Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Rozhodcovský Everest zdolal, ale doma i tak nebude prorokom

Koncentrácia. Každý verdikt si vyžaduje maximálne sústredenie a analyzovanie situácie. (Autor: sita)
Sportnet|Publikované 12. máj 2009 o 22:00

Čo nevyšlo hráčom, to sa podarilo aspoň rozhodcovi Petrovi Országovi. Ten sa po Antonovi Dankovi (v roku 1994 na MS v Miláne viedol zápas o zlato Kanada - Fínsko) po pätnástich rokoch stal druhým Slovákom, ktorý ako hlavný (druhým bol Fín Rönn), viedol zá


pas Rusko - Kanada o najvyššie pocty. Pre 39-ročného Košičana to bol skvelý okamih kariéry, vyznamenanie i potvrdenie jeho skvelých výkonov.

KOŠICE. Horší začiatok, dobrý koniec. To platilo stopercentne i v jeho prípade. Cestovanie do dejiska šampionátu mal totiž komplikované. Rovnako síce i návrat, ale v batožine mal krásne spomienky, ktoré si neužije kdekto.

Splnil sa mu sen

Vlani sa počas premiérovej účasti na MS v Kanade dostal do štvrťfinále. Pred odchodom do Švajčiarska sa pre náš denník vyjadril, že by minimálne rád zopakoval túto métu. O semifinále či súbojoch o medaily nehovoril, aby to nezakríkol. Keď sa v sobotu na raňajkách dozvedel, že ho komisia rozhodcov vybrala ako jedného z dvoch hlavných na boj o primát, takmer zvýskol od radosti. Vnímal i potlesk kolegov a blahoželania. "Uvedomil som si však aj kus zodpovednosti. No nebol som prehnane nervózny, vynikajúco som sa vyspal," poznamenal náš zástupca v pásikovanom drese. Niekedy človek cíti v kostiach, že by mohol dosiahnuť maximum. On mal dobrý pocit po štvrťfinálovom meraní síl, ktoré mu vyšlo, že by si mohol trúfnuť na pokračovanie v dianí. "Hovoril som si, že by som sa azda mohol objaviť i v semifinále. Keď sa moje meno v nominácii neobjavilo, trošku som bol smutný. Ale zase narástla šanca na prienik do finále. To aj vyšlo, splnil sa mi sen." Mimochodom, pred rokom bol v hľadisku, keď Rusi a Kanaďania zvádzali napínavú drámu o prvenstvo, teraz bol priamym aktérom ďalšieho dielu tohto súperenia.

Korektný šampionát

Východniar ctí zásadu, že strážca pravidiel má byť nekompromisný i citlivý, ale jeho výkon by nemal vzbudzovať mimoriadny ohlas. Proste - musí byť nenápadný a súčasťou hry. Nesmie sa vymykať, zbytočne na seba upútať. Pod Alpami zvládol v základných skupinách súboje Fínsko - Nórsko (vedno s ďalším Slovákom Baluškom), Rusko - Francúzsko, Lotyšsko - Rusko, Švédsko - USA, Nemecko - Dánsko, Švajčiarsko - USA. Potom nasledovalo štvrťfinále Kanada - Lotyšsko a finále Rusko - Kanada. "Najťažší bol, prirodzene, posledný súboj, ale náročné to bolo tiež v meraní síl medzi Švajčiarmi a Američanmi o účasť v play-off. Domácim išlo v ňom o veľa. Vynikajúci bol tiež zápas Švédov s Američanmi, kde severania zvrtli priebeh v posledných minútach." Niekedy sa arbiter môže i pokrájať, ale ak mu to hráči neuľahčia, hľadajú príležitosti na šarvátky, provokácie, tak potom sa to i tak zvrhne. No na "svete" predsa len vystupujú vyspelí jednotlivci a iba výnimočne hrubosť ovládne ľadovú plochu. Ak sa však stane, že zákroky presiahnu mieru, treba to tvrdo trestať. "Nemal som žiadne kritické situácie. Šampionát bol korektný, hoci sa vyskytli i vážnejšie zranenia hráčov po neprípustných zákrokoch, čo sa muselo okamžite riešiť. Trebárs vtedy, keď americký hokejista nepríjemne narazil Švajčiara na mantinel a ten sa zranil v oblasti krku. Preto sme museli udeliť trest na 5 minút plus do konca zápasu. V dueli Kanady s Lotyšmi zase nasledoval trest 2+10 za úder do oblasti hlavy a krku." Práve tieto zákroky mali muži s píšťalkami rázne sankcionovať, išlo o chránenie zdravia športovcov.

