Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Rogge očakáva dobré hry, žiadne nenazve najlepšími

TASR|26. júl 2004 o 14:04

Lausanne 26. júla (TASR) - Šéf Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge očakáva, že OH 2004 v Aténach (13. - 29. augusta) dopadnú dobre.

Počas svojho funkčného obdobia však žiadnu z olympiád nechce označiť slovom "najlepšia".

Pred štyrmi rokmi varoval vtedajší šéf MOV Juan Antonio Samaranch Grékov, že pre časové sklzy môžu stratiť právo usporiadať hry. V roku 2001 prišlo na čele MOV k výmene a po 20 rokoch bude letný sviatok športu otvárať nová tvár. "Napriek ťažkostiam som neustále veril, že Gréci stihnú dokončiť prípravy včas," vyhlásil Rogge. "Bolo nám jasné, že to bude na poslednú chvíľu. Slušne a jemne sme preto našim gréckym priateľom naznačili, že by mali v prípravách pridať, čo napokon aj urobili. Očakávam, že to budú dobré a úspešné hry. Ľudia si budú pamatať najmä to, čo sa stalo medzi 13. a 30. augustom. Ak hry dopadnú podľa mojich predpokladov, na problémy s prípravou sa zabudne."

Šesťdesiatdvaročný Belgičan vyzdvihol najmä fakt, že hry budú mať pozitívny dopad na grécku mestropolu. "Je to nové mesto, zmenené k lepšiemu - letisko, metro, želenica, nové elektrárne či telekomunikačné centrá. To je už dnes veľký úspech," dodal Rogge, ktorý napriek tomu, že "podstatné" veci sú už hotové, v úvodných dňoch hier očakáva drobné problémy. "Až test v reálnych podmienkach ukáže skutočný stav. Po dvoch-troch dňoch však bude po problémoch."

Rogge nemieni nasledovať Samaranchov príklad a nazývať každé ďalšie hry najlepšími. "Počas môjho funkčného obdobia, na rozdiel od môjho predchodcu, nepoviem o žiadnych hrách, že boli najlepšie." povedal Rogge, ktorý strávi rovnako ako na ZOH 2002 v Salt Lake City väčšinu času v olympijskej dedine. "Nie je fér porovnávať hry, ktoré sa uskutočnia v rôznych časoch a v krajinách s rôznou kultúrou, sociálnou a politickou situáciou. Preto poviem to, čo budem cítiť. Môžete mi veriť, že mám dostatočnú slovnú zásobu, aby som vždy opísal ich skutočný stav."

Ohľadne dopingových prehreškov si šéf MOV nerobí ilúzie. "Bolo by pekné, ak by nebol ani jeden pozitívny test. Nie som však naivný," uzavrel dopingovú tému Rogge "Je veľmi ťažké odstrašiť podvodníkov, takže čím viac ich chytíme, tým lepšie."

ja

Súvisiace články