Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Rooney naštartoval Anglicko

Sportnet|18. jún 2004 o 00:00

Po smolnom zápase s Francúzskom potrebovali Angličania naplno zabodovať. Súboj so Švajčiarskom sa futbalistom Albionu vydaril na jednotku, keď zažiaril najmä mladík Wayne Rooney, autor dvoch gólov. Do histórie sa zapísal ako najmladší strelec európskeho

šampionátu. Má 18 rokov a 7 mesiacov.

Prvé minúty sa prekvapujúco hralo pred anglickou bránou. Švajčiari nepustili súpera do žiadnej vážnej šance, no svoju prevahu dokázali zúročiť len na tri rohové kopy.

V 19. min sa osmelili aj futbalisti Anglicka. Kanonier Rooney sa sám rútil na brankára Švajčiarska, do súboja šiel veľmi razatne a natiahnutou kopačkou minul Stielovu hlavu len o centimetre. Stiel loptu skryl v náručí. O štyri minúty už brankár nebol úspešný. Gól v jeho sieti predznamenal pekný Beckhamov center do pokutového územia. Neatakovaný Owen posunul loptu Rooneymu, ktorý hlavou skóroval.

V 31. min po faule Haasa zahrával Beckham priamy kop. Na jeho center len tesne nedosiahli Owen a Rooney. Polčas sa dohrával v réžii alpských futbalistov, ktorí mali niekoľko sľubných príležitostí. Nabiehajúceho Chapuisata odstavil od lopty Campbell, Freiovu strelu z 20 metrov chytil brankár James a priamy kop Hakana Yakina len "lízol" tyč anglickej brány.

Po zmene strán síce Švajčiari pridali, ich snahu však zastavil obranca Haas, ktorý sa vyfauloval a po dvoch žltých kartách ho rozhodca vylúčil. Druhý klinec do rakvy Švajčiarov pridal v 75. min opäť agilný Rooney. Po prieniku Vassella sa presadil prudkou strelou k pravej žrdi. Výsledok zápasu (3:0) stanovil Steven Gerrard, ktorý bol na konci biliardovej akcie v 82. min. (t-sb)

Anglicko - Švajčiarsko 3:0 (1:0)

GÓLY: 23. a 75. Rooney, 82. Gerrard, rozhodoval Ivanov (Rus.), žlté karty Rooney - Celestini, Haas, červená: 60. Haas (Švajč.).

ANGLICKO: James - G. Neville, Terry, S. Campbell, Ash. Cole - Beckham, Gerrard, Lampard, Scholes (70. Hargreaves) - Rooney (83. Dyer), Owen (72. Vassell).

ŠVAJČIARSKO: Stiel - Haas, M. Yakin, Müller, Spycher - Wicky, Celestini (54. Cabanas), Huggel - H. Yakin (83. Vonlanthen) - Frei, Chapuisat (46. Gygax).