Rovnaký trend

P. Ország mal viacerých partnerov v jednotlivých vystúpeniach, akurát s finálovým kolegom Rönnom pískal vedno aj v stretnutí Švédov s Američanmi. "Veľmi dobre sme si rozumeli, klapalo nám to. Zhodne sme si nastavili úroveň nedovolenej hry. Komunikácia bola výborná a rovnako tak pohoda." Vo finále vylúčili rovnaký počet hráčov, no princíp fair play vyznávali oba tábory nadovšetko. "Bol to rýchly, bojovný, ale i tvrdý hokej, agresívny. Hráči sa však správali k sebe džentlmensky." Niekedy sa zdalo, akoby si rečami osobnosti chceli vynútiť nejakú výhodu pri vhadzovaní, prípadne docieliť vylúčenie u súpera. Hlavne Kovaľčuk bol "ukecaný", ale i kanadský kapitán Doan sa pristavil neraz pri rozhodcoch. "Boli však slušní. Brali sme to tak, že každý skúša, čo môže." Pred posledným vystúpením mali arbitri sedenie so supervisorom a dohodli sa na istom trende. Pokiaľ mali hráči záujem o hru a vyvarovali sa stupídnych faulov hokejkou, tak píšťalky mlčali. Zo dva-tri moemnty však zaváňali krosčekom, no nič sa nedialo. "Hokejka nebola tak vysoko a smerovala smerom k nohám. Trend je taký, že netreba brániť v silovej hre. Okrem toho zákroky, ktoré sú päťdesiat na päťdesiat, teda nie sú jednoznačné a nemajú priamo vplyv na vývoj hry a súper po nich nezíska výhodu, sa nepískajú."

Dostal tiež zlatú medailu

Nielen finalisti dostali medaily, ale i strážcovia pravidiel. Odovzdali im ich prezident IIHF René Fasel a prezident Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge. Bola to zlatá medaila ako odmena za výkon i pocta, že toto kvarteto bolo najlepšie spomedzi rozhodcov. Množstvo ľudí sa Országovi ozvalo buď formou SMS, alebo telefonicky, blahoželaní bolo neúrekom. "Aj manželka bola nadšená. Dcérka ešte nehovorí, takže len na mňa mávala a poslali sme si na diaľku pusinku. Ohlasy boli fantastické a tiež komisia rozhodcov IIHF a supervisor vysoko ohodnotili výkon všetkých arbitrov vo finále. Aj René Fasel nám pri odovzdávaní medailí poďakoval za dobre odvedenú prácu. Najväčšou satisfakciou bolo, že na tlačovkách sa výkonmi nás, rozhodcov, nikto zo zúčastnených strán nezaoberal. Neboli sme podstatní, a to bolo najdôležitejšie," dodal náš zástupca, ktorý nemal so sebou žiadny talizman, ale zato sa riadil svojimi typickými rituálmi.

Nikto mu to neuľahčí

Paradoxne v zahraničí sú naši arbitri viac cenení a kvitovaní než u nás. Doma nikto nie je prorokom. Ani pískanie vo finále neuľahčí ďalšiu kariéru Országovi v extralige. "Neviem, čím to je spôsobené, ale je to tak, že sa môžu pritrafiť i negatívne reakcie." Aj minulá sezóna bola vydarená. Dostal cenu ako najobľúbenejší rozhodca a vyhral v ankete Zlatý puk, ale reakcie fanúšikov neboli vždy optimálne. Možno ich očakávania boli iné vzhľadom na tieto pocty. "V tejto chvíli na to nemyslím, no určite vzhľadom na úspechy slovenských rozhodcov v predošlých rokoch na rôznych vrcholných fórach by sme si zaslúžili trošku viac úcty a rešpektu zo strany verejnosti." Určite vonku sa Slovákom píska inak a lepšie než na domácich štadiónoch, kde cítia neraz averziu, vnímajú hanlivé reakcie, predpojatosť a ignorovanie autority rozhodcu.

