Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Rozhodol zázračný záver kapitána Zidana

Sportnet|15. jún 2004 o 00:00

Anglickí priaznivci spievali chorály, ale aj hymnu zavčasu. "My sme mali Zidana, súper nie. To rozhodlo," rozplývali sa francúzski víťazi po nedeľňajšej dráme na lisabonskom štadióne Luz. Dvojgólový Zinedine. Veď si len spomeňme na jeho dôležité míľniky.

Sedemnásteho augusta 1994 v Bordeaux, kde vtedy obliekal aj dres Girondins, absolvoval premiéru v reprezentácii. S Českou republikou prehrávali domáci 0:2. V 67. minúte vystriedal Martinsa a zvrátil na 2:2.

V mixzóne skromne poznamenal: "Takýto debut by si želal každý, no málokto má to šťastie. Mne žičilo." Potom finále MS 12. júla 1998 na Saint-Denis proti Brazílii. Prvé dve z troch lôpt do Taffarelovej siete poslal Zizou ešte v prvom polčase. A potom sa so spoluhráčmi tešil z neochutnaného ovocia.

V nedeľu večer dosiahol čosi nevídané - dva góly v nadstavenom čase. Nerozhodovalo 90 minút, ale 180 sekúnd. Nie je kanonier, ale keď treba, berie zodpovednosť na seba.

Vengloš: Zidane je nenahraditeľný

Jozef Vengloš, ktorý počas ME pôsobí v Portugalsku v expertnej skupine UEFA, doložil: "Takýto futbalista sa jednoducho nedá nahradiť. Dokonalá technika, dirigentské schopnosti, prirodzená autorita, schopnosť striasť zo seba nervozitu. To je len niekoľko z veľkých predností veľkého hráča. Kľúčové boli osobnosti. Beckhamovi sa nepodarilo pridať k výbornému centru na prvý gól aj premenenú penaltu. To rozhodlo. Ale divadlo to bolo úžasné a prispeli k nemu aj Angličania."

Pohľad do plného hľadiska prezrádzal, že ani najväčší priaznivci galského kohúta už neverili. Anglický lev búral jeho snahy a cesta ku gólu bola zarúbaná. Zo Zinedina tiekol pot, sám priznal: "Na ihrisku sme dlho trpeli, ale potom to bolo úžasné. Súper hral veľmi dobre, no my sme nestrácali odvahu a nádej. Máme tri body a to je podstatné." Nepotrpí si na lichôtky, navyše si dobre uvedomuje, že celý turnaj sa iba začína. Rovnako však vie, že sebavedomie francúzskych loptových čarodejníkov narastie a začnú sa presadzovať aj útočníci.

Keď vyrastal v malých kluboch US Saint-Henri a Sport Olympique de Septéme, udivoval pracovitosťou, aj po tréningoch sa hral s loptou, až kým ju úplne neskrotil. Podobný vývoj ho sprevádzal aj v Cannes a potom už prišli úspechy.

Dnes má na konte 90 reprezentačných duelov a v nich 25 gólov. V európskych pohároch 94 zápasov a 18 gólov. V ligách štyroch krajín tituly v Taliansku a Španielsku, spolu 448 stretnutí a 80 presných zásahov.

Pred štvrťfinále oslávi 32. narodeniny

Ešte jeden zaujímavý ukazovateľ hovorí o momentálne najkomplexnejšom futbalistovi sveta. V sezóne 2003/04 strávil na ihriskách už vyše 5000 minút. A neboli to ľahké zápase. Ani v Primera Division, ani v pohárových súbojoch, ani v reprezentácii. Ak nehrá Zidane, súperom sa to neráta. Nesmie chýbať. Je zárukou vyššej kvality. Tú chce každý. Stretnutie čo stretnutie, stále naplno.

"Som profesionál, ale futbal ma aj baví. Chcem, aby to bola symbióza, radosť musia mať diváci i my hráči. Záťaž je niekedy veľká, ale kariéra pomerne krátka." Čosi naznačuje, ba španielskym novinárom to povedal priamo, blíži sa koniec. Ešte pred štvrťfinále oslávi 32. narodeniny. Ale verme, že aj po nich bude rozdávať pôžitok z futbalovej hry. (dus)

Zinedine Zidane

Narodený: 23. 6. 1972 v Marseille

Hráčska kariéra: Cannes (86 92), Girondines Bordeaux (92 96), Juventus Turín (97 2001), Real Madrid (2001), majster sveta 1998, majster Európy 2000, víťaz Interkontinentálneho pohára 2003, dvakrát víťaz Superpohára, víťaz Ligy majstrov 2002, Zlatá lopty Európy 1998, najlepší hráč roka FIFA 1998, 2000, 2003, hráč UEFA 2002.