadnej komisie. Práve naopak, okolo tohto zápasu sa rozvírila zbytočne veľká hladina. DK prípad prešetrila v zmysle noriem. Potrestaní hráči a klub sa snažili zakryť svoju vinu a odviesť pozornosť verejnosti iným smerom. Stanovisko VV SOFZ je, že na nepodložené skresľujúce fámy nebudeme reagovať a nebudeme vytvárať živnú pôdu agentúre JPP, čo znamená Jedna pani povedala alebo Jozef Petruška Počúva. VV SOFZ vyzýva: pán Petruška, nezavádzajte futbalovú verejnosť! Vaše komentáre a glosy často obsahujú nepodložené a neoverené informácie (nielen k tomuto zápasu). Nerobte futbalu medvediu službu, ale píšte pre jeho dobro."

... Jozef Petruška k spomínanému bitkárskemu zápasu nenapísal ani čiarku, len dal priestor v novinách vyjadriť sa čitateľom, aj predsedovi DK SOFZ.

"My sme to tak skonštatovali, VV SOFZ ma zaviazal podať určité stanovisko a to je - celý VV SOFZ sa zásadne dištancuje od komentárov, glos a podobných invektív, ktoré sú už dlhšiu dobu nasmerované na prácu jednotlivých komisií. Nechceme si vytvárať živnú pôdu pre dopisovanie s novinami pre určovanie stanovísk jednej a druhej strany, aby sme zapĺňali váš denník a mali ste neustále o čom písať. K stanovisku VV SOFZ je ešte jedna podmienka. Sú to výhrady k práci športového redaktora Spišského denníka KORZÁR, pretože už nie raz, nielen na VV, ale aj rokovaniach jednotlivých komisiách som musel počúvať reči, že články sú tendenčné, proti vedeniu SOFZ, proti práci jednotlivých komisií. Nevytvárajú dobrú pôdu pre prácu s klubmi. Naopak, nie raz je daná štvavá atmosféra medzi klubmi, medzi funkcionármi futbalového zväzu a rozhodcami. Boli by sme radi, keby sa písalo pre blaho futbalu, aby futbal lákal a nie rozdeľoval."

Opäť poznámka redakcie: ani športový redaktor, dopisovatelia na zápas Margecany - Olcnava nereagovali, ani o ňom nepísali.

"Nebránime sa chybám resp. veciam, ktoré sa zle posúdili, že boli nedošetrené, zlé zvládnuto. Vtedy dá výkonný výbor prešetriť tieto veci. Pokiaľ sú veci v súlade s normami a disciplinárnym poriadkom správne po právnickej a legislatívnej stránke ošetrené, nemáme dôvod meniť rozhodnutia komisii. DK v tomto prípade postupovala absolútne korektne v zmysle disciplinárneho poriadku."

Hráč, ktorý v stretnutí Chrasť n/H - Slovan Gelnica "milým pohladením" inzultoval rozhodcu dostal stop na 24 mesiacov, hráč, ktorý v nedeľu skoro prizabil rozhodcu dostal 12 mesiacov. Je to správne rozhodnutie?

"Nemieníme reagovať na určité polopravdy a fámy. Všetky komisie pracujú na základe zápisov o stretnutí od rozhodcov a delegátov. Keď niečo je navyše, že to nie je uvedené v zápise, vyjde to počas rokovania na povrch. Som stopercentne presvedčení, že DK na to prihliada. Zaoberá sa len jasnými faktami, nikdy nie domienkami typu JPP."

Na rozdiel od vás sme obe inzultácie videli na vlastné oči. Opäť ste neodpovedali priamo na otázku. Je podľa predsedu SOFZ tento už spomínaný verdikt správny?

"Nie som s týmto prípadom oboznámený. Zasadnutie DK SOFZ bolo v stredu, najbližší výkonný výbor bude 21. októbra, kde sa k tomuto prípadu vrátime. Nemienim to komentovať, ani spochybňovať. Je to otázka pre predsedu DK SOFZ."

V poslednej úradnej správe SOFZ už bolo rozhodnutie DK o treste za inzultáciu v stretnutí Spišský Hrušov - Jaklovce, ale ŠTK ešte nedala správu o odpočítaní troch bodov. Prečo jednotlivé komisie nezasadajú v jeden deň, ale jedna v utorok (ŠTK) a druhý v stredu (DK)?

"Komisie spravidla rokujú v stredu, avšak je veľa členov odborných komisií, ktorí sú aktívni činovníci vo futbale. Ak je streda hracím dňom, predseda komisie má právo zmeniť zasadnutie. Posunúť ho o deň skôr resp. neskôr."

Ďalšou boľavou oblasťou sú rozhodcovia. Čo urobiť pre zlepšenie práce hlavne mladých rozhodcov. Tí v mnohých prípadoch pískajú katastrofálne.

"Poviem to úplne tak a aj s výzvou pre funkcionárov a činovníkov okolo futbalu - dajte im pokoj. Dajte im pokoj, nezastrašujte ich, navyhrážajte sa im bitkou. Nesnažte sa, aby za cenu nejakých okolností, nejakých všimných a podobných vecí silou mocou sa snažili niektorému mužstvu viacej vyhovieť. Dajte im pokoj, nech si robia svoju robotu podľa svojho svedomia a vedomia. S tým, že prídu do kultúrneho prostredia, v tomto prostredí si urobia svoju prácu a v kultúrnom prostredí sa po zápase môžu vrátiť k svojim rodinám."

V už spomínanom stretnutí Spišský Hrušov - Jaklovce obranca hostí evidentne prihral "malú domov" brankárovi ten loptu chytil do rúk a vykopol. Hralo sa ďalej. To bola obrovská chyba, z ktorej potom pramenila nervozita.

"Aj rozhodca je človek z mäsa a kostí, ktorý sa mýli. Tento prípad nemôžem komentovať, lebo na stretnutí som nebol. S rozhodcami sa neustále pracuje na seminároch. Predseda komisie rozhodcov sa snaží posielať na stretnutia s mladými rozhodcami skúsených delegátov, aby im poradili, usmernili. Tak ako najlepší hráči hrajú I. ligu alebo v zahraničí, tí menej úspešní a mladí sa snažia zabávať divákov v nižších súťažiach, aj rozhodcovia sú podľa toho zaradení. Nechcime, aby naše okresné zápasy rozhodovali rozhodcovia FIFA."

Kluby z okresu Levoča v podtatranskej oblasti veľmi spokojné nie sú. Je nejaká možnosť, aby štartovali v súťaži riadenej SOFZ?

"Bohužiaľ, v tejto oblasti musím dať jednoznačné zamietavé stanovisko. Radou SFZ bolo jednoznačne deklarované, že kluby môžu byť zaraďované - platí to od poslednej sezóny - do súťaži, kde patria v územno - správnom členení. My tento ročník dohráme s mužstvami z okresu Levoča ako posledný. Od budúcej sezóny tieto kluby musia prejsť pod Podtatranský futbalový zväz, pokiaľ sa niečo v tomto procese nezmení a na rokovaní vyšších futbalových orgánoch nebudú dohodnuté výnimky z rozhodnutia Rady SFZ."

Súvisiace články