Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Rokujú o zmenách pravidiel hry

Sportnet|11. feb 2004 o 22:30

HENDERSON - Menšie chrániče brankárov, tri body za víťazstvo a limit v držaní puku brankármi - to sú hlavné zmeny, ktoré na utorňajšom mítingu v Hendersone navrhli generálni manažéri klubov NHL s cieľom zatraktívniť hru v prestížnej hokejovej súťaži.

Od zavedenia do praxe ich však delí ešte zložitý proces. O navrhovaných zmenách sa bude rokovať na ďalšom stretnutí generálnych manažérov na jar tohto roka a potom ich musí na svojom zasadnutí schváliť rada hokejových expertov, v ktorej majú zastúpenie tréneri, hráči, novinári i generálni manažéri. Nakoniec musia nové pravidlá schváliť aj majitelia klubov a Rada guvernérov.

Generálni manažéri napríklad navrhujú, aby brankári nemohli zastavovať a rozohrávať puk za bránkou. Ak by gólmani puk zaľahli alebo chytili do lapačky za červenou bránkovou čiarou, boli by potrestaní vylúčením na dve minúty. Brankárov by sa týkala aj ďalšia zmena - zredukovala by sa šírka ich betónov na maximálne 10 palcov (25 cm) zo súčasných 12 (30 cm). Dodržiavanie tohto pravidla by kontrolovali ligoví komisári.

Viac gólov a tým aj atraktívnejšie zápasy by malo priniesť aj opätovné posunutie bránky na tri metre od zadného mantinelu (v roku 1990 posunuli bránku na vzdialenosť 4 metre od zadného mantinelu). Ďalšie zmeny sa najprv majú vyskúšať v nižšej zámorskej súťaži AHL. Prvým pokusom by malo byť zavedenie systému s troma bodmi za víťazstvo v riadnom hracom čase a dvoma za víťazstvo po predĺžení (v NHL by mal platiť od sezóny 2005/06).

V AHL by sa mali tak ako doteraz skúšať aj hrubšie čiary. Táto zmena by mala zabezpečiť väčšiu plynulosť hry a menej ofsajdov. Čiary oddeľujúce tretiny v AHL majú v súčasnosti 36 palcov (90 cm), otestovať by sa však mala aj hrúbka 24 palcov (60 cm). V NHL sa v súčasnosti používajú čiary s hrúbkou 12 palcov (30 cm). (sita)

Súvisiace články