Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Rossi vytvoril nový rekord v počte získaných bodov

Sportnet|Publikované 26. okt 2008 o 23:00

VALENCIA. Majster sveta v pretekoch cestných motocyklov v najsilnejšej kubatúre MotoGP, Talian Valentino Rossi, vytvoril nový rekord v počte

získaných bodov v jednej sezóne. Dvadsaťdeväťročný jazdec stajne Fiat Yamaha Team obsadil na VC Španielska, záverečnom podujatí sezóny 2008, tretie miesto a na svoje konto si pripísal 16 bodov, čím svoj vlastný rekord (357) prekonal o šesť bodov a aktuálna hodnota rekordu je 373 bodov.

Prvenstvo si na poslednej osemnástej VC Španielska vybojoval v najsilnejšej kubatúre Austrálčan Casey Stoner časom 46:46,114 min, ktorému patrí v konečnom poradí druhá pozícia. Druhú priečku obsadil v nedeľu domáci pretekár Dani Pedrosa s odstupom 3,390 s, tretí dojazdil spomínaný Rossi. V kubatúre do 250cc sa z víťazstva radoval aktuálny majster sveta Talian Marco Simoncelli na Gilere časom 43:29,003 min, pre ktorého to bol šiesty triumf v aktuálnej sezóne. Na druhom mieste dojazdil vo Valencii Japonec Juki Takahaši na Honde. Tretí skončil domáci jazdec Alvaro Bautista na Aprilii, ktorý za Simoncellim zaostal o viac ako osem sekúnd. Dominanciu Talianov v Španielsku potvrdil v najslabšej kubatúre do 125cc Simone Corsi na Aprilii, ktorý triumfoval časom 40:45,715 min. Za ním skončil Španiel Nicolas Terol jazdiaci na rovnakej značke a tretie miesto obsadil aktuálny majster sveta Francúz Mike di Meglio na Derbi.

Výsledky - Veľká cena Španielska:

Moto GP: 1. Casey Stoner (Austr./Ducati) 46:46,114 min, 2. Dani Pedrosa (Šp./Honda) +3,390 s, 3. Valentino Rossi (Tal./Yamaha) + 12,194.

Konečné poradie MS v kubatúre MotoGP (po osemnástich pretekoch):

1. Valentino Rossi (Tal.) 373 bodov - majster sveta, 2. Casey Stoner (Austr.) 280, 3. Dani Pedrosa (Šp.) 249

Do 250cc: 1. Marco Simoncelli (Tal./Gilera) 43:29,003 min, 2. Juki Takahaši (Jap./Honda) +5,164 s, 3. Alvaro Bautista (Šp./Aprilia) +8,648.

Konečné poradie MS v kubatúre do 250 cc (po sedemnástich pretekoch):

1. Marco Simoncelli (Tal./Gilera) 281 bodov - majster sveta, 2. Alvaro Bautista (Šp./Aprilia) 244, 3. Mika Kallio (Fín./KTM) 196.

Do 125cc: 1. Simone Corsi (Tal./Aprilia) 40:45,715 min, 2. Nicolas Terol (Šp./Aprilia) +0,106 s, 3. Mike di Meglio (Fr./Derbi) +0,223.

Konečné poradie MS v kubatúre do 125 cc (po sedemnástich pretekoch):

1. Mike Di Meglio (Fr./Derbi) 264 bodov - majster sveta, 2. Simone Corsi (Tal./Aprilia) 225, 3. Gábor Talmácsi (Maď./Aprilia) 206, 4. Stefan Bradl (Nem./Aprilia) 187.