Nedeľa, 11. apríla, 2021Meniny má Július

Rogera I. z Bazileja korunoval Agassi

Roger Federer sa dočkal. (Autor: TASR)
Miloslav Šebela|7. jún 2009 o 22:30

V Paríži začal padať drobný dážď. Pre 27-ročného Švajčiara Rogera Federera to bol zlatý pozdrav z nebies. Je šiestym hráčom histórie, ktorý vyhral všetky grandslamové turnaje.

PARÍŽ, BRATISLAVA. „Si najlepší tenista histórie," dekoroval Federera legendárny americký tenista Andre Agassi, posledný, ktorý dosiahol to, čo Švajčiar.

Agassi je kapacita a sympaťák. Na internetovej stránke turnaja, ktorý pomenovali po prvom letcovi, ktorý preletel Stredozemné more, odmietol štatistické hry na kalendárny a kariérny grandslam.

„Dnes je iná doba, vyhrať v Melbourne, Paríži, Wimbledone a New Yorku je takmer nadľudská úloha." Grand Slam v jednom roku vyhrali iba Američan Don Budge (1938) a Austrálčan Rod Laver (1962, 1969). Kariérnu štvorkorunku získali tiež Brit Perry, Austrálčan Emerson a Agassi. Štatisticky sa Bazilejčan vyrovnal ďalšej legende Petovi Samprasovi. Tak ako on zvíťazil už na 14 grandslamovom podujatí a iste nekončí kariéru.

Federer hovorí plynulo nemecky. Považuje ju za rodný jazyk, hoci jeho mama je Francúzka pochádzajúca z Juhoafrickej republiky. Parížanov pozdravil v ich materčine, hovoril i anglicky. Všetko pekné. Federer je tiež kapacita a sympaťák, keď už za nič, tak za motto, ktoré si sám vymyslel: „Je milé byť dôležitý, ale dôležitejšie je byť milý."

Legenda

Tenis má nového kráľa, je ním Roger Federer. Švajčiar, ktorý za sedem rokov získal 14 grandslamových titulov a vyhral na každom turnaji z veľkej štvorky.

„Toto je zrejme moje najväčšie víťazstvo. Vďaka nemu zo mňa spadol veľký tlak. Po zvyšok kariéry môžem hrať v pokoji, pretože už mi nikto nemôže povedať, že som nevyhral Roland Garros," povedal Federer pri slávnostnom vyhlásení po tom, čo si ticho poplakal pri švajčiarskej hymne. „Je fajn byť na pódiu ako víťaz. Magický moment," cituje dvadsaťsedemročného Bazilejčana ČTK.

Veľký hráč

Na Roland Garros štartoval spolu jedenásť ráz. Tri razy ho vo finále zastavil Rafael Nadal. Štvrté finále premenil Federer na titul. Švéda Robina Söderlinga zdolal za necelé dve hodiny 6:1, 7:6, 6:4.

„Táto výhra ukončila debaty o tom, kam Federer v histórii patrí. Je najlepší zo všetkých," povedal Agassi.

„Roger je veľký hráč," hovorí Austrálčan Rod Laver, jeden z dvoch tenistov, ktorí dokázali všetky grandslamové turnaje vyhrať v jednom roku.

„Jeho hra je magická. Spôsob akým bojuje na kurte. Ovláda všetky tenisové údery, vie sa dobre koncentrovať, je psychicky odolný a dokáže sa hrou baviť," cituje Lavera britská stanica BBC. Porovnanie s legendami histórie však odmieta. „Je to nemožné. Za ten čas sa tenis posunul výrazne vpred. Roger je najlepší hráč svojej éry," doplnil Austrálčan.

Mononukleóza

Federer sa 11. apríla tohto roku oženil v Bazileji s bojnickou rodáčkou Miroslavou Vavrinecovou. V lete čakajú potomka. Odborníci vyrátali, že to bude chlapec a vraj bude mať viac génov po mame. Aj tá bola celkom dobrou profesionálnou tenistkou.

