Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Rozhodca i delegát pod čapicou?

Sportnet|Publikované 30. okt 2002 o 00:00

V nedeľu 27.10.2002 som bol na futbalovom zápase 12. kola V.ligy J-V v Strede nad Bodrogom, kde domáci privítali futbalistov z Kráľovského Chlmca.

Bolo to derby, čo dokazuje aj divácka kulisa(môj odhad 600 divákov). Avšak nesporne hlavnými aktérmi zápasu boli hlavný rozhodca E. Hegeduš a jeho dvaja asistenti. Je nesmierne zarážajúce, akým spôsobom môžu arbitri ovplyvniť zápas, pošliapať svedomie a futbalovú kvalitu hráčov, poškodiť alebo ďalej poškodzovať povesť a meno slovenského futbalu. Zápas v poli bol od prvej minúty vyrovnaný, avšak bránu ohrozovali iba domáci vďaka hlavnému rozhodcovi a asistentom. Domáci vsadili na centrované lopty do šestnátky, bez úspechu, hostia odpovedali kombinačnou hrou, čo sa im aj celkom darilo na rozbahnenom teréne (podľa mňa 60% hracej plochy bolo nespôsobilej), ale ich úsilie stroskotalo na hrubých a rozhodcom občas nepovšimnutých fauloch domácej obrany. Na opačnej strane ihriska, pri bráne hostí sa však pískalo aj každé pošmyknutie domácich hráčov (opäť rozbahnený terén). Bežala 13. minúta kedy likvidačný faul domáceho hráča vyvolal u hostí hnev, ktorý vyústil do slovných potýčiek hráčov. V tom momente hráč domácich Furda (č.8) najprv sotil do kapitána hostí a vzápätí udrel hosťujúceho Bertu. Rozhodca (musím spomenúť poznámky niektorých hráčov hostí smerom k

vlastným funkcionárom, že rozhodca je pod vplyvom alkoholu) Hege-

duš na počudovanie hostí, ale aj zjavne domácich, Furdovi udelil iba

žltú kartu a Bertovi po predchádzjúcej žltej druhú a následne čevenú!

Po niekoľkých minútach sa hostia ukľudnili, zmierili sa s verdiktom

rozhodcu a hrali ďalej. Potom v polovici I. polčasu, v priebehu desiatich minút arbiter, ak ho tak možno nazvať, udelil v prospech domácich dva pokutové kopy, samozrejme vymyslené (druhý k tomu ešte mimo pokutového územia), ktoré domáci Király bezpečne premenil.

Po týchto verdiktoch fanúšikovia z Kráľovského Chlmca doslova penili, nezaujatí krútili hlavou a domáci fans sa v tichosti radovali. Priebeh zápasu sa však nemenil, likvidačný faul zozadu na Molnára, hrubé fauly na Daka, Tárczyho ostali kartami nepotrestané. Cez polčas som si všimol, že funkcionári z Kráľovského Chlmca žiadali u delegáta zápasu o detalkoholickú skúšku hlavného rozhodcu, avšak, a to je už zahanbujúce (alebo skôr smiešne), delegát ledva stál na nohách a samozrejme nemusím poznamenať, že jeho "vyčerpanosť" spôsobil takisto alkohol. Hostia preto radšej upustili od svojho zámeru, alebo delegát im nepovolil, to presne neviem. Prestávka medzi dvoma polčasmi trvala zhruba 25 minút, dôvod tiež neviem. Hra v druhom polčase sa nezmenila a ani rozhodcovia svoje názory a pohľady na zápas nezmenili. Domácich môže tešiť akurát tretí gól opäť po centrovanej prihrávke a prekrásny štvrtý gól domáceho Varanaia z 25 metrov. V krátkosti takto sa dá zhrnúť nedeľňajšie športové popoludnie, ale myslím si, že označenie športové môžeme vyškrtnúť. Na futbal v regióne chodím už niekoľko rokov, poznám hráčov mladých aj starších na celom okolí a je mi ich

ľúto a veľmi sa obávam o vyrastajúcich futbalistov v školskom veku

a vôbec sa nečudujem, ak je ich stále o niečo menej, a niektorí rodičia majú negatívny postoj k futbalu. Veď ide o športový zážitok, ktorý samozrejme v nedeľu v Strede nad Bodrogom chýbal a v neposlednom a rade aj o zdravie hráčov.

Anonym

Súvisiace články