Vizitka P. Országa
 • narodený 23. októbra 1969 v Prešove
 • žije v Košiciach
 • vyštudoval systémové inžinierstvo (roboty, počítače) v ruskom Petrohrade
 • pracuje ako projektový manažér
 • ženatý - manželka Katarína, dcérka Karin
 • za mladi sa venoval hokeju ako hráč
 • robil pomocného funkcionára, zapisovateľa
 • v rokoch 1986-1988 (ako 16-ročný dostal výnimku) bol čiarovým rozhodcom
 • v rokoch 1988-1993 prerušil činnosť počas štúdia v cudzine
 • v II. SNHL bol od roku 1993 jeden rok už hlavný, dve sezóny v I. SNHL a potom ako extraligový arbiter
 • v najvyššej súťaži má odpískaných viac než 300 duelov
 • ako medzinárodný rozhodca funguje od roku 2001
 • inzultácie - zažil ich vo svojich počiatkoch v súťažiach rôznej úrovne
 • aktívne ovláda angličtinu a ruštinu, pasívne nemčinu
 • rozhodcovský vzor - Don Koharski
 • ďalšia výzva v kariére - považuje sa za skromného, ale i ctižiadostivého a ambiciózneho. Hovorí, že treba postupovať od zápasu k zápasu, krok za krokom, ale láka ho účasť na ZOH vo Vancouveri. A tam sa dostať čo najvyššie - prípadné finále by bolo niečo fantastické.
Finálový deň

Ku koncu šampionátu už režim nebol taký striktný a ranné tréningy na ľade odpadli.

 • budíček o 9.00 hod.
 • raňajky
 • 10. hod. spoločný míting, na ktorom boli rozoberané predošlé semifinálové stretnutia a hovorilo sa o trende pískania vo finále
 • obed a voľný program, ktorý P. Ország využil na kontakty so svojou rodinkou prostredníctvom internetu. Tešil sa z toho, že dcérka oslavovala prvé narodeniny (narodila sa počas MS v Kanade 2008)
 • individuálna príprava na zápas - nemyslel naň, nepripúšťal si žiadne bočné vplyvy
 • popoludňajší spánok - tri hodiny
 • na štadióne bol dve hodiny pred zápasom
 • rozcvička - individuálny strečing, zahral si futbal a bol sa tiež s kolegami rozkorčuľovať ešte pred hráčmi. Vyskúšal si ľad, korčule, pohyb.
Sadzobník odmien

Na rozdiel od futbalu v hokeji rozhodcovia ani na MS príliš nezbohatnú. Sadzobník je už dlhší čas nemenný (k honorárom prináležia ešte diéty).

 • zápasy v základnej časti - 240 (menou je švajčiarsky frank) pre hlavného. Čiaroví dostávajú polovicu z príslušnej sumy
 • štvrťfinále - 460
 • semifinále - 1 000
 • finále - 1 500
Pohľad rozhodcovského učiteľa

Bývalý známy rozhodca Anton Danko bol mocným impulzom pre kariéru Petra Országa. Práve Dankova účasť vo finále MS, kde tento Popradčan končil s kariérou, zanechala veľký ohlas u nastupujúceho arbitra. Ten dostal Dankov dres, v ňom začal pískať zápasy. Kontakty medzi bývalým a súčasným strážcom pravidiel sú odvtedy veľmi čulé. Prezrádzajú to i Dankove slová:

"Finále som sledoval, držal som mu palce. To som mu napísal aj v esemeske, no neviem, či si ju stačil aj prečítať. Veď sa - ako to povedal aj Peter - cítim byť trošku jeho učiteľom. Viem, do čoho išiel, a veril som, že to zvládne. Ja som to mal trošku ťažšie, lebo som bol ako hlavný sám. Navyše vtedy bolo i predĺženie a trestné strieľania. No každé finále - bez ohľadu na výsledok - je zložité. Nesklamal ma, počínal si výborne, on i jeho kolega nechali voľný priebeh hre, postupovali citlivo. Som hrdý na neho a šťastný, že sa mu to podarilo. Bol som pri štarte jeho kariéry a toto je určite jej veľký medzník. A či to bolo prekvapenie, že bol nominovaný? Pokiaľ má rozhodca formu, tak nemožno hovoriť o nečakanom verdikte. Viem to z vlastných skúseností. Mal kvalitnú výkonnosť, a tak mu to vyšlo. Pokiaľ ide o to, či zase budeme čakať tak dlho na naše zastúpenie v stretnutí o zlato, to bude závisieť od mnohých okolností. Pravdaže, stále platí, že domáce prostredie je špecifické a oveľa ťažšie sa rozhoduje doma než vonku. Určite aj Peťovi sa lepšie dýchalo v nedeľu než niekedy v extralige. Na 'svete' je všetko na oveľa vyššej úrovni, počnúc atmosférou, prostredím, fanúšikmi. Na Slovensku je to, žiaľ, všetko iné. A to som sa vyjadril len jemne."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.