Federer hrá pravačkou a dlho ho považovali za takmer nepremožiteľného. Od februára 2004 do augusta 2008 bol svetovou jednotkou. Vyhral všetko, okrem parížskeho turnaja a pekinskej olympiády. Na čele svetového rebríčka bol neskutočných 237 týždňov. Víťazné ťaženie mu prekazila choroba - mononukleóza. Po liečbe sa dlhšie nedostal do top formy, ale podľa všetkého ju opäť našiel.

Söderling sa splietol

Prekvapujúci finalista zo Švédska Robin Söderling, ktorý na Rolad Garros vyhral s Čiľanom Gonzálesom aj zápas, ktorý v poslednom sete prehrával 1:4, nemal proti skvelému a sústredenému Federerovi šancu.

Söderlinga trénuje Magnus Norman, ktorý bol v roku 2000 tiež vo finále parížskeho turnaja na antuke. „S Magnusom sme vtipkovali, že nikto nemôže nad nikým zvíťaziť desaťkrát po sebe," spomenul si Švéd na nepriaznivú bilanciu s Federerom 0:9. „Ukázalo sa, že sme sa splietli, ale prehrať s Rogerom nie je žiadna hanba. Som šťastný, že som bol pri jeho historickom triumfe dve hodiny najbližšie k nemu," žartoval Söderling.

Víťazi všetkých grandslamových titulov

Roger Federer (Švajč.) 14 titulov (Australian Open 3, Roland Garros 1, Wimbledon 5, US Open 5)

Roy Emerson (Austr.) 12 titulov (6, 2, 2, 2)

Rod Laver (Austr.) 11 titulov (3, 2, 4, 2)

Andre Agassi (USA) 8 titulov (4, 1, 1, 2)

Fred Perry (V. Brit.) 8 titulov (1, 1, 3,3)

Don Budge (USA) 6 titulov (1, 1, 2,2)

Kuznecovová najskôr utešovala smutnú súperku

Víťazkou na Roland Garros sa stala najskromnejšia tenistka zo svetovej špičky, Petrohradčanka Svetlana Kuznecovová. Pred finále sa červenala, po výhre nad krajankou Safinovou sa iba ľahko usmiala a zobrala si ruskú vlajku.

BRATISLAVA. Svetová jednotka Dinara Safinová stále nemá gradslamový titul. Predvčerom podľahla v druhom zo štyroch najvážnejších turnajov sveta (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon, US Open) krajanke Kuznecovovej 4:6, 3:6.

Kuznecovová, ktorá v roku 2004 už vyhrala US Open, si víťaznú trofej prevzala z rúk šesťnásobnej parížskej víťazky Nemky Steffi Grafovej.

Ruska nie je vychyteným objektom žiadnej reklamy, o to hrá poctivejší tenis. Súperky nepovažujú Kuznecovovú za tenisový stroj. Podľa Dominiky Cibulkovej veľmi rada vtipkuje a býva šéfkou partie. Príčina nesmelosti bola inde. „Keď som prichádzala na dvorec, zbadala som Grafovú. Začervenala som sa. V živote som sa s ňou nerozprávala. Zaželala mi veľa šťastia. Som šťastná, že práve ona mi odovzdala trofej," vysvetlila skrytosť emócií Kuznecovová na internetovej stránke gazeta.ru.

Petrohradčanka vyhrala práve pre pokojnú hru a sústredenosť. „S Dinarou sme kamarátky od dvanástich rokov. Bola veľmi smutná. Utešovala som ju. To bolo pre mňa dôležitejšie ako vlastná bujará radosť."

Safinová prehrala v tejto sezóne z 22 zápasov na antuke dva, oba s Kuznecovovou. Ruská víťazka pochádza z cyklistickej rodiny. Mama Galina Carevová bola legendárnou šprintérkou, šesťkrát vyhrala majstrovstvá sveta. Otec Alexander Kuznecov bol trénerom piatich olympijských víťazov. Brat Nikolaj jazdil v Atlante v stíhacom družstve ruských cyklistov. Aj Svetlana začala športovať podľa rodinnej tradície, až kým nechytila v trinástich rokoch do ruky tenisovú raketu.

Peter Fukatsch

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články